נשות רימלה של ירושלים

ראש חודש שבט

" ניצחון לנשות הכותל של הודו"

 

 זו הכותרת שהופיעה בשבוע שעבר באחד העיתונים ושיתקה אותי. הכתבה התייחסה לניצחון במאבק הנשים ברימלה, הודו.

3.5 מיליון נשים בהודו נעמדו בשרשרת אנושית של 620 ק"מ במחאה על האיסור של נשים להיכנס ולסגוד במקדש ברימלה .

כניסתן של נשים בנות 50-10 לבית המקדש נאסרה. אנשי דת הינדים שונים סבורים שאישה בגיל וסת אינה טהורה, ולכן אסור לה להיכנס למקדש. אנשי הדת הציעו להן כתנאי לעבור במכונה שתבדוק אם הן בזמן המחזור החודשי או לא. ההקבלה לנשות הכותל מתבקשת : רב הכותל נותן הוראה לשומרים בשערים לבדוק את נשות הכותל שמא הן חלילה מכניסות ספר תורה הרי לתפיסתו אסור לנשים לקרא בתורה כיוון שהן טמאות בשל אותה הסיבה . טומאתה מונעת ממנה לקרא התורה או להחזיק בספר תורה.

גם כאן וגם שם מדובר בשימוש שעושה ממסד דתי גברי בנהלים ו"חוקים" דתיים שמטרתם היחידה היא הדרה והשתקה של נשים לשם שמירה על הגמוניה וסטטוס. המנהגים שונים אבל הפוליטיקה זהה. גם נשות קראלה את האופציה הפוליטית, מכתבים, עצומות, פגישות עם פוליטיקאים, אך לא קרה דבר והן נשארו רחוקות מהמסגד. בעשור הראשון של מאבקנו ניסינו את הנתיב הפוליטי ללא הצלחה. לצערנו גם במשך שלוש שנים בהם ישבנו בשולחן המו"מ עם עו"ד אביחי מנדלבליט כנציג הממשלה – נראה כי הכל לשווא והמתווה לא מתקדם.

השפה שונה אבל הרטוריקה זהה. גם אותן ניסו לעצור עם אמירות על סטטוס קוו ועל הפגיעה ברגשות מתפללים אחרים ומשתמשים באצטלה דתית כדי לחפות על תהליך מתמשך של דיכוי מגדרי.

המרחק בין הודו וישראל הוא 4018 ק"מ אבל אין מרחק בין הסיבות והטקטיקות להדרת נשים. אנשי הדת השולטים, משתמשים בשליטה על מקורות הידע הדתי ועל מקומות של הפולחן.

הפניה לקבל צדק מבית המשפט העליון הייתה מהלך נוסף ששני הארגונים ניסו, אך לא צלח: בכל פעם ששופטי בג"צ פסקו לטוב נשות הכותל- ממשלת ישראל ערערה. בקראלה למרות שבית המשפט פסק לטובת הנשים ההינדיות, הממשלה הביעה התנגדות לכניסת הנשים למקדש – תוך התעלמות מזכויותיהן. הטענה היא שהמקדש אינו מקום לאקטיביזם וכי הממשלה אינה אחראית לספק ביטחון לפעילוֹת שלהן.

יוזמת הקמפיין של שרשרת הנשים, ניקיטה אזאד הביעה בראיון ברדיו את התחושה המשותפת של כולנו במאבק הזה " לנשים צריכה להיות הזכות ללכת לאן שהן רוצות ומתי שהן רוצות" .

הקמפיין המרגש של שרשרת הנשים לאורך המדינה הוביל אותן לניצחון והשיב את זכויותיהן. כלומר, ההתגייסות והסולידיות של מעגלי נשים רחבים וגדולים אפשרו לקבוצה מצומצמת את הניצחון, שהסמליות שלו מהדהדת הרבה מעבר לקבוצה, לעיר, למדינה- אלא לזכויות נשים וחרותן בעולם כולו.

ביום האישה הבינלאומי, ה8 במרץ 2019 אנחנו מקיימות אירוע תפילה גדול לכבוד 30 שנים לנשות הכותל בעזרת הנשים. התפילה מתקיימת ב7 בבוקר. באירוע הזה אנחנו שואפות גם להבריח ספר תורה כדי לממש במעמד הזה את חופש הפולחן שלנו כנשים. עד עכשיו הצלחנו להבריח אותו פנימה רק פעמיים בכל השנים. רב הכותל עושה הכל כדי למנוע מנשים קריאה בתורה. מעגלי הגברים הבריונים שבאים להתעמר גם מקשים על התפילה ומאיימים עלינו

ביום הזה אנחנו מקוות להביא תמיכה רחבה לקיום האירוע, תחת ההפרעות והקשיים שיערימו עלינו פעילים חרדים-קיצונים. אנחנו קוראות לנשים להגיע לתמוך ולעמוד אתנו בשרשרת של סולידריות. ליצור סביבנו שרשרת גדולה ועוטפת שתאפשר לקיים תפילה גדולה וחזקה בשילוב נשים תומכות שרוצות לעמוד אתנו על הזכות של חופש ושוויון של נשים. אנחנו קוראות לסולידריות בין המאבקים הפמיניסטיים שכולם כאחד- מאבק על חירות, שוויון ובטחון.

 שלכן,

לזלי זקס

22

ראש חודש שבט 7/1/19
נשות הכותל
נשות הכותל הן קבוצה של נשים דתיות המשתייכות לזרמים שונים ביהדות – אורתודוקסיות, קונסרבטיביות, רפורמיות, חברות בזרם ליהדות מתחדשת ועוד – המתאספות מדי ראש חודש עברי בעזרת הנשים בכותל המערבי לתפילה חגיגית משותפת הכוללת שחרית, הלל וקריאה בתורה. נשות הכותל נאספות בכותל גם במועדים נוספים כגון פורים – לקריאת המגילה, חנוכה – להדלקת נרות וכן לאמירת סליחות לפני יום כיפור. נשות הכותל נאבקות כדי לאפשר חופש דת וחופש פולחן לנשים יהודיות בכותל המערבי, ורואות במאבקן בהדרת הנשים – שליחות. הקבוצה נאבקת על זכותן של נשים להתפלל בקבוצה ובקול, לקרוא בתורה, להניח תפילין ולהתעטף בטליתות ב"עזרת הנשים" בכותל המערבי.