נכשלי הטבעונות, אלה שהיו שם והיום כבר לא….

לפני קצת יותר משנה, התפרסמה כתבה על הדוגמן הצעיר והנחמד עידן רול, ששמו מופיע לעיתים בטורי הרכילות. בכתבה סיפר על ההתנסות שלו באורח החיים הטבעוני. הוא שינה את הרגלי הצריכה שלו מתוך חמלה על בעלי החיים משחר ילדותו וגם כי רצה להצטרף ל'טרנד' שהפך בימינו להיות נפוץ כל כך. אחרי שנתיים התייאש וחזר בו.

בכתבה ניסה להסביר למה זה לא הצליח, הוא שיתף שהיה לו קשה  מדי, שהוא מצא את אורח החיים הטבעוני מאתגר מדי  מבחינה טכנית וביצועית. הוא אינו בשלן ובמסגרת מקצועו נמצא הרבה מחוץ לבית, כך שנאלץ למצוא פתרונות תזונה במאכלים עמוסי סוכרים ופחמימות ריקות, מה שהביא בהמשך לירידה במשקל עד כדי כך שחש שזה מזיק לו בריאותית ומקצועית. בסך הכל הוא ממשיך לפרגן לטבעונות ואפילו נותן עצות לטבעוני המתחיל, כמו: "לא צריך ללכת על זה במאה אחוז, כשנוח וטעים כדאי ורצוי לרמות, על עוגת הגבינה הטעימה של אמא לא לוותר ועוד כהנה וכהנה…"

למרות שיש כאלה (בעיקר לא טבעונים) שיראו את  גישתו כחיובית, הוא ואנשים כמוהו מהווים את הנזק התדמיתי הגדול ביותר לטבעונות, כאן לא מדובר על התנגדות מבחוץ, אנשים אלה מדברים מבפנים, הם היו שם, מנקודת מבטם הם רצו והשתדלו לאמץ את השינוי, אבל זה לא הצליח מסיבות שכביכול אינן תלויות בהם.

אבל האם זה באמת כך?  חשוב להדגיש שהוא ודומיו מהווים מיעוט, אחוזון קטנטן, חלק מגל טבעי של התנגדות שמופיע בכל פעם שקורה שינוי גדול ומקיף, והטבעונות ללא ספק עונה להגדרה הזו. מקרים כאלה גם ניתנים להסברה בקלות יחסית.

קצת רקע: מאז החלה המהפכה הטבעונית לצבור תאוצה בחמש השנים האחרונות קמו לה לא מעט מתנגדים, בעיקר בקרב אלה שרגילים לאכול מזון מהחי. חלק מההתנגדויות  באות ממקום מודע וחלקן ממקום שמדחיק. ניתן לנצמצם אותן לחמש סיבות עיקריות שקשורות ושלובות זו בזו:

1. צורך פסיכולוגי:  זוהי תכונה בסיסית של המיינד האנושי: הרצון לשמר את הקיים, בקצה הסקלה נמצאת תופעה לא סימפטית: התמכרות !!!

2. שמרנות ודבקות בהרגלים נרכשים: הצמדות להרגלים ואמונות, דומה לסיבה הראשונה, אך כאן הכיוון הוא יותר מסורתי, מן רצון להמשיך להתנהג כמו הורינו והורי הורינו. שמרנות זו היא תוצאה של שטיפות מוח שגילן שנים, דורות ועידנים. אלה האנשים שיאמינו למחקרים הממומנים, שיאמצו את הגישה שהטבעונות עשויה להזיק בריאותית.

3. פחד מפני הבלתי-ידוע, במקרה של הטבעונות מדובר לעיתים בפחדים שנחוים כהישרדותיים. אלה לרוב האנשים שיפגינו את הבורות הגדולה ביותר, סיבה זו היא נגזרת של הצורך הפסיכולוגי.

