נבואה שמגשימה את עצמה

אמרו לי לצעוק את החלום שלי, אמרו לי לכתוב מכתב ללקוח החלומות שלי, החלטתי לכתוב על החלום שממש עוד רגע יתגשם – בעזרת פוסט זה.

מכירים את הסיטואציה שהילד שלכם נופל, שלא נאמר מתרסק על הרצפה, מקבל מכה בראש ואנחנו מרימים אותו מהר מהר עם תוספת המילים "לא נורא, לא קרה כלום"?! סליחה שאני קצת קשוחה, אבל זה משפט מזלזל ומבטל את רגשות הילד. הרי בטח שקרה, הילד עכשיו קיבל מכה כל כך חזקה, הוא עסוק בכאב שלו ובמקום לעודד או לומר לו "אתה אלוף ומתגבר יפה" או להיות אמפתיים אנחנו פשוט מבטלים את הרגש שלו. לא מזמן קיבלתי מכה וביתי – מאיה אמרה לי "אמא לא נורא, לא קרה לך כלום" והבנתי ממש את התחושה "המבטלת" הזו.
אתן לכם דוגמה נוספת שאנחנו – ההורים חוטאים בה, הילד שלנו עושה מעשה שלא לרוחנו, קורה! אם לא היה קורה זה היה מוזר, במקום לתת לו חלופה למה שהוא עושה נגיד לו "אתה כל הזמן מפיל, את ממש מסורבל"! זהו, תייגנו אותו.
כמו השיר החדש בפסטיגל 2018 שאומר "אל תתייג אותי, בוא תנסה אותי, אל תסדר אותי בקופסה, אל תתייג אותי, בוא תנסה אותי עוד מחכה לך הפתעה" כך בדיוק אנחנו כן עושים.


ככה זה כשבקרוב אני מתכננת לקחת את בנותיי לפסטיגל בפעם הראשונה, עושות חזרות על השירים 🙂

WhatsApp Image 2018-11-28 at 10.18.08 (1)

ולמה אני מספרת לכם את כל זה? ואיך זה קשור לחלום שלי.
עכשיו בואו נחשוב איפה נמצאים הילדים שלנו רוב היום?
נכון, במסגרות – בגן או בבית הספר. החינוך אומנם מתחיל מהבית אבל יש השפעה מאוד גדולה של מערכת החינוך על ילדינו. עם זה לא נתווכח. עכשיו דמיינו עולם אוטופי, בו כל אנשי החינוך, החל מהסייעת בגן – שמעניקה כל כך הרבה חום ואהבה, מתפעלת, משחקת, מעבירה תכנים ועד מנהל בית ספר – תיכון, אם הם ידעו באמת באמת איך לדבר לילדים שלנו, לא רק כשהם בוגרים אלא ממש מהמסגרת הראשונית שלהם בתינוקייה ובשאר הקבוצות. זה לא משהו שהוא לא בר השגה.

אז אכתוב את זה באופן מאוד ברור – החלום שלי הוא שכל איש חינוך, לא רק אלה שלמדו אלא כל אחד שעובד בגן ילדים (גם הסבתא המבוגרת שמגיעה להחלפת אשת צוות שחולה) ידעו באמת איך לדבר לילדים שלנו.
לכל מילה וטון דיבור יש משמעות. דרך אגב, זה לא אומר שלא אפשרי לכעוס או לדבר באסרטיביות, להפך. אני רוצה שכל אחד ידע לדבר לילד כך שיקשיבו לו וירגישו שיש על מי לסמוך וירגישו שרואים אותם.

למי אני פונה ? לשר החינוך מר נפתלי בנט וסגניו, למערכת החינוך ולמנהלי מערכות החינוך ובעלות גנים פרטיים.
המוצר עליו אני מדברת  – קורס הכשרה למחנכים בכל מסגרות הילדים "איך לדבר לילדים כך שיקשיבו לנו וירגישו אלופים ומוצלחים".
פעם הצעתי את הרעיון למיכל דליות שסיפרה לי על הקשיים שהיא נתקלה אבל אני בטוחה שביחד נוכל להגיע רחוק.
מה אתם חושבים על הרעיון שלי?
אותו אציג בתכנית בוקר שלי בתחום ההורות עם פאנל מנצח בכל תחומי ההורות, והינה ציינתי גם את החלום השני שלי 🙂 עליו אכתוב לעומק אולי בפוסט ניפרד.
אשמח לרעיונות איך אוכל להגשים את חלומותיי.

שלכם,
מורן פיצ'ון