מתנה לראש השנה: שלושה ספרים לילדים

המלצות על שלושה ספרי ילדים, לשלושה גילאים שונים

כל הקיץ שמשון ישב וקרא. לא פתר חוברות עבודה, לא התאמן בכתיבה תמה, רק ישב וקרא. ועכשיו, שחופשת הקיץ תמה, וראש השנה בפתח, הוא ואני רוצים להמליץ לכם על שלושה ספרים שתוכלו לתת במתנה לילדים שבחייכם בחג הקרב:

לילדי גן:

oh no george

אוי לא, ג'ורג'!

מאת כריס הוטון, מאנגלית: יעל מולצ'דסקי, בהוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר

הספר אוי לא, ג'ורג'! מתאר את סיפורו של ג'ורג', כלבלב שמתקשה לדחות סיפוקים. האריס, הבעלים שלו, יוצא מהבית ומשאיר את ג'ורג' לשמור על העוגה. ג'ורג', כמו רבים מהילדים בגיל שאליו מיועד הספר, נאבק בפיתוי, אך עם כל הרצון הטוב, מפסיד שוב ושוב. כיצד מגיב האריס? כיצד תיפתר הבעיה? לא נגלה לכם.
דעתה של אמא:  הספר חמוד, הציורים פשטניים ונעימים לעין, ונראה לי שהילדים שמקשיבים לסיפור יהנו ממנו, כמו שיובב נהנתה, ואולי אפילו יזדהו עם הגיבור.
דעתו של שמשון:  הספר עצוב. לא אהבתי שכועסים על ג'ורג'. אהבתי את הטיול בסוף הספר.

ראשית קריאה:

monster notebook

מחברת המפלצות – מתקפת הבלונים הבריונים

מאת טרוי קאמינגס, מאנגלית: רונית רוקאס, בהוצאת כתר – כנפיים

מתקפת הבלונים הבריונים הוא הספר הראשון בסדרת מחברת המפלצות. זהו ספר מתח שמיועד לילדים בראשית קריאה, שכבר מוכנים לסיפור בהמשכים. בספר זה הגיבור, אלכסנדר, מגיע לגור בעיר חדשה, ושם הוא חווה שלל חוויות מוזרות, חלקן מפחידות. הספר הוא לא רק תעלומה בלשית אלא גם סיפור הסתגלות של ילד לבית ספר חדש ולחברים חדשים.
דעתה של אמא:  הספר מזכיר את הסדרות הפופולאריות האחרות, שכולן נראות כמו יומן אישי של ילד, ומכילות תמהיל נעים של טקסט ואיורים. לא קראתי את כל הספר בעצמי, אבל שמשון קרא אותו בתוך יומיים, ונשאר מרותק עד לרגע האחרון. אני יכולה רק להסיק שהוא מוצלח.
דעתו של שמשון:  הספר מותח, ומספר על מתקפה של בלונים בריונים. אהבתי את הבלונים הבריונים, שהם יצורים גבוהים ומתפתלים, מלאים באויר.

 

נוער:

break the pig

לשבור את החזיר

מאת אתגר קרת, איורים: דוד פולונסקי, בהוצאת זמורה ביתן

ב-1994 יצא לאור ספרו השני של אתגר קרת, געגועי לקיסינג'ר. הסיפור הראשון בספר היה לשבור את החזיר, סיפור קורע לב על ילד שנקשר לקופת חיסכון בצורת חזיר. עשרים ואחת שנים לאחר מכן, כנרת זמורה ביתן הוציאה אותו שוב, בפורמט של ספר ילדים. אל ההוצאה הזו מתלווים איורים יפהפיים של דוד פולונסקי, מאייר עטור פרסים.
דעתה של אמא:  אם הדבר היה תלוי בי, הייתי מכוונת את הספר לבני נוער, ולא לילדים צעירים יותר. הדפוס היחסית גדול והמנוקד היטב בספר נותנים דוקא הרגשה של ייעוד לילדים צעירים יותר, אך אני מרגישה שעבור שמשון (בן כמעט 8) הספר "עבר לידו", והוא החמיץ את המשקל הרגשי הכבד שאתגר קרת מיטיב כל כך להעביר, ושמדבר כנראה בעיקר למי שליבו כבר נשבר פעם אחת. כך או כך, גדולים יותר (נוער וגם ההורים) יהנו מהסיפור, גם אם לא מהדפוס הילדותי, ובהחלט מהאיורים המצויינים. תוספת לסקירה: הבנתי שהסיפור הזה נלמד לבחינת הבגרות בספרות. כלומר צדקתי. ברור.
דעתו של שמשון:  הספר מספר על ילד וחזיר. אני אהבתי בסיפור את החזיר. אני חושב שהסיפור עצוב כי האבא של הילד רצה לשבור את החזיר.

 

זהו. בקרוב מאוד תסתיים חופשת הקיץ, ונוכל לחזור לענות בנושאים חשובים, כמו איפה החולצה של הספורט ומה מביאים לחגים. כלומר, לפחות את עניין המתנות לילדים פתרתם. אשריכם!

היו שלום, ונשיקות עם רוז’ מגברת הבלים!

 

 

♥ הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף

הפייסבוק שלי גברת הבלים ♥