סוגי הטיפול בטראומות – יתרונות וחסרונות

סוגי הטיפול בטראומות

סוגי הטיפול בטראומות – להתמודד עם טראומות בהמלך ניהול עסק

לנהל עסק הוא עניין מורכב לכשלעצמו. להתמוד עם חרדות וטראומות תוך כדי ניהול עסק זה יכול להיות משהו מורכב עד בלתי אפשרי לעיתים. ההתמודדות והטיפול בנושא קריטי להצלחתו להמשך קיומו של העסק! במאמר מוסגר נגיד שכם לשכירים ואפילו למי שלא נמצא במעגל העבודה, תמיד התמודדות עם חרדה או טראומה זה נושא שמצריך טיפול…

כשמדברים על טראומה ועל שיקום לאחר טראומה, הכוונה היא לרוב לקבלת כלים להתמודדות עמה. המטרה של כל סוגי הטיפול בטראומות איננה להעלים את החוויה הקשה כיוון שזה לא אפשרי, אלא לעזור לאנשים לחיות עמה באופן שבו היא לא תגרום להימנעות מקיום חיים נורמטיביים, וכן לסייע ברכישת היכולת לשאת את הרגעים הקשים, לכשיתרחשו שוב אם הטראומה "תצוף" בהמשך הדרך.

כיצד ניתן לטפל בטראומה? הנה כמה אפשרויות 

בעיקרו, טיפול בטראומה מותאם למשתקם, אך ישנן כמה שיטות שונות לסיוע. סוגי הטיפול בטראומות הנפוצים יותר הינם:

  1. טיפול באמצעות תרופות.
  1. CBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי- מתן כלים מחשבתיים להתמודדות.
  1. גישה דינמית, פסיכותרפיה- עיבוד האירוע תוך חשיפה לגירויים בסביבה מוגנת.

 

ישנה חשיבות מכרעת להתאמת שיטת הטיפול לפציינט, ולעיתים לשילוב בין כמה שיטות במקביל, על מנת להשיג את התוצאה המיטבית שמשמעה-  אדם שמסוגל לחיות לצד הטראומה מבלי שהיא תעיק על ההתנהלות היום יומית שלו, ועל תפקודו לאורך החיים.

כיצד מתאימים את הטיפול לאדם המשתקם? 

גם אם ישנם שני אנשים שעמדו באותו מקום בעת שהתרחש באזור מקרה מחריד וטראומתי, כמו פיגוע, שריפה או אירוע קשה אחר – מרבית הסיכויים שאצל שניהם החוויה תבוא לידי ביטוי באופן מעט שונה. הרקע האישי של כל אדם, בנוסף לנתונים אחרים כמו גיל, מצב משפחתי ומצב פסיכולוגי בעת ההתרחשות, ישפיעו על האופן שבו הוא יעבד את אשר קרה.

זוהי בדיוק הסיבה לכך שכאשר בודקים את סוגי הטיפול בטראומות שניתן להתאימם לפציינט, יש להתייחס אליו כמכלול ולא להסתכל רק על האירוע המסוים שקרה. אצל כל אחד ייתכן שמדובר יהיה בטיפול אחר לגמרי – עבור אדם מסוים יספיק טיפול cbt קצר, בעוד שחברו יזדקק לשילוב של תרופות עם טיפול פסיכותרפי שיימשך לאורך זמן.

האם כל סוגי הטיפול בטראומות יעילים באותה המידה? 

כאמור, הסיוע הנפשי שאדם זקוק לו לאחר חוויה טראומתית הוא ייעודי עבורו, ולכן גם מקרים שבהם סוג טיפול מסוים לא הביא את המטופל למצב שבו הוא "חזר לעצמו", אין זה אומר בהכרח שהטיפול נכשל לגמרי. הגישה הדינמית למשל, יכולה להתאים לאנשים שכבר עבור טיפול cbt וזקוקים לכלים נוספים, ולעומתם יש אנשים שטופלו באמצעות תרופות ולאורך זמן חשו שהם אינן משפיעות דיין, והם מחליטים לשלב טיפול פסיכותרפי. כל סוג של טיפול "עושה עבודה" מסוימת.

הצורך בטיפול מסוג חדש , מצביע על כך שהמשך התמיכה צריך להיות אחר, וכי ההתקדמות האמיתית תחול לכשיתחיל הטיפול החדש. גם הזמן שחולף עשוי להוות גורם משפיע, וכן חוויות החיים שחלפו מאז הטראומה ועד תחילת הטיפול בה. היעילות של כל אחת מגישות הסיוע לאנשים עם טראומה, אם כן, היא תלוית פציינט, זמן ומקום, ולפעמים ישנו צורך בניסוי ותעייה בכדי למצוא את הדרך הנכונה לשיקום האופטימלי.