מתנות סוף שנה לילדי גן חובה, מה נקנה השנה?

בחורה עם מחשב נייד

איך הפכנו את "תיק ועד ההורים" לרכישת מתנות סוף שנה לילדי גן חובה לתהליך מעניין.

השנה הבטחנו לעצמנו, נחרוג מהשגרה ונשנה, נצא למסע רכישת מתנות סוף שנה לילדי גן חובה שלנו ממש עם תום חופשת הפסח.

בכל שנה רכישת מתנות סוף שנה לילדים בגן הפכה לטורח, משהו שצריך לקיים ולסיים, המון פשרות על איכות, הצורך לעמוד בתקציב, רק לא לשמוע את ההורים המקטרים כשיראו את המתנה.

חשבנו שמעבר לכיתה א' הינו שינוי גדול לילדים, זה אירוע שצריך לציין אותו בשונה משנים קודמות. כן תהיה מסיבה שונה, אבל תפקידנו לרכוש מתנת סוף שנה אחרת לילדים.

המעבר לכיתה א’ ממש חייב אותנו למאמץ ולמחשבה נוספת, השנה לא קונים סתם עוד מתנה.
מתנות סוף שנה לילדי גן חובה

התמקדנו בתוכן ונושא האירוע, במהלך השנה דנו, שיחקו והתמודדו הילדים בגן עם נושא המעבר למקום חדש, ואף למדו תכנים חדשים שיכינו אותם לכיתה א' בבית הספר.

בעוד מספר שבועות ייפרדו הילדים מהמערכת הקטנה והנעימה אליה היו רגילים ויעברו למתחם גדול עם חוקים ומשמעת שונים ויעסקו בלמידה של תכנים חדשים, במסגרת בית הספר.

זו ממש הזדמנות נפלאה ואחרונה, להעניק לילדים הבוגרים מזכרת, משנה של כיף בגן, משהו נוסף, שיסייע להם במעבר לבית הספר.

כהרגלנו, פנינו אל ידידנו אינטרנט, שאלנו "מתנות סוף שנה לילדי גן חובה" ומצאנו מדריך וכמה עצות מקובלות:

א. השוו מחירים: יש המון ספקים בשוק מתנות סוף שנה לגנים וחסכון של כמה שקלים שווה המון. אך מה נעשה אם נמצא מתנה נהדרת של ספק יחיד? על פי אילו קריטריונים נשווה, רק המחיר?

ב. התמקחו ובקשו הנחת כמות: עצה מצוינת שנלקחה בחשבון.

ג. התאגדו וחברו למספר גנים נוספים על מנת להוזיל את המחיר: רעיון כלכלי מצוין אבל מקשה מאוד על קבלת ההחלטה של מה רוכשים. בקושי מצאנו זו את זו עם תחושת הצורך לשנות, האם נצטרך לשכנע גם הורים אחרים שאיכות ותוכן חשובים לנו יותר?

ד. למדו על המוצר וקראו את האותיות הקטנות: החלק הראשון מצא חן בעיננו ונראה מתאים לאופי ולצורך שלנו. החלק השני "האותיות הקטנות" נראה כלקוח ממקום אחר, אולי הסכם משכנתא או חוזה אחר.

ה. התחשלו אל תיקחו ללב תמיד יהיו הורים שלא יהיו שבעי רצון: זה היה מוכר וידוע מן העבר הועדי הקודם שלנו. ההתחשלות הייתה בהחלטה שנרכוש מתנה שברור לנו שהילדים ייהנו מהשימוש ויפיקו ממנה משהו להמשך חייהם.

התלבטנו בין מספר אפשרויות:

אלבום דיגיטלי, כמתנת סוף שנה לילדי גן חובה
בעידן הדיגיטלי צולמו במהלך שנת הגן מאות תמונות של הילדים במצבים ואירועים שונים. אפשר יהיה ליצור מהם אלבום דיגיטלי או מצגת דיגיטלית מרגשת.

התלבטות אותה צריך לבדוק: מזכרת שתישאר לשנים ותשמש את מי? עד כמה תהיה שימושית לילדים? מה ילמדו ממנה?.

מנוי לעיתון
הילדים החלו לקרוא (בגן שלנו) נרכוש להם מנוי לעיתון ילדים כלשהו, משהו חינוכי שילווה אותם במהלך תקופת המנוי. החומר מעניין ומרחיב דעת ובהחלט מכניס הרגלי קריאה.

התלבטות אותה צריך לבדוק: קריאה משותפת תהה מטלה להורים? האם חלק מהילדים לא ייהנו ממנה כיוון שתלויים בהורים? האם עיתון מתחרה שווה ערך למשחקי המחשב או לסרטוני היוטיוב?

משחק חינוכי
ישנם שני סוגי משחקים שחשבנו עליהם.
1. משחקי קופסא שמפתחים חשיבה ופעילות חברתית/משפחתית. מפגש משפחתי ביום חופשי או שבת של הורים וילדים או ילדים וחבריהם.

התלבטות אותה צריך לבדוק: מהם המשחקים ואילו תכנים יש בהם? אלו מיומנויות יפתחו? עד כמה מחייבים המשחקים מעורבות הורים או האם הילדים יכולים להיות עצמאיים בזמן המשחק?

2. משחקי מחשב, שעוסקים בפיתוח חשיבה ומיומנויות, משהו שיכין אותם לכיתה א' והילדים ישחקו וייהנו באופן עצמאי.

התלבטות אותה צריך לבדוק: האם יש משחקים כאלה? האם הילדים יכולים להיות עצמאיים במשחק? אילו תכנים ומיומנויות מפתחים המשחקים?

ספר עם ערך
רשימת הספרים המתאימים מתנות סוף שנה לילדי גן חובה היא אינסופית. רכישת ספר מתנה עשויה ליצור בסיס לקריאת ספרים בהמשך החיים.

התלבטות אותה צריך לבדוק: בדומה למנוי העיתון האם קריאה משותפת תהה מטלה להורים? מה יקרה לילדים שקצת מתקשים בקריאה האם יהיו עצמאיים או יהיו תלויים בהורים? האם יצליח העיתון להתחרות במשחקי המחשב?

אם כך, מתנות סוף שנה לילדי גן חובה שנבחר יכללו את המפרט הבא:

א. מתנה שתתאים לכלל הילדים, כך שיוכלו להשתמש בה באופן עצמאי.
ב. מתנה שהשימוש בה היה מתמשך ולא חד פעמי.
ג. מתנה שהתוכן שלה יהיה חינוכי, מלמד וישפיע על התפתחות הילד.
ד. מתנה שתישא אופי אישי, עם שם הילד.
ה. מתנה שתגרום להנאה לילד ושתעורר זיכרון בעתיד.

אנחנו פגשנו את סדרת משחקי הלמידה במחשב בשם לימודיסק, משחקים אישיים שנותנים משוב לילד בשמו הפרטי.

בחרנו מתוך הסדרה שני משחקים שיתאימו ליכולות הילדים בגן והתנסינו על ילדינו בטרם רכשנו לגן. ולבסוף אף קיבלנו מחמאות רבות מההורים על הבחירה.

הפכו גם אתם את תהליך הרכישה של מתנות סוף שנה לילדי גן חובה למשהו מהנה.