ניו יורק שבוע האופנה – סתיו 2012

בימים אלה מתקיים שבוע האופנה בניו יורק לעונת סתיו- 2012, ופותח בזה את הסבב העולמי של שבועות האופנה, שהחשובים שבהם יתקיימו בהמשך החודש בלונדון, מילנו ופריס.
הנה טעימות מהיומיים הראשונים:

ג'ייסון וו:
המעצב יליד טייפה שבטייוואן, התחבב במהירות על נשות החברה האמריקאיות מאז בחרה מישל אובמה ללבוש שמלת נשף בעיצובו, בערב הכתרת בעלה לנשיאות. לאחרונה כמו מעצבים רבים וטובים לפניו, שיתף פעולה עם רשת הכולבו האמריקאית והעממית טרגט, ויצר למענם קולקציה שנמכרה און ליין ונחטפה תוך ימים ספורים. אבל וו כאמור התפרסם דווקא בזכות בגדי היוקרה שהוא מעצב, והקולקציה שהציג אתמול בהשפעות סיניות ניכרות, הייתה אלגנטית ויוקרתית כמצופה.
התצוגה נפתחה בהישמע הגונג ומתוך שתי דלתות ענק באדום אשר סימלו את תוככי "העיר האסורה", התחיל לזרום צבא הדוגמניות של וו. ההשפעות הסיניות נעו על הקשת שבין סין הצבאית, עם הז'קט האייקוני של מאו והשפעות צבאיות נוספות, למשל במעילים, בחגורות ובצבע הצבאי הירוק, ובין סין ההיסטורית של שושלת המלכים, כפי שבאה לידי ביטוי ברקמות הזהב, בפרוות ובצבעי האדום, הזהב והבורגונדי המלכותיים. עוד היה שם, טאצ' מסרטים הוליוודים ישנים על סין של שנות ה-40 ובנוסף היו בקולקציה השפעות מעולם הספורט, בעיקר בגזרות ובתפורים החיצוניים של השמלות והחולצות. מעצב פחות מיומן ומוכשר מוו, היה אולי יוצר ערבוביה מבולגנת משלל ההשפעות האלה, אבל וו יצר קולקציה קוהרנטית, חזקה ומודרנית אשר שילבה היטב את כל מקורות ההשראה. אומרים, שאפילו אנה וינטר שישבה בקהל, הסירה את משקפיה הכהות בסוף התצוגה ונתנה רמז של חיוך מאשר.
פיטר סום:
ההשראה לקולקציה של סום, הייתה לדבריו שתי אלילות בד אייקוניות, מרלן דיטריך וקתרין הפבורן. התמקדתי בהן אמר סום, בגלל הדרך החזקה והסקסית שבה נהגו ללבוש בגדי גברים, מבלי לאבד טיפה מנשיותן, אבל ציירתי קווים יותר נקיים וארכיטקטוניים. סום, יליד ארה"ב להורים ממוצא סיני, ארכיטקטים אגב, פתח את התצוגה בסדרה של בגדים בלבן ושחור, במשחקי שקוף- אטום שהבהירו למה התכוון – ז'קטים ומעילים בסגנון מינימליסטי מפוסל, יצרו מראה גברי וחזק, ביחד עם שמלות וחצאיות מבדי אורגנזה שקופיים במראה הסקסי של הלבשה תחתונה. בהמשך התצוגה נוסף השימוש בעור ובצבעי בורגנדי וירוק אמרלד.
אומנם לא היה כאן חידוש אמיתי, מעצבים רבים וביניהם אלבר אלבז "שלנו" כבר הציגו מראות דומים בעונות קודמות, אך בשביל סום, שנוהג להשיק קולקציות צבעוניות ונשיות שהיא לרוב הרבה יותר רכה, יש כאן יציאה מהאזור הנוח שלו וניסיון להתחדש. מי שראה את הקולקציה שלו לקיץ הקרוב, שכולה פרחים וצבעוניות עליזה, יבין מה רב המרחק שעשה.
השחקנית רייצ'ל אדמס, כפי שצולמה בפרמיירה לסרטה החדש לפני מס' ימים, בבגד פרחוני וצבעוני מקולקציית קיץ 2012 של סום
ולא פחות מעניין מה לבשו הפאשיוניסטות שישבו בקהל:

נינה גרסייה אצל ג'ייסון וו

אלכסה צ'אנג אצל וו

שאליין וודלי (משחקת לצד ג'ורג' קלוני ב"היורשים") אצל וו

אוליביה פלרמו אצל פטר סום

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.