נגד הרוח

אחד צעק: ” תירה בתינוק” … הילד ששאל את השאלה בגנטיקה, קרא: “תירה באויב” ואחר אמר “תארוב להם”. הצעות זרמו במהירות ….כמו שציפיתי, כל הרעיונות הגיעו מ ….

נכון בהרבה מקרים כשאני כותב פוסט על ספר אז אני חופר לכם הרבה על איך הגעתי לספר שאני קורא ומשתף אתכם במה שעבר עלי סביב הספר וזה? אז הפעם פחות. כלומר, אין לי סיפור ממש מגניב לספר לכם. אל הספר התוודעתי בפעם הראשונה באירוע הבוק סרפינג הראשון שהנחיתי לפני כשלוש שנים והוא נשמע מגניב לאללה, הקריאו שם קטע על ההבדלים המאוד מהותיים בין גלידת משמש וגלידת מנגו או שלא וזה היה מאוד משעשע בעיני. אז קניתי לי ו … שוב לונדון. כן, הפעם בטיסה חזרה.

ומכל הספרים שקראתי וספרתי לכם עליהם, הספר הזה הצליח לגעת בי ברמה הכי אישית שיש, יותר מכולם. אני לא מדבר על משפחה או חברים או על דברים שאני אוהב ומעניינים אותי כמו בחלק מהספרים הקודמים. אני מדבר על הרמה הכי אישית שיש, הספר נגע בי עמוק הכניס אותי למחשבות על מי אני, על התכונות שלי, דברים שמאפיינים אותי והאם אני נמצא על הקשת?

על איזה קשת אני מדבר? אולי אני אשתמש בדוגמא שבחר להציג גיבור הספר:

""דמיינו" אמרתי. "אתם מסתתרים במרתף, האויב מחפש אתכם ואת החברים שלכם. כולם חייבים לשמור על שקט מוחלט, אבל התינוק שלכם בוכה" … "יש לכם רובה עם משתיק קול. הם מתקרבים. הם הולכים להרוג את כולכם. מה תעשו? התינוק צורח – ".

הילדים לא יכלו לחכות כדי לחלוק את תושבותיהם.

אחד צעק: " תירה בתינוק" … הילד ששאל את השאלה בגנטיקה, קרא: "תירה באויב" ואחר אמר "תארוב להם". הצעות זרמו במהירות ….כמו שציפיתי, כל הרעיונות הגיעו מ-"חולי" אספרגר. להורים לא היו הצעות בעלות ערך חלקם אפילו ניסו לדכא את היצירתיות של ילדיהם.

הרמתי את ידי. "הזמן נגמר. עבודה מצוינת. כל הפתרונות הרציונליים הגיעו מהאספים. כל האחרים אבדו את יכולת החשיבה שלהם בגלל תגובה רגשית"."

נו????? הבנתם על איזה קשת אני מדבר? טוב, האמת היא שאני לא באמת חושב שאני נמצא על הקשת האספרגרית. יש לי יכולת חברתית והבנה של סיטואציות חברתיות ברמה די טובה הייתי אומר. אלא אם כן אני בחוסר מודעות קיצוני או שהקשת רחבה מאוד מאוד מאוד … מאוד. אבל למה כאלה מחשבות בכלל נכנסו לראשי אתם שואלים? או! טוב שאתם שואלים כי פה בדיוק נכנסות המחשבות שלי על עצמי.

כשאני קורא את אמירות הגיבור האספרגרי שלנו אני תוהה …. "החלטתי להתמקד בבאך אחרי שקראתי את 'גדל, אשר, באך' מאת דאגלס הופשטטר" וגם … "יש לי אייפון, אבל אני לא משתמש בו למוזיקה. אני מוריד פודקאסטים". רגע רגע רגע … יש לי בבית את הספר הזה ואני בהחלט קורא אותו (לפרקים לפרקים, זה לא ממש ספר עלילתי ואני מבטיח לכם שלא אכתוב עליו פוסט) ולמרות שאני מאוד אוהב מוזיקה, לא תמצאו שיר אחד על האייפון שלי (בשביל זה המציאו את יוטיוב, לא?) אבל כן תמצאו יותר מעשרה הסכתים שונים ומגוונים. האם ידעתם שהסכת היא המילה הרשמית שבחרה האקדמיה העברית ללשון לפודקאסט?

מה עוד? מה עוד? הבחור הזה, רק תתנו לו סט של חוקים, הוראות הרכבה או ספר לימוד בכל נושא בעולם והוא כבר ידע מה לעשות. מזכיר לכם מישהו?

אבל המקום הכי רגיש שבו הוא נגע בי זה כל ההתעסקות עם רגשות, או אולי יותר נכון להגיד כל ההתעסקות הזאת עם חוסר רגשות. וואייי, איזה סרטים הרצתי. זה אני זה שלא מתגעגע, לא מקנא, מעטים האנשים שיכולים להוציא ממני רגש של כעס, תסכול או אהבה. ובכלל כל קהות החושים הזו שאני מזהה אצלי מצד אחד וסולד ממנה מצד שני מעסיקה אותי ברמה יום יומית כמעט. והנה הבחור, גם אצלו, בקיצוניות קצת יותר גדולה, כל עניין הרגשות. איך נאמר, לא הכי חזק ועם זאת … טוב נו … לא נעשה ספוילרים.

ועל מה הספר? אז ככה, דוקטור לגנטיקה מרצה באוניברסיטה באוסטרליה, נחשב עילוי בתחומו, קרוב לשנתו הארבעים, כאמור נמצא חזק על הקשת האספרגרית, מתוכנת לרמת הדקה, מנהל שני פרויקטים במקביל שממלאים את כל חייו. פרויקט הרעיה, פרויקט שנועד למצוא לדוקטור הנחמד בת זוג ו …. ופרויקט רוזי. ומי זאת רוזי בכלל ומה זה הפרויקט הזה שנקרא על שמה? או. בשביל זה אתם תצטרכו לכתת רגליכם לחנות הספרים הקרובה ולרכוש לכם עותק מהספר: "פרויקט רוזי" מאת "גרהאם סימסיון".

IMG_0902

ושוב אצטט מאחד השירים האהובים עלי: "לבושה בשחור היא הופיעה מתוך החושך. מלכת חלומותי באה אלי, משוגעת על כל הראש היא. איבדנו אויר בטנגו מהיר עצרנו את עצמנו בקושי. איתה זה תמיד הולך נגד הרוח". ומתוך עשרות הביצועים בחרתי לכם את הביצוע של הזמר שאני מחשיב כזמר הכי טוב שהיה פה עם קול וגרוב כל כך יחודי שאין שני לו פה בארץ.

[youtube IAE3bo6kxfY nolink]

אחז ישראלי
הי, אני אחז, בנוסף לתחביבי הרבים ועיסוקי המגוונים אני מאוד, אבל מאוד אוהב לקרוא ספרים. אז בא לי לכתוב על זה קצת, סבבה? ואם בא לכם לבקר בבלוג האישי שלי, אני הכי אשמח. http://saloona.co.il/abush-world/