סוד גלוי: היתרונות הסודיים של קרן ההשתלמות

קרנות השתלמות הן אפיק חיסכון אטרקטיבי במיוחד שממנו יכולים ליהנות שכירים שהמעסיק שלהם פותח קרן עבורם או עצמאים. מעבר להטבות המס המשמעותיות קרנות השתלמות מציעות עוד הטבות ויתרונות לחוסכים בהן ההופכות את קרנות ההשתלמות לאטרקטיביות עוד יותר

קרן השתלמות היא אחת ההטבות המשמעותיות שעובד יכול לקבל מהמעביד שלו, וגם עבור עצמאים קרן השתלמות מציעה תנאים אטרקטיביים לחיסכון לטווח בינוני עם הטבת מס משמעותית. אכן, אין ספק כי קרן השתלמות היא חיסכון משתלם, אך האם אתם מכירים באמת את כל היתרונות שלה?

מהי בעצם קרן השתלמות ומי יכול לחסוך בה?

קרן השתלמות היא חיסכון שנועד במקור לממן השתלמויות מקצועיות לעובדים. החיסכון בקרן השתלמות מאפשר לשכירים ולעצמאים להשקיע את הכסף בשוק ההון במסלול השקעות לבחירתם וליהנות מפטור ממס רווחי הון במשיכת הכסף לאחר שש שנים לפחות. הפטור ממס ניתן רק עבור הפקדות שנעשו עד לתקרת ההפקדות המוטבת בכל שנה.

מעסיקים יכולים לפתוח קרנות השתלמות עבור עובדיהם, כאשר עיקר החיסכון מופקד על חשבון המעסיק (עד 7.5% מהשכר) והעובד משתתף בדרך כלל רק בסכום השווה לשליש ההפקדה החודשית (עד 2.5%) לחיסכון של המעסיק. תקרת ההפקדות לקרן השתלמות, אשר מזכה בהטבת המס, עומדת בשנת 2020 על עד 10% משכר חודשי של 15,712 ש״ח.

בניגוד לשכירים, עצמאים רשאים לפתוח לעצמם קרן השתלמות והפקדה לחיסכון, בשיעור של עד 4.5% מההכנסה השנתית, שתחשב עבורם כהוצאה מוכרת שאינה חייבת במס. הפטור ממס רווחי הון יחול על הפקדה לקרן השתלמות של עצמאי רק עד לסכום של 7% מההכנסה השנתית ועד לתקרה של 18,480 ש״ח בשנה.

קרן השתלמות

מהם היתרונות הפחות מוכרים של קרן ההשתלמות?

  1. משיכה בפטור ממס כבר לאחר 3 שנים

נכון, קרן השתלמות מיועדת לתקופה של שש שנים לפחות אשר לאחריה ניתן למשוך את הכסף בפטור ממס רווחי הון. אך מאחר שקרן השתלמות מיועדת למימון השתלמות מקצועית, אם נרצה להשתמש בכסף למטרה זו נוכל למשוך את הכסף מבלי לשלם מס כבר לאחר שלוש שנות חיסכון בקרן. אם עברתם את גיל  הפרישה (67 לגבר ו 62 לאישה), תוכלו למשוך את הכסף בפטור ממס כבר לאחר שלוש שנות חיסכון לכל מטרה שתרצו.

  1. אפשרות לנייד את הקרן בין מסלולי השקעה שונים ואפילו בין חברות שונות ללא עלות

בניגוד לכמה מאפיקי החיסכון האחרים, בקרן השתלמות תוכלו לבחור מסלול השקעה בכל עת שתרצו ולהעביר את הכסף בין מסלולי השקעה שונים כמה פעמים שתרצו. מעבר כזה אינו נחשב משיכה של הכסף ולכן אינו כרוך בתשלום מס רווחי הון ואף אינו פוגע בוותק שלכם בקרן. תוכלו אפילו להעביר את קרן ההשתלמות הקיימת שלכם לחברה מנהלת אחרת גם כן מבלי שהדבר ייחשב כמשיכת הכסף ולכן פטור ממס רווחי הון ואינו פוגע בוותק.

  1. קבלת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות

קרן השתלמות אמנם מוגדרת כחיסכון לטווח בינוני של כשש שנים, אך מאחר שזהו חיסכון כל כך משתלם, חוסכים רבים בוחרים להמשיך ולחסוך את הכסף בקרן ההשתלמות למשך שנים ארוכות ואפילו עד הפרישה לפנסיה. כדי לאפשר לחוסכים ליהנות מהכסף כעת, וגם להמשיך ולהגדיל את החיסכון בקרן, מאפשרות קרנות ההשתלמות לקחת הלוואה מהקרן כך שהחיסכון שלכם משמש כבטוחה. הלוואות אלה ניתנות בדרך כלל בתנאים אטרקטיביים ובהתאם לתנאי החברה המנהלת את קרן ההשתלמות, אך לא יותר מתקרה של 50% מגובה החיסכון שלכם בקרן שאינה נזילה עדיין, או עד לתקרה של 80% בקרן השתלמות נזילה.

  1. משיכה מוקדמת באמצעות החלת ותק

אם יש ברשותכם יותר מקרן השתלמות אחת, ואם לפחות אחת מהקרנות בעלת וותק של שש שנים לפחות, תוכלו למשוך את הכסף גם מהקרן הנוספת למרות שטרם מלאו לה שש שנים. תהליך כזה מכונה החלת ותק והוא מאפשר לכם גמישות רבה יותר במשיכת כספי קרן ההשתלמות.

קרן השתלמות היא כבר מזמן סוד גלוי. היכרות טובה יותר עם מגוון האפשרויות לשימוש בקרן ההשתלמות שלכם תאפשר לכם למצות את כל ההטבות הטמונות בה.

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.