נשים בגיל המעבר

בחורה עם מחשב נייד

נשים בגיל המעבר
לא צריך לחכות לתופעות של גיל המעבר, אפשר להתכונן לקראתן מבעוד מועד וגם להתמודד עימן בגבורה.
בגיל המעבר, גיל הבלות או מנופאוזה המתרחשים בקרב נשים בטווחי הגילאים 42 – 58, חלים הן שינויים גופניים והן נפשיים:
הורד (12)
1. הפסקת המחזור, גלי חום (מלווים בזיעה, או באדמומיות הדומה למעין פריחה מקומית, לאחר היעלמות גל החום יכולה להופיע תחושת קור המלווה בצמרמורות).
2. שינויים במצבי הרוח (דיכאון, חרדה ועצבנות יתר היכולים להופיע ללא סיבה של ממש, בעקבות השינויים ההורמונליים בגוף שגורמים לירידה ברמת הסרוטונין).
3. בריחת סידן (בריחת הסידן גורמת לאוסטיאופורוזיס, מחלה המאופיינת בירידה בצפיפות העצם והיחלשותה לאורך זמן והיא הגורם מספר 1 לשברים בקרב נשים לאחר גיל המעבר).
4. בעיות בהירדמות ונדודי שינה.
5. עלייה במשקל והשמנה.
6. דליפת שתן .
7. מיגרנות.

ישנן שלושה דרכים עיקריות להתמודד בהצלחה עם התופעות הללו :
1. טיפול הורמונאלי – המטרה בטיפול הורמונלי לנשים בגיל המעבר, הוא להעלות באופן מלאכותי את רמת האסטרוגן על מנת להקל על התסמינים השונים.
2. טיפול טבעי – ברפואה הסינית מקובל לראות בגיל המעבר המשך טבעי ולאו דווקא הפרעה (או מחלה). ההסבר לתחושות הלא נעימות בגיל המעבר הוא בשל יציאה מאיזון של המערכת ההורמונאלית, וניתן לאזן את מערכות הגוף בחזרה באמצעות צמחי מרפא, תזונה מתאימה וטיפולים כמו דיקור סיני, פרחי באך, רפלקסולוגיה ועוד.
3. שמירה על אורח חיים בריא – להקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית סדירה.
לאור השינויים הפיזיולוגיים והנפשיים הרבים המאפיינים את תקופת המעבר, מומלץ לנשים להתייחס לעצמן ברצינות ובאחריות ולטפל בגוף-נפש. עבור אישה שלא עסקה מעולם בפעילות גופנית סדירה או הפסיקה למשך כמה שנים רצוי לגלות מודעות לצורך החשוב ולהתחיל בכך. רוצה לומר, חשוב להקפיד על פעילות גופנית ומומלץ בתדירות של ארבע פעמים בשבוע למשך שעה בכל פעם. יש לבצע פעילות גופנית משולבת הכוללת עבודה אירובית ואנאירובית (אימוני התנגדות מסוגים שונים: אימוני משקולות, פילאטיס מכשירים, סוגים מסוימים של יוגה וכדומה). פעילות גופנית זו תסייע לחילוף חומרים, תתרום להוצאת קלורית יומית ולחיזוק העצם.
לרב, ההשמנה בגיל המעבר מרוכזת באזור המותניים יותר מאשר באזור הירכיים והישבן. מאחר ולא ניתן להפחית שומן באזור נקודתי, כדי לשפר את האסתטיקה הכוללת ולהפחית במיוחד את מידת אחוזי השומן התת עורי, נדרש טיפול משולב:
1. לבנות תוכנית אימונים ארוכת טווח על ידי איש מקצוע מנוסה
2. לבנות תפריט תזונתי הבנוי על ידי בעל הסמכה מקצועית וניסיון
בהצלחה !!