סבתא טורבו – ספר ילדים מומלץ לחג

סבתא טורבו
סבתא טורבו

לכבוד הפסח המלצה על ספר ילדים, מלא הומור,  הכירו את סבתא טורבו של איריס אליה כהן

להמלצות נוספות על ספרי ילדים לחג מוזמנים ומוזמנות לאתר שלי שלומית ליקה – ספר משלך, שם תמצאו עוד על עבודתי כעורכת ספרים וכעורכת ספרותית.

את הספר סבתא טורבו, ובשמו המלא – סבתא טורבו ואלפי התנינים הבכיינים, אפשר להקריא לילדים מגיל ארבע, והוא מומלץ גם לילדים שכבר יכולים לקרוא לבד, והאמת שגם אני קראתי אותו בהנאה.

זהו ספרה הראשון ולא האחרון של אחת הסופרות והמשוררות האהובות עליי, איריס אליה כהן, שמציגה לנו את דמותה של סבתא טורבו.

סבתא טורבו ואלפי התנינים הבכיינים, איריס אליה-כהן, איורים: רמי טל, טל מאי, ידיעות ספרים

 

"]סבתא טורבו סבתא טורבו

הספר הראשון בסדרת הרפתקאות פרועה לילדים מספר על הילדה קרן קרנינה וסבתא טורבו – סבתא מצחיקה, מגזימנית ומיוחדת במינה.
בכל ספר הרפתקה חדשה, ובספר הזה אורח מגיע לבית המלון המשונה שמנהלת הסבתא, ובמזוודתו מסתתר תנין רעב במיוחד…

זהו ספר מלא הומור ורוח שטות. אהבתי את ההיפוך שדווקא סבתא טורבו היא הדמות הפרועה והנכדה קרן קרנינה היא "המבוגר האחראי" בספר.

סבתא מזל, היא סבתא טורבו, מדברת מהר והרבה והיא גם מגזימנית גדולה.

אני אוהבת מאוד מגזימנים והיא הזכירה לי מיד את דמותו הנהדרת של הברון מיכנהאוזן. כאן קישור לכתבה מרתקת של יותם שווימר, על הברון מינכהאוזן. יותם שווימר הוא מבעלי הוצאת טל מאי עם מאירה פירון, והוא ערך את סבתא טורבו.

"חוסר הגבולות, הן מבחינת ההמצאה והן מבחינת סדר וחוקיות, המתערערים לחלוטין בסיפורים, מעניק עושר בל יתואר ליצירה הספרותית. אך בעולם התזזיתי והדורסני של ימינו, שבו מושג האמת (ויחסו אל מול השקר) היטשטש לחלוטין, מעניין מאוד לחשוב על הברון מינכהאוזן האיש, שדמותו הספרותית שנכפתה עליו כבשה לבבות של מיליונים, בעוד הוא נותר לבדו, נאחז בחוזקה ברצונו לשמור על האמת לאמיתה."

אני הכרתי את הספר בעיבודו של אריך קסטנר, שלמדתי לדעת שכתב את התסריט לגרסה קולנועית שהפיקו הנאצים. הוא כתב אותו בשם בדוי כי בתקופה הזו  ספריו כבר נאסרו לקריאה בגרמניה.

אריאנה מלמד כותבת על כך בהארץ  "האומנם מדובר בשיתוף פעולה עם מאמץ תעמולתי לספק לחם ושעשועים לעם הגרמני? גבלס היה מעורב בכל שלבי ההפקה; האנס אלברס, השחקן האהוב על היטלר, קיבל תפקיד ראשי – ומה עשה קסטנר? העניין הטריד את חוקרי יצירתו ואת הביוגרפים שניסו למצוא בתסריט עדות לכך שקסטנר שנא את הנאצים. אפשר להסתמך על שורה אחת מדיאלוג בין הברון מינכהאוזן למשרתו, שמתלונן על השעון שפסק לתקתק. "לא השעון מקולקל, הזמנים התקלקלו", עונה לו הברון. אבל זה לא קורה בגרמניה, אלא כשמינכהאוזן נורה מתותח ונוחת על הירח. "

תמונה קשורה

אבל נחזור לסבתא טורבו שלנו. שכאמור גם היא אוהבת להגזים, או כמו שמתארת זאת נכדתה קרן "בקיצור, מכל זבוב סבתא עושה פיל, מכל שממית נחש אנקונדה, ומכול סוסון ים – לוויתן."

סבתא טורבו פתחה בביתה בית מלון, ויש בו חוקים משלה. אין ארוחות בוקר, והאורחים צריכים לנקות את חדריהם.

לסבתא יש לב זהב, והיא זו שתומכת בקרן לאחר שאמה נפטרה. נושא לא פשוט לספר ילדים, שמטופל ברגישות רבה. בהלוויה כשכולם עצובים סבתא אומרת "שגם לה כבר אין כוח", ואז עונה לה קרן, "סבתא מה זאת אומרת אין לך כוח? את סבתא טורבו! יש לך לב טורבו עם אלפיים כוחות סוס".

כשסבתא מחייכת קרן מרגישה שיהיה בסדר. כל זה בהקדמה – שגם היא הזכירה לי את ההקדמות הנפלאות של אריך קסטנר לספריו. בהמשך מתוארות עלילות סבתא טורבו וההפתעה שחיכתה להם במזוודה של אחד האורחים, הרפתקה תזזיתית ומשעשעת, מלאת דמיון ורוח שטות – שבסופה סבתא טורבו – מתארת אותה בהגזמה אופיינית.

 "את שומעת? כן כן אל תשאלי זה היה משהו בלתי רגיל… מתקפה של אלפי תנינים… טוב אולי לא אלפי… אבל מאה תנינים היו פה בטוח… טוב בסדר אז זה היה תנין אחד אבל את יודעת איזה תנין זה היה? ענק ענק אני אומרת לך בגודל של פיל איזה פיל? ממותה שלושים מטרים אורך במשקל חצי טון אולי אפילו טון שלם."

 

אני כבר מחכה להרפתקאות הבאות, ובנימה רב תרבותית, לסבתא קוראים מזל, ולפי האיורים הנפלאים, שבהם סבתא הזכירה לי את מלכת הלבבות מעליסה בארץ הפלאות בגרסת דיסני – הן לא בדיוק מהמשפחה של הברון מינכהאוזן.

מלכת הלבבות - דיסני
מלכת הלבבות – דיסני

האיורים נהדרים ומוסיפים כמו איורים טובים עוד שכבה ומשמעות לטקסט, זהו הספר הראשון אותו אייר רמי טל אבל בוודאי לא האחרון.

פסח שמח ומלא שמחה.

להמלצות נוספות על ספרי ילדים לחג מוזמנים ומוזמנות לאתר שלי

שלומית ליקה – ספר משלך, בו תמצאו עוד על עבודתי כעורכת ספרים וכעורכת ספרותית.

 

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il