נשים מתמודדות בבחירות המקומיות: יש לנו מה להשוות

לא חסרות נשים מוכשרות וראויות לכהן כנבחרות ציבור ולהוביל את העשייה הציבורית ברשויות המקומיות. ועם זאת עדיין, הייצוג הנמוך של נשים בשלטון המקומי, רחוק מלשקף את שיעורן באוכלוסייה

השבוע אנחנו מציינות גם בישראל את יום האישה הבינלאומי ובזמן שנושא האי שוויון המגדרי ברשויות המקומיות זועק לשמיים, זהו אחד הנושאים הבוערים שצריך לתת עליו את הדעת, בוודאי בשנת בחירות. כולנו נסכים כי לשלטון המקומי מקום משמעותי בחיי אזרחיות ואזרחי ישראל והשפעה עצומה על עיצוב פני החברה בישראל. אז איך זה שבשנת 2018 ב-98 רשויות אין אפילו אישה אחת?

כדי להבין טוב יותר עד כמה המצב חמור ודורש שינוי, כדי לקרוא ולהפנים את הנתונים הבאים, שמדברים בעד עצמם:

בבחירות המקומיות הקודמות בשנת 2013 התמודדו למעלה מ-40 נשים לראשויות הערים. מספר חברות המועצה גדל בכ-100 נשים והמודלים הנשיים לניהול במרחב הציבורי ובפוליטיקה פרחו והופצו בכל רחבי הארץ.

נתונים על פערים מגדריים ברשויות מקומיות

יחד עם זאת, מתוך 257 ראשי רשויות המכהנים בישראל רק 6 הן נשים – שיעור של כ-2% בלבד. שיעור נמוך של נשים נשמר גם בשאר התפקידים הבכירים בשלטון המקומי, כאשר נכון להיום נשים מהוות רק 14% מכלל חברי המועצה ברשויות השלטון המקומי בישראל.

נתונים על פערים מגדריים ברשויות מקומיות

פער עצום זה"תורם" רבות לדירוג הנמוך של מדינת ישראל במדד הפער המגדרי (נכון לשנת 2017) במקום ה-44 מתוך 144 מדינות. מדובר בכשל משמעותי ונדרשת מהפכה של ממש לשנות את הסטטיסטיקה.

נשים מביאות איתן לשולחן קבלת ההחלטות שיח פתוח, נקי ושקוף, ראיה אסטרטגית מקיפה והוליסטית ומשפרות את התוצאות הארגוניות ביותר מ-10%. לא חסרות נשים מוכשרות וראויות לכהן כנבחרות ציבור ולהוביל את העשייה הציבורית ברשויות המקומיות. ועם זאת עדיין, הייצוג הנמוך של נשים בשלטון המקומי, רחוק מלשקף את שיעורן באוכלוסייה. נוסף לכך, רשימות הנתמכות על ידי המפלגות החרדיות בשלטון המקומי, מדירות נשים באופן מוצהר ובכך מונעות מהן כל ייצוג והשפעה, הדרה המהווה עיוות חמור שאין להשלים עמו במדינה דמוקרטית.

ד"ר מזל שאול, מנכ"לית עמותת כ"ן

השאיפה לשוויון מגדרי, באה לידי ביטוי בסעיף 7(א)(3) לחוק הרשויות המקומיות (מימון בחירות), תשנ"ג-1993 הקובע, כי סיעה או רשימה שלפחות שליש מבין חברי המועצה שנבחרו ומכהנים מטעמה הם נשים תקבל 115% מסכום המימון לו היא זכאית. הנה עוד סיבה מצוינת להעדפת נשים בשלטון המקומי, אבל לא רק. הניסיון והמידע המצטבר מעידים, כי הגדלת שיעור הנשים המכהנות בשלטון המקומי, תוך ייצוג מגוון לאוכלוסיות הנשים המתגוררות ברשות המקומית (נשים ערביות, נשים ממוצא מזרחי, נשים ממוצא רוסי, נשים ממוצא אתיופי, נשים דתיות ועוד) מוביל לשינוי חיובי ברשויות המקומיות, עבור כלל אזרחיות ואזרחי מדינת ישראל.

ייצוג הולם לנשים איננו הכרחי רק מכוח החוק, כי אם גם הכרח ציבורי ומוסרי ממדרגה ראשונה ולא יתכן, שברשויות המקומיות בישראל בשנת 2018 התרבות הפוליטית עדין תדיר נשים מרשימות המועמדים או תדחוק אותן למקומות לא ריאליים, כך שקולן לא ישמע במרחב הציבורי.

כדי לשנות את המציאות ובמטרה להביא עוד נשים 'לשבת מסביב לשולחן', קואליציית "מקומיות 2018" מעודדות באופן פעיל נשים אקטיביסטיות במרחב הציבורי לרוץ ולהתמודד לראשות ולמועצה.

אבל זה לא מספיק, והנתונים מלמדים כי פעילות יזומה של ראשי הרשויות יכולה להוביל לשינוי משמעותי. איזו פעילות אקטיבית נדרשים ראשי הרשויות והרשימות לקדם על מנת שיהיה שינוי משמעותי בייצוג נשים ברשויות המקומיות?

תמיכה מוצהרת של ראשי רשויות בחשיבות השוויון, בחינת צעדים מעשיים לשיפור יצוג נשים סביב שולחן קבלת ההחלטות, עידוד אקטיבי לאיוש משרות באופן שוויוני בכל התחומים וכן איתור נשים מתאימות, עידודן ומתן תמיכה ושילוב נשים במקומות ראשונים ברשימות בשיטת ה"רוכסן" (גבר- אישה -גבר – אישה), כל אלו יחד יכולים לסייע באופן משמעותי לכך, שיותר נשים תשבנה סביב שולחן קבלת ההחלטות כבר בנובמבר 2018.

זה הזמן שלכם ראשי הרשימות להרים את הכפפה ולהיות חלק משינוי היסטורי- שינוי שיביא לעשייה איכותית טובה יותר ברשויות המקומיות ולחברה ישראלית יותר שוויונית ודמוקרטית.
אמנת החכים למקומיות 2018
 
** הכותבת היא מנכ"לית עמותת כ"ן (כח נשים) לקידום מנהיגות נשים