נשים יכולות קנאביס (Women Can Cann(bis

על ארוע השקה של תכנית מנטורינג בינלאומית לנשים הרוצות להכנס לעסיק הקנאביס,
יש מעט מאד נשים בשוק ההון. לאחרונה יותר ויותר נשים מנערות את מגבלות וקשיי המגדר, מתקדמות ומשתלבות היכן שהכסף נמצא.

הפריחה הגדולה בעסקי הקנאביס הובילה רבים להשקיע בחברות העוסקות בקנאביס רפואי.

אמרתם השקעות, אמרתם גברים. מסתבר שיש גם נשים רבות שהביעו ענין ומפלסות דרכן אל תוך התחום המעניין והריווחי הזה, אך עדיין אין רבות העוסקות בכך.

מיסדות התכנית

בתמונה: משמאל מעיין ויסברג יואלס, רוית לברן ויעל זילברמן רומנו

השבוע הייתי בהשקה של תוכנית המנטוריות הבינלאומית של רשת WomenCanCann עבור בכירות בתחום הקנאביס, הלא היא WoCC LEADERS, באירוחן של מייסדות הרשת שקמה לפני כשנה – מעיין וייסברג לשעבר מנהלת קשרי החוץ של תיקון עולם, יעל זילברמן סמנכ"לית הפיתוח העסקי של חברת גייניקה ורוית לברן יועצת תקשורת בכירה לכמה מחברות הקנאביס הגדולות בישראל. התוכנית, שהמחזור הראשון שלה מתוכנן להימשך כשנה במתכונת אחת על אחת כוללת 13 מנטוריות מישראל, ארה"ב ואנגליה, מובילות בתחומי המו"פ, פיננסים, השקעות, טכנולוגיה, ומשפט בעולם הקנביס. המנטוריות יעניקו מנסיונן קשריהם לכל החפצה בכך.

כבכל התאספות מעין זו יש כיבוד מינגלינג, קצת ברכות ודיבורים.

ראשונה עלתה לדבר יעל זילברמן ממייסדות התכנית. היא סיפרה מה הניע אותה.

לפני כשנה, קראתי את סיפרה של שריל  סנדברג, סמנכלי"ת השיווק של פייסבוק "Lean In", והופתעתי לגלות כמה מדפוסי ההתנהגות שלי שחשתי שפוגעים בהתפתחותי המקצועית הם בעצם לא בעיה אישית שלי אלא איזושהי תופעה מגדרית ששורשיה נעוצים כנראה בתחומים רבים, החל מהחינוך, אפליה מגדרית ועוד.

בספר, יש פרק שעוסק במנטורינג, חניכה, ובקשיים של נשים מקצועיות למצוא חונכים או חונכות.

לרוב, מנטורינג הוא תהליך טבעי שנוצר בתוך מערכות יחסים מקצועיות ולנשים לעיתים קשה יותר לבסס מערכות יחסים כאלה עם הממונים עליהן או עם אנשים  אחרים בעלי נסיון.

כשהנושא כבר נמצא במודעות שלהן, נשים נוטות לעיתים לפנות לנשים אחרות בצורה מעט מסורבלת ולבקש מהן שיחנכו אותן. הגישה הזאת עשויה לעבוד אך לעיתים יוצרת תחושה של חוסר נוחות והקשר לא מתפתח.

מנטורינג, או חניכה יכולה להופיע בהמון צורות. זו יכולה להיות פגישה חד פעמית, תהליך ארוך טווח, מובנה או שלא, להתפתח לקשר חברי או להישאר מקצועי בלבד.

הסיבה שהחלטנו לפתח את היוזמה הזאת היא בראש ובראשונה לייצר שיח, לעודד נשים להיות ערות להזדמנויות שנקרות בדרכן ולגרום להן לתפוס כל הזדמנות לחניכה בשתי ידיים, בדרך חכמה ולמצות ממנה את המירב.

המנטוריות

בתמונה מימין: שירי עדן, דר' ענבר מימון פומרנצ'יק, אלה אלקלעי, איריס בינקוביץ', ארנה דרייזין.

בקהל נכחו נשים רבות, בחלקן יהיו מנטוריות . כמו ד"ר אורנה דריזן מייסדת קרן ההשקעות בחברות קנאביס 'נקסטייג" ומנטורית בתוכנית הLEADERS, שירי עדן מייסדת ומנכ"לית חברת האנליסטים נישות, איריס בינקוביץ מנכ"לית חברת אינוקאן, דורון אראמי ראש תחום קנאביס ב-BDO ישראל, פרופ' חיננית קולטאי חוקרת קנאביס בכירה במכון וולקני, ענבל סיקורין מנהלת מערך הסיעוד בניאמדיק, אינה ברודר מייסדת שותפה של חברת מיס-וויד, ד"ר ענבר מימון פומרנצ'יק מייסדת חברת ביודיליג'נס ומנטורית בתוכנית הLEADERS, יעל מאיר סמנכ"לית התפעול של חברת קנטן, ירדן ברבי מנהלת צוות עסקאות בתחום הקנאביס בBDO ישראל, ויותם הוד מייסד-שותף ומנכ"ל חברת גייניקה.

איילה אלה ויעל

בתמונה מימין, איילה חסון, אלה אלקלעי ויעל זילברמן רומנו.

איילה חסון ואלה אלקלעי {יו"ר שדולת הנשים ויו"ר IBI  קרנות נאמנות} ישבו על הבמה וענו על שאלותיה של יעל זילברמן. גם אלה וגם איילה סיפרו  שלא היו להן מנטורים או מנטוריות במהלך חייהן המקצועיים, הן נאלצו לפלס דרכם בכוחות עצמן. בעוד שאיילה חסון כן חוותה קושי בתחילת דרכה העיתונאית. חוסר התחשבות בצרכיה עקב היותה אישה, אם לתינוק באותם הימים. היא נאלצה לפלס דרכה בעולם גברי של כתבי פלילים ולאחר מכן ככתבת מדינית. תחומים שבעבר איישו גברים בעיקר. אלה לעומתה לא חוותה אפלייה כלשהי. אם כי גם היא חשה בודדה במערכה מכיוון שיש מעט נשים בשוק ההון לדבריה, והיכן שיש יותר כסף כך פחות נשים נמצאות. יש כמה סיבות לכך לדבריה. עקב חוסר ענין של נשים בתחום הפיננסי וכן השעות הרבות הנדרשות להקדיש לקריירה.

שתיהן סיכמו את השיח, בכך שאנחנו במקום אחר עכשיו, הנשים הצעירות, הדור של עכשיו יותר מעיזות יותר משתלבות ויותר מתקדמות מהעבר בכל תחום שהוא.

צילומים: תמר מצפי©

תמר מצפי
אני VISUAL STORYTELLER, מספרת סיפורים בתמונות. צלמת דוקומנטרית ומסעות. מתמחה בפורטרטים עיסקיים וצילומי תדמית. השתתפתי בתערוכות בארץ ובברזיל. תמונותי התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם, ספרים ואתרי אינטרנט. בוגרת לימודי "פוטותרפיה" מרצה ומעבירה סדנאות בארץ ובחו"ל בנושא "הצילום כראי הנפש".