סא"ל י': "אני מקווה שיהיו ביחידה עוד הרבה נשים שיעשו היסטוריה"

שלוש נשים ביחידת מצו״ב של אגף התקשוב קיבלו החודש יחד את דרגת הסא״ל היוקרתית. שלושת הנשים מתחזקות קריירה צבאית אינטנסיבית לצד חיי נישואין ומשפחה

מאת: סא״ל י׳, אחת ממקבלות דרגת הסא״ל החודש ביחידת מצו״ב באגף התקשוב וההגנה בסייבר

שמי סא"ל י', אני בת 33, אני נשואה ויש לי שלוש בנות. התחלתי את דרכי במקצועות הטכנולוגיה כבר בתיכון- סיימתי מוקדם בגרות במתמטיקה והתחלתי ללמוד באוניברסיטה לתואר במתמטיקה. התגייסתי ליחידת מצו"ב באגף התקשוב וההגנה בסייבר כאשר אני עם תואר ראשון במתמטיקה שימושית. בתחילת שירותי הבנתי שבניגוד למתמטיקה השימושית אני מתעניינת יותר בפרקטיקה- לראות איך דברים קורים ומתממשים, איך חושבים על רעיון, משרטטים ומפתחים אותו למוצר ובפועל זה עובד. עברתי במצו"ב ובאגף התקשוב וההגנה בסייבר מגוון של תפקידים וכיום אני משרתת כרע"ן ביחידת מצו"ב ואני מרגישה שאני תורמת יותר מאי פעם. התפקיד שלי מאוד משמעותי עבורי, ההבנה שניתן לעצב את המרחב איך שאנו מחליטים ושאפשר משרטוט לייצר מערכות, רשתות ופרויקטים היא מטורפת. מבחינתי, זה נותן לי את הדרייב לקום בבוקר ולהבין שאני תורמת להחלטות משמעותיות- אנו מעצבים את הרשתות והדיגיטל בצה"ל לעוד דורות אחריי.

סא"ל י' צילום באדיבות דובר צה"ל

מלבד הפן המקצועי, האנשים אצלנו ביחידה הם דבר שמאוד מוסיף לאווירה הטובה במהלך היום. יש ביחידה אנשים מאוד מוכשרים ואיכותיים שנבחרו בפינצטה ועושים עבודה מקצועית ללא פשרות. גם המפקדים ביחידה הם אנשים  מעוררי השראה בדרך ובחשיבה שלהם. זה בהחלט כיף גדול לקום כל בוקר ולהגיע למקום בו ניתנת לך ההזדמנות להשפיע לצד אנשים כאלה. כאחת שמשרתת ביחידה זו כבר שנים רבות, אני ראיתי כיצד בעבר היה מספר מצומצם של בנות בסביבה הטכנולוגית וכיצד כיום, המספרים של הנשים הולכים וגדלים- חיילות, קצינות, רמ"דיות ורע"ניות וכולן במקומות הליבה הטכנולוגית. השילוב בין משפחה לקריירה האינטנסיבית הוא מאוד מאתגר, במיוחד לאור העובדה ששניהם, גם המשפחה וגם העשייה הביטחונית דורשים קשב ונוכחות 24/7 ושניהם בשיא הפריחה באותן שנים. האתגר המרכזי שנמצא בפניי הוא להצטיין בשניהם כי עם ילדים יש רק הזדמנות אחת ובביטחון אין פשרות. הדרך שלי לעשות גם וגם היא לייצר מעגל עזרה ותמיכה שאני יכולה לסמוך עליו כזה שיאפשר לי גמישות בקריירה ובשעות העבודה.

הסא"ליות החדשות צילום: באדיבות דובר צה"ל

כמובן שהמצפון שלי תמיד עובד בשני הכיוונים אבל אני יודעת לתכנן ולהיות איפה שאני מרגישה שצריך. יש לי תינוקת בת 4 חודשים והשארתי אותה בבית עם מטפלת שאני סומכת עליה ויודעת שעושה הכל בהתאם לצרכים שלה ולזמן שלה וזה נתן לי את האפשרות לחזור בראש שקט לתפקיד חדש מיד בתום חופשת לידה קצרה. אני מאוד שמחתי לקבל החודש את דרגת הסא״ל. אני בדרך כלל לא מרשה לעצמי ליהנות מהרגע כי אני תמיד בתחושה שעם הדרגה מגיעה גם יותר אחריות וחובת ההוכחה היא במעשים ולא בדיבורים, אך אני חושבת שזו באמת הזדמנות להרגיש גאווה שנבחרתי להוביל בתפקיד כל כך משמעותי ובתקופה כזו מאתגרת. אני חושבת שהכי משמעותי זה עבור הבנות שלי ש"צבא״ עבורן זו מילה שמאחוריה יש עשייה, שעות, מקומות ואנשים ועד היום לא ממש יצא להן לפגוש את מה שעומד מאחורי ה״צבא״ הזה שכל כך נוכח אצלנו בחיי היומיום, פתאום לאסוף אותן על מדים מבית ספר בפעם הראשונה ולהגיע לטקס ולהיפגש עם כל האנשים זה אירוע מיוחד. בנוסף לתפקיד שלי בצה״ל, אני לוקחות חלק פעיל בפרויקטים "מהממ״ט" ו"מובילוגיות" אשר המטרה שלהם היא לעודד גיוס בנות לשירות טכנולוגי ומשמעותי בצה״ל.

במסגרת הפרויקטים, קצינות באגף התקשוב וההגנה בסייבר מגיעות לבתי ספר ומדברות עם בנות בכיתות ח'-ט' ומשקפות להם את העשייה הטכנולוגית של האגף במטרה לעודד אותן ללמוד מקצועות טכנולוגיים ובסופו של דבר, גם להגיע לתפקידים טכנולוגים בצה"ל. אחוז הנשים בתפקידים אלו עלה אך טרם הגיע למלוא הפוטנציאל. זו הזדמנות ייחודית וזכות גדולה לעודד נשים להתגייס לתפקידים טכנולוגיים בצה״ל. לסיום, אני רוצה להגיד תודה למשפחה שלי ולפרטנר שלי שנמצאים בשבילי כל הזמן ומפרגנים בכל רגע נתון.  אני מקווה שיהיו ביחידה עוד הרבה נשים שיעשו היסטוריה. יחד נשפיע כולנו על המחר.

** הכותבת, סא״ל י׳, היא אחת ממקבלות דרגת הסא״ל החודש ביחידת מצו״ב באגף התקשוב וההגנה בסייבר