4. אינטרס כלכלי: אלה אותם אנשים שמהפכת הטבעונות מאיימת על הרווחים שלהם. לרוב אין להם מעורבות רגשית לכאן או לכאן וזו ההתנגדות שתדעך מאליה ותשנה כיוון כשתגיע המסה הקריטית. הם ילכו לאן שנושבת הרוח והיכן שיוכלו להרוויח. באופן ציני, אצלם ההרגלים עשויים להשתנות בקלות רבה יחסית.

5. חמדנות, אגואיזם: ואולי יש להוסיף: גרגרנות ופינוק. אלה האנשים שמרוכזים בעצמם, במה שכיף וטעים להם ולא מוכנים להביט מעבר לקצה אפם.

nichshalei1
לא חסר לו חלבון, גם לא ברזל – עדן פז – אצן האולטרה מרתון (200 ק"מ)

כמות הטבעונים גדלה בעיקר בארבע השנים האחרונות בצורה מאד משמעותית, אך בשלב הזה, סוף אוקטובר 2016, עדין מהווה הציבור שתזונתו מבוססת על מוצרים  מן החי את הרוב, כך שלמרות שהטבעונות נפוצה, ידועה ומוכרת עדין קיימת התנגדות רבה, ויש בורות וחוסר-ידע. אמונות מהסוג של 'מזון צמחי בלבד לא מספיק', או: 'חייבים חלבון/סידן/ברזל מהחי/ביצה' או 'ויטמין בי 12 יכול להגיע רק דרך אכילת בשר' עדין מנהלות את בחירותיהם של לא מעט אנשים.

בקהילה הטבעונית ההולכת וגדלה הכתבה של הדוגמן עוררה בעיקר גיחוך, אף אחד לא לקח אותו יותר מדי ברצינות, אבל היא עוררה גם דאגה בשל הויראליות הרבה שקיבלה. היו לא מעט טבעונים שחשבו שהדבר הנכון הוא לא להפיץ את הכתבה כדי לא לתת חיזוק ותפוצה לדבריו. נראה שחיזוק כזה מתוך הטבעונות עוזר להעצים את עמדתם של אלה שרוצים להמשיך לצרוך מהחי.

זה הזכיר לי שיחה עם מישהי שהכרתי, פגשתי אותה לראשונה כמה שנים לפני שהפכתי לטבעונית, אז עדין לא ידעתי את רוב העובדות המזעזעות שאני יודעת כיום על תעשיית המזון מן החי, התזונה בבית שלה לא היתה טבעונית או צמחונית, אבל כך גם היה אצלי וכמעט אצל כל מי שהכרתי. אותה אישה הגדירה עצמה כאוהבת בעלי-חיים, אהבה שנותבה בעיקר לפעילות עבור כלבים וחתולים.

בערך שנה לאחר המעבר שלי לטבעונות יצא לי לנהל איתה שיחת נפש, להפתעתי הרבה סיפרה לי שהיא מנסה להיות טבעונית כבר הרבה שנים, נכנסת ויוצאת מזה. הייתי אז טבעונית חדשה יחסית וזה היה מידע מפתיע, מעבר לכך: משהו בסיפור לא הסתדר לי.

היא סיפרה לי שזה נמשך כך כבר כחמש-עשרה שנה, ושבעיניה טבעונות היא דרך חיים רצויה מבחינה מצפונית, אך לא בריאה, לאורך השנים שהיא הבינה שטבעונות, בעיקר ההמנעות מאכילת בשר גורמת לה לדכאון.

זה כבר התחיל להשמע ממש מוזר, סיפרתי לה שאני טבעונית כבר שנה, ואני מרגישה הרבה יותר טוב מאי פעם ושגם פיזית לפי הבדיקות מצבי הגופני הרבה יותר טוב.

היא הסבירה לי שלפי החוויה שלה טבעונות זה מעולה לשנה-שנתיים, ואז מתחיל הבלגן, שהגוף והנפש צריכים בשר ואם לא אוכלים בשר לאורך זמן זה גורם לנזקים נפשיים. לחיזוק עמדתה סיפרה על אנשים אחרים שהיא מכירה שזה קרה גם להם.

