נשים בכנסת – ראיון עם ח"כ יפעת קריב

פחות מרבע חברי הכנסת שלנו הן נשים, לרבות מהן זו הקדנציה הראשונה. הן חדורות מוטיבציה ואנרגיות, אך הדרך שלהן למודעות הציבורית עדיין ארוכה. ראיון עם ח"כ יפעת קריב על עבודתה כחברת כנסת טריה.

פחות מרבע חברי הכנסת שלנו הן נשים, אם לדייק – 28 חברות. בעשור השני של המאה ה-21 זה נחשב הישג – מספר שיא בישראל והמקום ה-57 המפוקפק בייצוג נשים מבין הפרלמנטים בעולם.
מתוך 28 חברות כנסת המכהנות כיום, ל-16 מהן זו הקדנציה הראשונה. חלקן נמצאות בתודעה התקשורתית (אילת שקד, סתיו שפיר) ועל אחרות שמעתם פחות (רינה פרנקל? כן, יש אחת כזו). זה כמובן לא מעיד כלל על טיב העבודה הפרלמנטרית שלהן. נפגשתי עם אחת מחברות הכנסת  הפחות מתוקשרות כדי לשוחח על עבודתה בבית הנבחרים.
.
photo
פגרה אינה חופש עבור חברת הכנסת יפעת קריב, וקשה למצוא זמן לראיון. כשאנחנו נפגשות סופסוף, אני מספרת לה שאמרו לי לשאול על ״תקרית ההשעיה״, והיא צוחקת. ״כל עוד מבלבלים ביני ובין עדי קול, בתוך הסיעה, זה בסדר״. היא מודעת לכך שאינה מהמתוקשרים שבח״כים. ״דרכי היא עבודה קשה״ היא אומרת. ״באתי לעבוד״.
.
הישג  שח״כ קריב גאה בו במיוחד הוא ״חוק הסירטונים״. זוהי הרחבה לחוק למניעת תקיפות מיניות על פיו הפצה ללא רשות של תצלומים מיניים מהווה הטרדה מינית.
״עד עכשיו, במידה ותצלום כזה הופץ, ניתן היה להגיש תלונה תחת הכותרת ׳חדירה לפרטיות׳, ובהתאם היחס לתלונה. ע״פ החוק החדש, התלונה מטופלת ע״י מי שמתמחה בהטרדות, אופי הטיפול והחשיבות שמייחסים הוא בהתאם. אני רוצה שהתודעה של מי שמקבל תמונות כאלה תשתנה, שהוא יבין שאם ישתתף בתהליך ההפצה שלהן הוא מבצע עבירה שמוגדרת כהטרדה מינית. ברגע שיוגדרו המעשים כך, היחס של החברה למעשים כאלה ישתנה. באותה מידה חשוב שמי שחודר לענן, ׳משיג׳ תמונת עירום פרטית של ידוענית ומפיץ אותן לא יוגדר כהאקר, אלא כמטריד מיני״.
החוק הזה מהווה תקדים עולמי וח״כ קריב הוזמנה להציגו בפרלמנטים שונים בעולם, המתקשים להעביר חוק זהה. בארה״ב למשל, הוא נוגד את הדיבר הראשון של חופש הביטוי. (דוגמא אקטואלית לאיך המערכת האמריקאית עובדת כאן.)
.
לפני שנבחרה לכנסת ה-19 מטעם יש עתיד, כיהנה קריב כחברת מועצה בהוד השרון, משם נובע העניין שלה בתפקוד הרשויות המקומיות ובפרט במעמד חברי המועצה. קריב עובדת על יוזמת חוק שיסדיר את מעמדם ׁ(כיום חברי המועצה הם מתנדבים חסרי סמכויות של ממש), ובכך לאפשר להם להרחיב את פעילותם מול האזרח ותהיה ביקורת משמעותית יותר על ראשי עיריות ומועצות.
במושב הקודם הועבר חוק שיזמה והובילה להעדפה מתקנת בבחירות המוניציפליות, על פיו מפלגה ששליש או יותר מנבחריה למועצה יהיו נשים תקבל תוספת לתקציב המפלגות. השאיפה היא לחוק מקביל בבחירות הכלליות. לא קשה לנחש אילו מפלגות מתנגדות לחוקים הללו.

 

.
קריב מעידה (בהתלהבות!) על שיתוף פעולה נשי, בכנסת. חברות הכנסת הקימו קבוצת ווטצאפ דרכה הן מעדכנות אחת את השניה באופן שוטף, ומזעיקות לדיונים חשובים או הצבעות  בעלות נגיעה מגדרית. קבוצת הווטסאפ של הח״כיות פעילה מאוד ושיתוף הפעולה הזה חוצה מפלגות.
 .
ח״כ קריב התעקשה להמנות כחברה ממלאת מקום בוועדה לחוץ וביטחון, וועדה בה חברים יותר מ-30 ח״כים ורק חברה קבועה אחת (מירי רגב). המטרה היא להרחיב את נקודת הראיה של הוועדה גם למבט אחר, חברתי.  ״חשוב לי להרחיב את המבט של הוועדה, ושיהיה יצוג גם להבטים החברתיים שמלווים את המצב הביטחוני. אחרי מבצע צוק איתן למשל, העלאתי בוועדה את הנושא של פוסט-טראומה והצורך בתמיכה הולמת בלוחמים. בתמונה הכוללת בעיות חברתיות גורמות ומשולבות עם בעיות ביטחוניות ״.
 .
מחשבות לעתיד? קריב רואה את עצמה ממשיכה בתחום הפוליטי ומשלבת בנושאים הקשורים לתהליך השלום, בכנסת ודרך אירגונים בינלאומיים.
 .
עיקר הפעילות של קריב, הוא בתחום החברתי. ״לאנשים אין סבלנות. אנחנו לא יכולים לשנות הכל בבת אחת״ היא אמרת ״אנחנו יוצרים סדקים, כל סדק הוא תוצאה של עבודה קשה,  כל חוק שאנחנו מעבירים הוא סדק נוסף באי הצדק, בדרך לשנוי חברתי״.
יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.