סבא סבבא – פול מקרטני

סבא אדוארד החביב מנסה לעודד את מצב רוחם של נכדיו המתארחים בביתו ביום אפור, גשום ומשעמם. בעזרת דמיון, גלויות מהעולם ומצפן קסמים עתיק מצליחים הנכדים לשנות את המציאות, לזרום ולדמיין הרפתקאה קסומה וסוערת בה כולם יחד מטיילים ברחבי העולם.

סבא סבבא –  פול מקרטני

איורים: קַתְרִין דוּרְסְט

הוצאת שוקן. 2019

סבא-סבבא

קצת קשה לנו לתפוס שלחיפושית הנערצת פול מקרטני כבר מלאו 77 והוא סבא לשמונה נכדים. הוא מספר שאחד משמונת נכדיו קרא לו פעם !Hey Grandude,  והעניק לו את ההשראה לכתיבת ספר הילדים שלפנינו.

הספר שנקרא באנגלית "!Hey Grandude" קיבל בארץ את השם "סבא סבבא", והוא מתאר הרפתקה משותפת שאליה יוצאים סב וארבעת נכדיו.

"סבא סבבא" הוא ספר מקסים מלווה באיורים מדהימים של קתרין דורסט שתואמים את הטקסט, ומאפשרים לצעירים שאינם קוראים להתרשם מהסיפור ומהדמויות באמצעותם .

הספר מתחיל בגלויה שפונה אל הקוראים בהם סבא מציג את עצמו ואומר:

"קוֹרְאִים יְקָרִים,

שֶׁמִּי אֵדוּאַרְד מַרְשָּׁל. יֵשׁ לִי אַרְבָּעָה נְכָדִים

אֲנִי קוֹרֵא לָהֶם "יְלָדוּדִים" וְהֵם קוֹרְאִים לִי

"סַבַּבָּא". אֲנִי גָּר בְּבַיִת רָגִיל לְגַמְרֵי, בִּרְחוֹב רָגִיל

לְגַמְרֵי, אֲבָל כְּשֶׁהַיְּלָדוּדִים בָּאִים לְבַקֵּר אוֹתִי,

אֲנַחְנוּ יוֹצְאִים לַהַרְפַּתְקָאוֹת בִּלְתִּי רְגִילוֹת!

לִפְעָמִים הָעִנְיָנִים קְצָת יוֹצְאִים מִשְּׁלִיטָה

אֲבָל בַּסּוֹף הַכֹּל תָּמִיד מִסְתַּדֵּר.

בּוֹאוּ, הִצְטָרְפוּ לַהַרְפַּתְקָה שֶׁלָּנוּ!

שֶׁלָּכֶם,

סַבָּא סַבַּבָּא"

סבא אדוארד החביב מנסה לעודד את מצב רוחם של נכדיו המתארחים בביתו  ביום אפור, גשום ומשעמם. בעזרת דמיון, גלויות מהעולם ומצפן קסמים עתיק מצליחים הנכדים לשנות את המציאות, לזרום ולדמיין הרפתקאה קסומה וסוערת בה כולם יחד מטיילים ברחבי העולם. אמה  בוחרת ראשונה גלויה  שמביאה אותם אל חוף ים שטוף שמש עם חול זהב, הם בונים ארמונות בחול, מעופפים על גבי דגים והיום הקודר והאפור נשכח ונשטף בגלים. הם היו שמחים ומאושרים עד ש..

"אַייייי! צָעַק מִיכָאֵל.

סִרְטָן קָטָן הִתְרוֹצֵץ עַל הַחוֹף.

הַסַּרְטָן צָבַט אֶת הַבֹּהֶן שֶׁלִּי!"

 

ואחריו הגיחו המוני סרטנים קטנים שרצו ישר לכיוון סבא והילדים. וכשאמה מבקשת לעבור למקום קצת פחות צובטני סבא מניף בזריזות את מצפן הקסמים מעל לגלויה אחרת, אומר את לחש הקסמים וכל החבורה עוברת לעמק מדברי בו חי קאובוי. הם דוהרים על סוסים, עד ש….שוב מתקרבת סכנה והם עוברים למקום הבא עד שגם בו מתקרבת סכנה. בכל אחד מהמקומות הם נתקלים בצרה וסבא סבבא מצליח לחלץ אותם בעזרת גלויה חדשה ומצפן הקסמים, והלחש שחוזר על עצמו

"צָפוֹן, דָּרוֹם, מִזְרָח אוֹ מַעֲרָב –

הַמַּצְפֵּן יְחוֹלֵל אֶת הַקֶּסֶם. .. עַכְשָׁו!"

 

וכשהם עייפים מהיום הארוך ומהחויות שצברו בהרפתקה הם חוזרים הבייתה לבושים ורחוצים לשנת הלילה ונכנסים למיטה בלי שום מהומה.

"סבא סבבא" הוא ספר כייפי, קל לקריאה ולהקראה.  אין בספר הרבה טקסט אך הוא מנוקד ומעודד את השימוש בדמיון . העלילה פשוטה והשימוש במילים שהילד מכיר ומשתמש ביום יום, כמו גם השמוש  ב"ביטויים" חוזרים, ובדיאלוג חוזר ונשנה לפני כל פעם שמתרחש מעבר ממקום למקום, מסייעים בהפנמה, זכירה והנאה מהנקרא. (לקראת הסוף הנכדים שלי דקלמו את המשפטים שחוזרים, לבדם)

האיורים מקסימים ,מלאים בצבעים ושמחה, ומותאמים לתאור המקום בו הם מטיילים, מושכים את העין ונכנסים אל הלב ומעודדים לחשוב מחוץ לקופסא ולזרום עם הדמיון.

ולפני הכל- הכריכה המהממת עושה חשק להושיט את היד אל הספר ולדפדף בו…

מתאים להקראה לילדי גן חובה ולראשית קריאה.

 ***

פול מקרטני שנה את העולם עם להקת "הביטלס"- "החיפושיות". לאחר התפרקות הלהקה המשיך לכתוב שירים ושתף פעולה עם זמרים בעלי שם עולמי. בשנת 1997 קבל תואר אבירות מאליזבת מלכת אנגליה, כאות הוקרה על פעילותו המוזיקלית. מקרטני מתגורר באנגליה ותורם רבות לארגוני צדקה, המגינים על זכויות בעלי חיים ועל איכות הסביבה. הוא גם סבא גאה מאד.

קתרין דורסט למדה איור באונטריו קנדה. התמחתה באולפני האנימציה של "פיקסאר" ומאיירת ספרי ילדים.