נשים עולות לקדמת הבמה ומשמיעות קול חד וברור

מה הקשר בין ראש ממשלת פינלנד לאירוע העצמת נשים בעיר רמלה?

צילום-מאירה צור

נחשפתי לפוסט בפייסבוק של רותם כהן כחלון, חברת מועצה מרמלה, על אירוע להעצמת נשים ללא אף אשה על הבמה. כחברה פעילה בעירי הרגשתי צורך לבדוק איתה את הסוגיה וניהלנו שיחה קולחת שגילינו בה הרבה מן המשותף.

רותם כהן כחלון- חברת מועצת עיר "רמלה" אשה אחת מתוך 19 חברי מועצה בעיר
רותם כהן כחלון- חברת מועצת עיר ברמלה, אשה אחת מתוך 19 חברי מועצה בעיר

רותם כהן כחלון היא האישה היחידה מתוך 19 חברי מועצה בעיר רמלה, מיעוט סביב שולחן הדיונים במועצת העיר במיוחד שהיא גם הכי צעירה ורק לאחרונה ילדה, תופעה שכנראה לא פופלרית בעיר רמלה כי חבריה תהו איך בסמיכות ללידה היא פספסה להגיע לוועדה ואף דאגו להטיח זאת בפניה.

אנחנו מדברים הרבה על מנהיגות נשים, על שוויון בין גברים לנשים, אבל יש פער גדול בין מה שאומרים לבין מה שמשדרים לנשים. בפרסומות למשל, הוכח שמה שחשוב זו לא הפרסומת עצמה, אלא מה היא משאירה אחריה בתודעה ואילו תגובות היא מעוררת.

המוח שלנו הוא הגורם המרכזי בשדר שאנחנו קולטים והוא ניזון מחוויות של התנסות ורשמים שלנו מכל פרסום. הרגש שאנו מפתחים לפרסום הוא זה שמתקבע אצלנו בסופו של דבר בזיכרון. למשל, מודעות דרושים נרשמות בלשון זכר. אמנם בתחתית רשום בקטן שהיא מיועדת לגברים ולנשים, אך במוח שלנו נצרב התפקיד בלשון זכר.

בפוסט שלה, סיפרה רותם על אירוע "העצמת נשים" שארגנה עיריית רמלה. לכאורה, איזה יופי, עירייה שהחליטה להעצים נשים ולקיים לשם כך ערב מיוחד. אמנם "העצמה" היא מילה שכבר נשחקה מכל הכיוונים, אבל המחשבה מבורכת ואפילו גויסה חסות של ארגון נשים מוביל – נעמת. נשמע מדהים, אבל מצד שני, מה תוכנית הערב? כל האומנים על הבמה גברים. מי פותח את הערב? יועצת מעמד האישה בעיר? ממש לא. ראש העיר, אשר שמו מתנוסס ראשון על ההזמנה. האם יש אישה אחת שתהווה דוגמה ותהיה שם על הבמה? ממש לא. בתוכנית האומנותית: ג'קי לוי, קובי אריאלי ומשה להב (הטיש הגדול).

אז איזה מסר עובר לקהל הנשים בתת מודע? איזה סוג של העצמה יש כאן? המפליא הוא ששוחחתי עם מספר נשים (לא מהעיר רמלה) ושאלתי לדעתן והתשובה שלהן היתה, "לי זה ממש לא מפריע". אז נכון, אולי זה לא מפריע לכן, אבל המסר שעובר מערב כזה הוא בדיוק ההפך מהעצמה ולא ברור לי איך נעמת (ארגון נשים) נותן שם את הלוגו שלו כחותמת כשרות לאירוע העצמה גברי. אלה בדיוק הדקויות המשפיעות על כך שאירועים מסוג זה מפספסים את המטרה ואף יוצרים את ההפך.

מודעה לארוע העצמת נשים ברמלה
מודעה לארוע העצמת נשים ברמלה

ואני יכולה להביא כאן עוד אלפי דוגמאות של אירועי העצמה לנשים גם מסוג אחר, שנערכים בארץ ומתמקדים ביופי ודוגמניות על המסלול שמקבעות את הנשים בעולם הצר של "ביוטי".

לצערנו ברשויות המקומיות אין מספיק נשים ולא רק שם, גם בכנסת וגם בכל נקודות ההשפעה המרכזיות על חיי היום יום של הנשים, שמהוות מעל 50 אחוז מהאוכלוסייה וצריכות שיהיה להן ייצוג הולם. כל אירוע מסוג זה משפיע על תקרות הזכוכית של הנשים ועל הדורות שבאים אחרינו.

סאנה מרין ראש ממשלת פינלנד (צילום: שאטרסטוק / Alexandros Michailidis)
סאנה מרין ראש ממשלת פינלנד (צילום: שאטרסטוק / Alexandros Michailidis)

אמנם הייתה לנו ראש ממשלה אחת בעבר, גולדה מאיר, שאמרו עליה ש"יש לה ביצים", כי הרי צריך איברים של גבר כדי להנהיג. מאז, הסיכוי שתהיה אישה ראש ממשלה לצערי רק מתרחק מאתנו, כשכל הזמן מחפשים מנהיגים מתחום הביטחון. לעומת זאת, אפשר ללמוד הרבה ממדינה כמו פינלנד, שבה נבחרה לאחרונה אישה, סאנה מרין, רק בת 34 לכהן כראש הממשלה הצעירה ביותר, שעומדת בראש קואליציה של 5 מפלגות שבראש כולן עומדת אישה. ואיך זה קרה? פינלנד נתנה זכויות לנשים כבר לפני 100 שנה והיתה המדינה הראשונה בעולם שהעניקה זכויות פוליטיות לנשים. שם לא דיברו אלא עשו. הם נתנו דוגמא אישית והעצימו נשים בחוקים ובמעשים שיכלו לקדם אותם

נשים המנהיגות בפינלנד
נשים המנהיגות בפינלנד

אין ספק שכדי שגם אנחנו נגיע לשם, צריך לזרוע זרעים של עשייה , חוקים, הטבות, ולשמש דוגמא של נשים למען נשים. הסטטיסטיקה מדברת על כך שאולי רק בעוד 118 שנה נצליח לייצר שוויון כאן ולצמצם את הפער בין גברים לנשים וכשעושים אירוע העצמה או כל אירוע אחר, שכל מטרתו להביא יותר נשים לקדמת הבמה – צריך לתת להן לעלות עליה ולשמש דוגמא – במודע ובתת מודע.

ולפני שהמודעה ברמלה פורסמה ראו אותה הרבה גופים בתוך העיר החל מהמתנ"ס דרך התאטרון הקהילתי ועד נעמת ולאף אחד לא נדלקה נורה איך מקיימים אירוע העצמה לנשים בלי אף אשה על הבמה ורק אחרי הפרסום כשקמה קול צעקה הזמינו סטנדאפיסטית אשה שתסגור את הערב אולי גם המארגנים הגיעו למסקנה " שזאת בדיחה".

ומה לגבי רותם ? אישה אחת במועצת העיר, שיכלו לתת לה במה שתהווה דוגמה, אותה בכלל שכחו להזמין לאירוע.

אז כשאתם עושים אירוע מעצים – תעלו את הנשים על הבמה, תרתי משמע ואולי נצליח לגדל כאן דור אמיתי של מנהיגות נשית ולראות הרבה יותר נשים בקדמת הבמה.

הכותבת: אתי כהן פעילה חברתית לקידום נשים וחברת מועצת עיר לשעבר בקריית אונו