"נשות החופש" יוקרן בבכורה ביום ה הבא, ה-9.3 בסינמטק ת"א לרגל יום האישה הבינ"ל.

בחורה עם מחשב נייד

neshot_hachofesh_004_v2_yesdocu

הסרט עוסק בתופעה הקשה של רצח נשים על רקע כבוד המשפחה. מסתבר שגם בימינו כ-5000 נשים ברחבי העולם נרצחות מדי שנה על רקע זה (ובישראל כ-10).

לפני למעלה מ-40 שנה, שמעה הבמאית עביר זיבאק-חדד בעיר הולדתה נצרת סיפור מצמרר: סבתא טפטפה לאוזן של נכדתה הצעירה כספית וכך הרגה אותה. הסיבה: "כבוד המשפחה". אחרי עשרות שנים שהסיפור הזה לא נותן לה מנוח, יוצאת עביר לפרק את המושג "רצח על כבוד המשפחה", מושג מכובס שנותן כביכול לגיטימציה מוסרית למה שהוא, בפשטות, רצח: היא שָׁבה לעיר הולדתה, נוסעת ברחבי הארץ ובשטחי הרשות הפלסטינית, ומלקטת שיחות ווידויים דרמטיים של נשים שחיות תחת איום לרצח; של נשים ששרדו נסיון רצח והצליחו להימלט; של עובדות מוקד הסיוע לנשים מאויימות; ואפילו של רוצח  שהביע חרטה.

[youtube IlRNZ3CP19w]

כך היא חושפת באומץ את המבנה החברתי והפוליטי שגם מאפשר את מעשי הזוועה עצמם, וגם מאפשר לגופי השלטון והשיטור להעלים עין.

במסגרת המסע המטלטל, פוגשת עביר גם את הנשים שהחליטו להתקומם ולעשות מעשה, למרות סכנת החיים הכרוכה בכך: לזעוק את זעקתן, להפגין, לעשות שינוי. "לא נולדנו לחיות מושפלות", הן זועקות, "אנחנו נשות החופש!"

תסריט ובימוי: עביר זיבאק-חדד | מפיקים : סוהיל חדאד ועביר זייבק חדאד | עריכה: ערה לפיד | צילום: איבון מיקלוש | מוזיקה מקורית: יונתן בר גיורא | פס קול: אביב אלדמע | און ליין: יואב רז 

הסרט נשות החופש הופק עבור yes דוקו בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ומפעל הפיס (ישראל, 2016

marina
בלוגרית דיסלקטית עם הפראות קשב וריכוז שכותבת עם שגיאות כתיב לא יודעת מתי כותבים עם "י" ומתי בלי....אבל תמיד יודעת מה להגיד :-))))