סודו של תליון אבן הירקן/קריסטי מאנינג

רומן היסטורי מרתק על פרק בהיסטוריה היהודית שבקושי מדברים עליו.

סודו של תליון אבן הירקן/קריסטי מאנינג, הוצאת ידיעות ספרים, 2019

 כשהייתי בבית הספר היסודי הנכד של ירחו הזקן היה איתי בכיתה. והוא סיפר לי שסבא שלו הגיע מסין ואני תהיתי איך הוא יכול להיות סיני הוא נראה בדיוק כמוני. שנים אחר כך נתקלתי בכתבה בעיתון שראיינו אדם שתיאר איך ברכבת ואז באוניה הגיע לסין ואחר כך עם קום המדינה היגר לישראל, אז קישרתי בין הסיפור של ירחו הזקן לכתבה,  פרק שלם בהיסטוריה היהודית שזה כל מה שידעתי עליו וגם רוב הזמן בכלל שכחתי שידעתי.

עד שהגיע לידי הספר "סודו של תליון אבן הירקן". פציעה אורטופדית קלה גם ריתקה אותי לספה ללא מעש אז בכלל הזדמנות מושלמת לפתוח ספר שמה שמשך אותי עליו בהתחלה  היתה הכריכה היפייפה. ובוקר שלם אני עם הספר הזה עד שסיימתי אותו. עכשיו צריכה למצוא עוד כמה ספרים טובים לשאר השבוע.

יש בספר הזה את כל מה שאני אוהבת ברומן היסטורי. עלילה מרתקת, סיפורים אנושיים, מפגשים בין תרבויות מנוגדות ויותר מכל אני אוהבת כשספר המתיימר להיות רומן היסטורי, מלמד אותי משהו שלא ידעתי קודם. אז עכשיו אחרי שקראתי את הספר אני גם מבינה בדיוק למה ל"נכד של ירחו הזקן" אין מראה סיני ותוך כדי גם למדתי שיעור מרתק בהכרת תודה והיכולת להעריך מה יש לך ביד.

 העלילה בקצרה כדי לא לקלקל את הספר הנפלא הזה:

אלכסנדרה, אשת בורסה מוצלחת, נפרדת מבן זוגה בלונדון ומגיעה לאוסטרליה להיפרד מסבה הגוסס. לאחר מותו היא עוברת לגור בשנחאי בעקבות העבודה שלה ומחליטה שהגיעה הזמן להתחקות אחר מקורות המשפחה שלה.

הספר נע בין עבר והווה. העבר מספר את סיפורה של סבתא רומי הייהודיה המגיעה עם הוריה לשנגחאי  ואת היכולת המדהימה של ילדים להסתגל לכל מצב לעומת המבוגרים. ההווה מספר את סיפורה של אלכסנדרה בניסיונות שלה לחשוף את העבר עד לפתרון התעלומה שאותו כמובן לא אגלה לכם וחשיפת סודו של תליון אבן הירקן, פשוט תצטרכו לקרוא את הספר.

זמין להשאלה בספרייה או באפליקצית עברית ולרכישה בחנויות הספרים

new_jade_master

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.