 וכדי לחזק עוד יותר את עמדתה אמרה: "חכי חכי, עכשו את אולי מרגישה נהדר, תראי מה יהיה איתך בעוד שנה שנתיים…" כשאני מוקפת בקהילה הולכת וגדלה של אנשים מצפוניים ומוסריים, חלקם ספורטאים, אנשים שלא נגעו במזון מן החי חמש, שמונה, עשר ואפילו עשרים שנה, שמצבם הגופני רק הולך ומשתפר, הבנתי, וכיום ברור לי לחלוטין שמדובר בכמה מקרים בודדים של אנשים שפשוט עשו את המעבר לטבעונות בצורה לא נכונה.

ראשית, אני רוצה לעדכן, ה"שנה-שתיים שאחרי" חלפו להם… בימים אלה אני חוגגת שלוש וחצי שנות טבעונות מוחלטת (שהגיעו אחרי 13 שנות צמחונות ושלוש שנים של הפסקה כמעט מוחלטת בצריכת החלב). התוצאות הן כדלקמן: הבריאות מדהימה, האנרגיה היומיומית הוכפלה, מצב הרוח מדהים, ולמרות שיש דברים חדשים להתמודד איתם כמו: מידע הנוגע לאכזריות הבלתי-נתפשת בה מתנהג המין האנושי אל האומה של בעלי החיים, והגרגרנות והאטימות בהם לוקים רבים כל-כך מהסובבים אותי,  היכולת להכיל ולהתמודד גדלה פי כמה מונים. שכחתי מה זה להיות חולה, וגם צינון תועה שמגיע פעם ב… הוא משהו שחולף תוך יממה ולא מתפתח למחלה של 3-5 ימים כמו בעבר.

nichshalei2
טבעונים חזקים יותר – אבי לייני, איש כוח. טבעוני כבר יותר מ-30 שנה.

לפי כל המחקרים, גם כאלה שנעשו על ידי גורמים שאין להם אינטרס להמליץ על טבעונות (כמו ארגון הבריאות הבינלאומי) התזונה הטבעונית היא חיובית מכל כיוון שנתבונן עליה: זה בריא יותר, מצפוני יותר, אקולוגי יותר, זול יותר, פשוט יותר… לגבי טעם, ובכן כאן זה אינדיבידואלי,  אבל אנו יודעים שטעם זה דבר נרכש ולהרבה אנשים קשה לשנות הרגלים שרכשו מיומם הראשון, כשעוברים לטבעונות דברים מסוימים מיד הופכים להיות טעימים יותר ולגבי אחרים צריך לחפש ולמצוא את הצורה הנכונה, זה בכל מקרה עניין של ניסוי ותעייה, אבל המגוון גדול כל כך שהאמירה 'שום דבר לא טעים לי' היא תירוץ שחוק ולא באמת משכנע.

כשלון המעבר לטבעונות עלול לנבוע מכמה גורמים, שביחד או לחוד עלולים להביא למצבים כמו אלה שתוארו:

*זה לא עובד עם לא עושים את זה נכון: המעבר לתזונה ואורח חיים טבעוני הוא הדבר הכי נכון שאדם יכול לעשות עבור עצמו, אבל גם את זה אפשר ליישם בצורה לא נכונה ולא מאוזנת. רצוי לעשות בדיקות ולהתייעץ עם אנשי מקצוע, לכל אדם יש תפריט שיתאים לו בצורה הכי מדויקת.
*אכילה מהחי היא התמכרות: האקטיביסט המפורסם ביותר כיום, גארי יורופסקי, קורא לאכילת המזון מן החי, בעיקר הבשר 'ההתמכרות העתיקה ביותר בעולם', וזה בדיוק מה שזה. וכדי להפסיק התמכרות יש לעבור גמילה, וכשעוברים גמילה, זה עלול להיות מאתגר ומלווה בסימפטומים. אצל אדם אחד זה יעבור בקלות רבה, אצל אחר פחות.
*רצוי לבוא לזה מהסיבות הנכונות: ידוע שמי שהגיע לטבעונות מתוך רצון להפסיק את סבלן של החיות החלשות, המעונות, וחסרות הזכויות, בדרך כלל לא יחזור בו. אותם אנשים הם לרוב אלה שמרוויחים את בריאותם בגדול, כי הרצון להיטיב עם החיות גורם להם להיות חסרי פשרות ולא לוותר בכל מצב של קושי חולף.

