נשים במאה ה-19 – היסטריה, המצאת הויברטור ועוד אפיזודות

בחורה עם מחשב נייד

היסטריה נשית היתה אבחנה שכיחה לנשים שלא התנהגו "נכון", במחצית השניה של המאה ה-19. נשים ש"אובחנו" כסובלות מהיסטריה הציגו מגוון רחב של סימפטומים, כגון: חולשה, עצבים, תשוקה מינית (בתקופה ששללה הפגנת מיניות נשית, החצנה של תשוקה מינית או התנהגות מינית, נחשבו לתועפות של היסטריה), נדודי שינה, אגירת נוזלים, תחושת כבדות בבטן, התכווצות שרירים, קוצר נשימה, עצבנות, נטייה להסתבך בצרות או כל התנהגות או התנהלות אשר אינן תואמות את "הנימוס הויקטוריאני" השמרני.

לאחר אבחון האשה כסובלת מ"היסטריה" (אבחון רפואי שנעשה על ידי רופאי המשפחה ורופאי נשים) הטיפול בתופעה היה מגוון. הטיפול הנפוץ ביותר היה "עיסוי" ידני של אבר מינה של האשה עד שהגיעה לאורגזמה. ה"עיסוי" התבצע על ידי רופאי נשים מוסמכים. טיפול זה הביא לתופעה חדשה – רופאי הנשים החלו להתלונן על כאבי ידיים ודלקות פרקים. פציעה רפואית זו הביאה להמצאת מכשיר רפואי חדשני, אשר השימוש בו הותר אך ורק בקליניקות של רופאים מומחים – מעסה רוטט, שקיבל מאוחר יותר את השם המוכר לנו "ויברטור".

נשים, שהטיפול הרפואי בקליניקה באמצעות העיסוי, לא "נרפאו" מההיסטריה, ולעיתים קרובות הפגינו התנהגות חריגה או אמוציונאליות יוצאת דופן, אושפזו בכפייה על ידי בני משפחתן ועברו ניתוחים אכזריים של הוצאת הרחם והשחלות על מנת "להרגיע" אותן.

ב- 1900 התווסף טיפול נוסף "להרגעת" נשים שסבלו מהיסטריה ומכאבי מחזור קשים (שאף הם היו תסמינים של היסטריה) אשר היה ספיגת טמפונים באופיום.

 

תיעוד מצולם של תופעת ההיסטריה בקרב נשים
תיעוד מצולם של תופעת ההיסטריה בקרב נשים
טיפול ב"רחם שנדד לכיוון הראש" וגרם להיסטריה
טיפול ב"רחם שנדד לכיוון הראש" וגרם להיסטריה
הויברטור הרפואי
הויברטור הרפואי
קופסת טמפונים ספוגים אופיום
קופסת טמפונים ספוגים אופיום

 

ד"ר ענת מוברמן - נשיות, מיניות וזוגיות בראי האמנות
כמרצה, במשך שנים אני מרצה על מקומה של האשה בהיסטוריה כפי שהיא נבחנת בתוך התא המשפחתי ומערכות היחסים שהיא מנהלת (אם בתוך הנישואים, ואם מחוץ להם). בואו הצטרפו אלי למסע מרתק מהעבר ועד היום, מסע שהביא אותנו עד היום - למקום שהאשה נוכחת ומגשימה את עצמה. קצת עלי: בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה של החינוך, אוניברסיטת ניקרגואה (2014), תואר שני בתולדות האמנות, אוניברסיטת ת"א (2000). לימודי התמחות בתרבות איטליה מטעם "האוניברסיטה לזרים" של סיינה (2002) , תואר ראשון בתולדות האמנות, אוניברסיטת ת"א (1998). מרכזת קורסי כתיבה אקדמית במחלקה לעיצוב ב"מכון הטכנולוגי חולון" ומרצה לתולדות האדריכלות ועיצוב הפנים . מרצה לתולדות האדריכלות ועיצוב הפנים והריהוט ב"בבית הספר לעיצוב", המכללה למנהל, המסלול האקדמי. מרצה בקורסי סטיילינג ועיצוב פנים ב"בנין ודיור". מרצה לתולדות האמנות, האדריכלות והעיצוב ב"אבני" . מרצה על אהבה, זוגיות וארוטיקה בראי האמנות ב"אסכולות", וב"מכון אבני" לאמנות.