"ניתוח פלסטיק"

בחורה עם מחשב נייד
חצי כדור פלסטיק שקוף   אמנית דניאל פלדהקר צילום אבי אמסלם
חצי כדור פלסטיק שקוף אמנית דניאל פלדהקר צילום אבי אמסלם

תערוכה חדשה במסגרת פתיחת העונה הישראלית לעיצוב בחולון

הפלסטיק שאיבד מזוהרו והפך למילת גנאי הקושרת אותו לזיהום אקולוגי- מוצא ביטויו אצל אמנים ומעצבים היוצרים לו שימושים אחרים, מקוריים וחוזרים 

25.9-31.12

גלריית החווה

חולון

"ניתוח פלסטיק"- תערוכה חדשה שתפתח את העונה הישראלית לעיצוב ה-11 בחולון ,תציג עבודותיהם של מעצבים ואמנים ישראליים  המבטאים, כל אחד בדרכו, את היחס העכשווי לפלסטיק על כל המרכיבים וההסתעפויות שלו.

אוצר התערוכה: אריה ברקוביץ'.

התערוכה תתקיים בתאריכים 25.9.19 -31.12.19 בגלריית החווה בחולון.

הפלסטיק הוא חלק מחיינו לטוב ולרע והתערוכה בגלריית החווה באה למקד מבט אחר על החומר הפופולארי והלא אהוד הזה.

 פלסטיק, הוא שם כולל למגוון רחב של חומרים סינטטיים שהאדם יכול להעניק להם כמעט כל צורה .

כבר בעת העתיקה השתמש האדם בחומרים פלסטיים טבעיים כמו שרף שנלקחו מעצים. בעידן המודרני אחד מאבות הפלסטיק היה הצלולויד, שהומצא בשנת 1863 ומוכר בעיקר מהשימוש שנעשה בו בסרטי הצילום בסוף המאה ה-19. את הפלסטיק האמיתי והמוכר יותר, הבקליט, המציא הכימאי האמריקאי הנריק בייקלנד בשנת 1909 שהפך לחומר סינטטי השימושי בתעשייה ובייצור מוצרים רבים ומוכרים בהם מכשירי רדיו, טלפונים, תקליטים ועוד.

בתחילת המאה ה- 20 התפתחו מגוון חומרים פלסטיים חדשים בהם הpvc  , הפולי אטילן והניילון שנמצא כחומר חזק וגמיש.

בשנות ה-50, הומצא חומר הפוליפרופילן, על יד ג'יוליו ואטה ששימש לייצור בקבוקי פלסטיק, ריהוט, מכוניות ועוד.

עם הזמן, איבד הפלסטיק את זוהרו והוא הפך למילת גנאי ותיאור נרדף לחומר חסר נשמה, ירוד וזול.יחד עם זה, העולם לא יכול להתנתק מהפלסטיק על כל יישומיו המודרניים. החל מתעשיית הצעצועים לילדים ועד להדפסות תלת מימד ויצירת מכוניות ומכשירים טכנולוגיים. שימוש היתר בפלסטיק הביא לפגיעה חמורה בסביבה ובמודעות הגלובאלית למחזור ושימוש חוזר. העיצוב והאמנות נותנים לזה ביטוי והתערוכה בגלריית החווה מצביעה על כמה מהאפשרויות הללו.

העבודות שתוצגנה בתערוכה עושות "ניתוח פלסטיק" למוצרים, חפצים ושאריות של פלסטיק והופכות בידי המעצבים ליצירות מרתקות ויזואלית ורעיונית שבצידן אמירה אישית של כל אחד ממשתתפי התערוכה.

דניאל פלדהקר מייצרת תיבות אור פיסוליות מפרספקס שיש בהן אמירה מודרניסטית וייחס למהפכת המודרניזם של תחילת המאה ה-20 שדגלה בצורות יסוד, וחוזרת אלינו עכשיו כניאו מודרניזם עם רבדים חדשים ואף ביקורתיים.

שולי וולף אוגדת צעצועי ילדים קטנים וצבעוניים עשויים פלסטיק כשהכמות והצפיפות מעניקים ליצירות תחושה דואלית: אסטטיקה ויופי לצד צפיפות ומחנק.

ירון אליאסי מייצר טקסטורות עדינות וחושניות מחוטי פלסטיק ממוחזר למוצרי צריכה שונים שמעניקים לפלסטיק התעשייתי חום אנושי ותחושה של עבודת יד ייחודית.

ורדי בוברוב, מעניקה לחוטי פלסטיק דקים קונוטאציות אורבאניות, איים עתידניים.

בהתאם לרוח הזמן ינאי נבון מדפיס במדפסת תלת ממדית תכניות אורבאניות שנראות כהפשטה צורנית ממעוף הציפור.

רוזה בן ארי מייצרת מסכים משילוב בין יריעות ניילון דקות ודבק פלסטי שמתפקדים כרשת מחוררת או נשל של בעל חיים דמיוני.

טלי בלומנאו יוצרת מבנים מופשטים מצינורות פלסטיק שחורים ואבינועם שטרנהיים מחזיר לחיים פסולת פלסטיק תעשייתית ומעניק ליופי מחודש.

"ניתוח פלסטיק"

פתיחה: 25.9.19

נעילה 31.12.19

גלריית החווה, כתובת: רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, א.ת חולון,

שעות פתיחה: ימים ד', ה' – 17:00 – 20:00,

ימים שישי ושבת – 10:00 – 14:00,

הכניסה לגלריה ללא תשלום

 

marina
בלוגרית דיסלקטית עם הפראות קשב וריכוז שכותבת עם שגיאות כתיב לא יודעת מתי כותבים עם "י" ומתי בלי....אבל תמיד יודעת מה להגיד :-))))