לסיכום: המעבר לתזונה טבעונית, בעיקר אם  נעשה בבת אחת, עלול לגרום לזעזוע פיזי ונפשי, להפעיל תהליכי ניקוי והסתגלות שלעיתים אינם קלים. ניקוי הוא חלק מכל תהליך של התפתחות והשתפרות, ועשוי להתממש באופן פיזי: שלשולים, ליחה וכו' ורגשי, בצורת הצפה של רגשות ומחשבות קשים. זה קורה כך בכל סוג של גמילה, בין אם מדובר בסיגריות, סמים, מאלכוהול או מזון מהחי. חשוב לדעת את זה לתת לתהליך לקרות בשלמותו.

וזה מאתגר במיוחד כשמדובר באנשים שמראש קיימים אצלם חוסרי איזון נפשיים, אנשים כאלה חייבים ליווי מקצועי, במקרים קיצוניים אף תרופתי,  כשהם עושים תהליך מורכב כמו גמילה, אחרת הם עלולים לחוות תופעות כמו אלה שחוותה המכרה שלי.

לסיכום: כשזה לא מצליח, הכי קל לתקוף את הטבעונות, כי נכון להיום, כשאתה תוקף את הטבעונות אתה בחברה טובה ורוב הציבור איתך. ולמה הדבר דומה? לאדם שצרך סמים וכשניסה לעשות תהליך גמילה הציפו אותו קשיים נפשיים, והדבר היחיד שיכל להרגיע אותו ולתת לו אשלייה שהוא חוזר לאיזון הוא– הסם. אז ממשיך אותו אדם לצרוך את הסם המזיק ואת מי הוא מאשים בקושי שעבר עליו? ניחשתם– את אורח החיים הבריא והמאוזן, ללא הסם. בתוך הסיפור האשלייתי שיוצרים הסמים, החיים הנקיים הופכים להיות הבעיה.

ולאותם נכשלי הטבעונות קשה במיוחד להסביר את האמת, כי זה אומר לשים להם מראה מול הפנים, מראה שקשה מאד להביט בה.

ודבר אחרון, מילה ממני לאותו דוגמן: "אנחנו יודעים הרי שידוענים עושים כתבות כדי לתחזק את הפרסום שלהם, וכל תירוץ לכתבה כזו יתאיםף סרט, שיר, הופעה, או שינוי משמעותי/דרמתי בחיים. אם ניצלת את השינוי הזה, או יותר נכון את העובדה שחזרת בך מהשינוי כדי להגביר את הפרסום שלך, נשאלת כאן השאלה, וזה תרתי-משמע: "הרצחת וגם ירשת?"

flowers.med

*****************************************
תודה שקראתם.
 דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט. כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש. לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
 https://www.facebook.com/vegan1.spirit

כמו-כן אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק ‘רוחניות וטבעונות’ בקישור הבא:
https://www.facebook.com/groups/spirit.vegan

שלכם בברכה, מיכל.

***פוסט זה הוא השמיני בסדרה של פוסטים בבלוג זה העוסקים באקטיביזם, הנה רשימת הפוסטים הקודמים:

אקטיביזם 7 – מה הקשר בין הרוע והאלימות האנושית לצלחת המזון-מן-החי?
אקטיביזם 6 – האתגר הנפשי שבטבעונות וחשיבותו של הריק (Void)
אקטיביזם 5 – אנושיות בלב הגיהנום – הבריכה כמטאפורה לשפיות
אקטיביזם 4 – אלכס הרשפט – איך עושים אקטיביזם בצורה הנכונה ביותר?
אקטיביזם 3 – האקטיביזם הקרניסטי
אקטיביסטים 2 – חלק שני – משנה מול דרך חיים
אקטיביסטים 1 – דמויות מההיסטוריה