נשים חזקות במרכז ספרי הילדים

הגיע הזמן שגם הילדים שלנו יגדלו על ערכים שוויוניים ולא רק על ערכי נסיכות ואבירים…

אנחנו נולדים וגדלים לתוך עולם מגדרי לא שיוויוני, שבו הבנות הן נסיכות והבנים הם אבירים שתפקידם הוא להציל אותנו (הנשים) מרוע העולם (שברוב המקרים מתבטא בדמות המכשפה- אישה כמובן).
אז לכבוד יום האישה הבינלאומי החלטתי לחפש את ספרי הילדים שמעצימים נשים. אלו שמספרים את הסיפור של נשים חזקות ועוצמתיות ומבהירים לילדים שזה לא משנה אם אתה גבר או אישה, מה שחשוב זה איך שאתה מתנהג ומה שאתה בוחר לעשות בחיים שלך.
הספר הכי ותיק (שאני מכירה), שכולנו גדלנו עליו הוא כמובן "שרה גיבורת ניל"י" של דבורה עומר, שמספר את סיפור גבורתה של שרה אהרונסון בימי קום המדינה – האישה שהסתכלה לפחד בעיניים, שעטה לעבר המטרה ואפילו שילמה על זה בחייה.
download
ספרים נוספים, חדשים יותר, שמספרים את סיפוריהן של נשים חזקות, עוצמתיות. נשים שעשו כאן מהפכה. נשים שלא התייחסו לסטיגמת המגדר שלהן וניפצו את תקרת הזכוכית המגדרית:
"הלן ואני", מאת שירלי יובל יאיר וד"ר טל בן שחר בהוצאת 'כנרת'– ספר שמביא את סיפורה של הלן קלר בצורה ברורה ומאירת עיניים (תרתי משמע).
download (2)
משפחת חרמון יוצאת בשבת לטיול שגרתי שהופך בטעות לטיול הכי משמעותי בחייהם. הם מגיעים למערה חשוכה וכשהפנס לא עובד, מוצאים את עצמם בחושך. הילדים מתעצבנים, קצת מפחדים ובעיקר רוצים לחזור הביתה. אבל אז, אב המשפחה מספר להם את סיפור חייה של הלן קלר, שהפכה בילדותה לחירשת ועיוורת ובכל זאת, נלחמה בחיים והפכה להיות אחת מהדמויות המשמעותיות בהיסטוריה.
הספר מספר את הסיפור של הלן קלר בצורה בהירה וקלה להבנה, כשהמסר (בגלל סיפור המעטפת) עובר באופן חד וברור ומותיר על הקוראים הצעירים רושם רב ובסוף הספר מובאות גם העובדות על הלן ועל הכוח הפנימי שלה.
"לא קוראים לי איזבלה", מאת ג'ניפר פוסברי (נסח עברי- יהודה אטלס), הוצאת 'ספר לכל'– ספר מתוק שמכיר לילדים נשים דגולות בהיסטוריה.
download (3)
איזבלה היא ילדה קטנה שמתעקשת בכל יום לעטות על עצמה דמות אחרת. פעם אחת היא סאלי האסטרונאוטית (סאלי ריד), פעם אחרת היא אנני כוכבת העל (אנני אוקלי), פעם נוספת היא רוזה הפעילה בתנועה לזכויות האזרח (רוזה פרקס) ופעם היא מארי המדענית (מארי קירי). וזה לא נגמר כאן- איזבלה היא גם אליזבת הרופאה (אליזבת בלקול) וכמובן- אמא!
בסוף הספר יש תקציר על כל אחת מהנשים שמספר לילדים מי היתה, מה היה כוחה ומה השינוי שהיא הביאה לעולם. מהמם!
במקביל לספרים על הנשים "האמיתיות" החזקות ומעוררות ההשראה, יש גם ספרים שהגיבורה שלהן היא אישה חזקה ועצמאית:
"מילי אורזת מתנה", מאת מירלה לב-לוקץ', הוצאת 'אופיר ביכורים'– ספר המספר את סיפור העסק המשפחתי שבנתה מילי ועובר בדורות במשפחה.
download (4)
מילי היא ילדה קטנה שמאוד אוהבת מתנות ועוטפת כל דבר בסרט- כולל זיכרונות. היא גדלה ופותחת חנות קטנה לאריזות של מתנות. חנות שגדלה ומתרחבת ועוברת במשפחה עד לדור השלישי.
סדרת "יומני החנונית", מאת רייצ'ל רנה ראסל (נוסח עברי- תומר קרמן), הוצאת 'ספר לכל'– סדרת ספרים על ילדה קצת אחרת, שלא ממש מצליחה ליישר קו עם ה"נורמלי".
download (9)
download (7)
download (6)
ניקי היא ילדה בגיל ההתבגרות שלא משנה כמה היא רוצה (והיא רוצה), היא פשוט לא מצליחה להיות מקובלת או אפילו כמו כולם. הספרים כתובים בצורת יומן אישי ולגמרי שמים מראה מול הצורך הזה להיות כמו כולם ולהתנגד לעצם היותך "אחרת".
"מדיקן", מאת אסטריד לינדגרן (נוסח עברי- דנה כספי), הוצאת 'זמורה ביתן'– ספר מקסים על ילדה מלאת חלומות.
download (1)
היא חיה את החלומות שלה, תוך כדי שהיא גורמת ללא מעט צרות. אבל כל התעלולים שלה הופכים אותה להיות ילדה שהולכת עם הלב שלה, בלי לעצור ולחשוב מה "צריך" לעשות או מה "נכון". ספר מתוק ומקסים (קצת מזכיר את בילבי).
"לביאת", מאת טל ברייר בן מוחה, הוצאת 'מנהיגותה'– הספר שבהשראתו נכתב הפוסט הזה!
download (10)
רונה היא ילדה בגן של ענת. ענת עבורה היא דמות ראוייה לחיקוי וכשענת מלמדת את הילדים על בעלי חיים ומבקשת שכל ילד יצייר את בעל החיים האהוב עליו, רונה מציירת אריה עם צמה וסרט, בדיוק כמו של ענת- "אריה בת". ענת מסבירה לה ולילדים של"אריה-בת" קוראים לביאה ומחלקת לכל ילד ספר קריאה עם הגיבור אותו בחר לצייר. אבל רונה מקבלת את "אריה הספרייה" ולמרות שהיא מאוד אוהבת את הספר, היא מתאכזבת שהספר הוא על אריה ולא על לביאה. ענת מחפשת, לשוא, ספר קריאה שהגיבורה שלו היא לביאה וכשהיא לא מוצאת היא מחליטה לתת לילדי הגן להמציא את הספר הזה בעצמם.
ספר מקסים שגם כתוב טוב ובעיקר, מעביר את המסר שבאמת אין הרבה ספרי ילדים עם גיבורות נשיות!!
אני מקווה שהמגמה הזו, שאני חשה שהתחילה לאחרונה, תמשיך ותצמח. כי יש המון נשים חזקות והגיע הזמן שגם הילדים שלנו יגדלו על ערכים שוויוניים ולא רק על ערכי נסיכות ואבירים.
יום האישה שמח!

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה