ניסיתי להציל את בן זוגי מעצמו

גם את סובלת מתסמונת המצילה הלאומית?
רוצה להציל אותו מהשריטות שלי?
רוצה ללמד אותו את הדרכים שלך?
פקחי עיניים, ייתכן שמדובר בפנטזיה שלך וממש לא שלו.

בחורה עם מחשב נייד

לפעמים אני רואה שמגיעים אלי אנשים / זוגות לייעוץ על רקע פחות או יותר דומה.

במאמר זה אני רוצה לכתוב על עיקרון אותו אני פוגשת לא מעט בקליניקה והוא בני זוג שמנסים "להציל" את בני הזוג האחרים מעצמם.

אני יודעת שיש נטיה לחשוב שדווקא נשים הן אלו הלוקות בתסמונת "המציל", אבל אני חייבת לציין שזה לא כך. גם גברים לוקים בתסמונת הזאת כך שזה לא עניין של מגדר.

אני יכולה לשער שהסטריאוטיפ נובע מעצם העובדה שנשים נוטות להיות יותר "טיפוליות" מעצם הוויתן ונוטות להיות יותר טיפוליות גם בבחירת בן הזוג שלהם לחיים.

אני רוצה לספר לכם כאן על מקרה קלאסי שמדגים את האלמנט הזה. ליקטתי כמה סיפורים לכדי סיפור אחד גם ע"מ לטשטש פרטים מזהים וגם כדי להביא את הסיפור בצורה עשירה ונגישה עד כמה שניתן.

היא הופיעה אצלי בקליניקה והיא נראתה כמו נסיכה, שיער חום ארוך גולש המגיע עד קו המותניים שלה, עיני שקד גדולות מהממות המעוטרות בריסים ארוכים ומנגד חיוך עגום שהיה שקוע בתוך פנים עצובות וקודרות. ניגוד כל כך גדול בין היופי העדין שלה לבין העגמומיות והעצב בהם היא שרויה, חשבתי לעצמי.

היא ניסתה לחייך אבל כשרק ניסתה לפתוח את הפה ולהגיד מילה היא פרצה בבכי היסטרי. "אני לא מסוגלת לדבר" היא לחשה לי בהתנצלות, "זה בסדר גמור" השבתי לה והבטתי בה במבט חומל. אני כל כך מורגלת לראות אנשים בוכים אצלי. הם מרשים לעצמם להתפרק בתוך הקליניקה החמימה והנעימה שלי. החדר נותן תחושה של רחם מוגן ונעים ואנשים מרגישים נוח להתפרק בתוכו ואני מאפשרת את זה.

אני באמת חושבת שזה חשוב.

בקליניקה מותר לשבור פאסון, מותר לבכות, לצחוק, לצעוק, לקלל…

כשנרגעה קצת היא חייכה את חיוכה הנסיכי וספרה את סיפורה:

אני גרושה ויש לי בן זוג, הגירושין הראשונים הסתיימו ממש לא טוב ולאחר מלחמה ארוכה, מתישה שבה אני והגרוש שלי נלחמנו אחד בשני בשיניים ובציפורניים והפסדנו המון כסף לטובת עורכי הדין, הגענו למעין הפסקת אש מתוחה.

יאמר לזכותו שהוא משלם מזונות כמו שצריך על שתי הבנות שלנו ואנחנו מתקשרים בטלפון לגבי הסידורים של הסדרי הראיה, חגים ועוד סידורים טכניים. הוא לא נכנס אלי הביתה והוא כבר לא מעניין אותי בכלל.

לקח לי שנתיים להתאושש מהמשבר האדיר שנכנסתי אליו והלכתי לטיפול פסיכולוגי כי פשוט לא הצלחתי להתמודד עם ההרס שהגירושין הללו הותירו בחיי. הילדות התפרקו לי בידיים, אני התפרקתי ומצאתי את עצמי נלחמת מולו בבתי משפט. השקעתי אנרגיות, כעס, כאב והרבה כסף .

החלטתי שלא אחזור שוב על טעויות העבר

אחרי שנתיים הכרתי את עוז (שם בדוי) דרך העבודה שלי. עוז עבד בחברה מקבילה לחברה שלנו אבל הייתי צריכה להיות בקשר הדוק איתו מבחינה מקצועית והיינו לא מעט בקשר טלפוני ופגישות מקצועיות. מיד הרגשתי שיש לי איזה קליק איתו, משיכה בלתי מוסברת, אך מאחר שנזהרתי קצת מגברים אחרי מסכת הייסורים של הגירושין, נשבעתי לעצמי שאני בחיים לא אחזור על טעויות העבר.

בהתחלה שמרתי מרחק גדול ונלחמתי עם עצמי לא להתקרב אליו ולא להמשך אליו, אבל המציאות היתה יותר חזקה ולאט לאט התקרבנו.

אני "הפסיכולוגית" הלא רשמית של החברים והמשפחה

אני בסך הכל אדם מאוד פתוח, חברותי, תקשורתי ותמיד הייתי "הפסיכולוגית" של המשפחה. כולם היו מתייעצים איתי ושפכו בפניי את הלב. כל החברות שלי תמיד מתייעצות איתי, כשקורה למישהי מהן משהו אני תמיד זאת שתומכת, אוספת את השברים, עושה שיחות נפש ועוזרת.

"את יודעת להקשיב" אומרים לי ואני לוקחת זאת כמחמאה מאוד גדולה.

כשהייתי צעירה יותר רציתי ללמוד פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או מקצוע טיפולי אחר, אבל החיים ניתבו אותי למקום העבודה הנוכחי שלי אז אני "מטפלת" באנשים הקרובים אלי כתחביב אבל לא כמקצוע. אני יודעת שאני כשרון מבוזבז בתחום, אבל מה לעשות?!

בקיצור, את עוז הכרתי בתקופה שפל בחייו. הוא היה בעיצומו של תהליך גירושין מכוער מאוד עם אשתו. הם אף פעם לא הסתדרו ביניהם, רבו המון, הוא בגד בה לא מעט כי לפי מה שהוא סיפר היא ויתרה על חיי המין שלהם כמעט לגמרי אחרי שנולדה להם התינוקת והוא כגבר לא יכול היה להתאפק ומצא את סיפוקו בסטוצים בחוץ.

האמת שהוא נראה מעולה, כריזמטי, חכם ויודע לדבר והמון נשים נפלו לרשתו. אי אפשר שלא להתפעל מהקסם שלו.

כשפגשתי אותו הוא גר אצל ההורים שלו כי אשתו המפלצת זרקה אותו מהבית, העיפה את כל החפצים שלו לרחוב והחליפה את המנעול. היא גם רצה למשטרה וספרה שהוא איים לפגוע בה ובבנות והוציאו לו צו הרחקה מהבית. הוא לא יכול להכנס לבית שלו, לא יכול להתקשר ואסור לו להתקרב לאשתו או לבת שלו בשום צורה.

היא המכשפה לקחה עורך דין טוב ועיקלה את חשבון הבנק שלו, את המשכורת, את קרן ההשתלמות שלו שעמדה להפתח בקרוב ותיזזה אותו לבתי משפט הלוך ושוב.

גם הוא לא חסך ממנה את נחת זרועו. הוא תפר לה תיק על כך שהיא מזניחה את הילדה שלהם וטען שאין לה…

להמשך ללחוץ כאן

צילה שנהר – היועצת הזוגית שלך.

אתר

פגישה ראשונה ללא תשלום  050-6402526

צילה שנהר - יועצת זוגית ואישית
יועצת זוגית, אישית ומגשרת. יועצת בשיטת המרתון - יעוץ קצר, ממוקד ובעל מטרות ברורות. פגישת יעוץ ראשונה חינם. מיעצת גם און ליין באמצעות האינטרנט בכל הארץ ולישראלים בחו"ל. אשמח לסייע 050-6402526