מתנה לחג החירות – ספרים מעוררי השראה

עוד לא קניתם מתנה לחג? המלצות על ספרים שאהבתי שתשמחו לקנות לכן ולאנשים האהובים עליכן

המלצה על ספרים שקראתי לאחרונה ואהבתי ומצאתי אותם מעוררי השראה, כאלו שתשמחו לקרוא ולתת מתנה לחג למי שאתם אוהבים ואוהבות.

ספרים המספרים סיפורים מעוררי השראה על נשים אמיצות.

  *

להקיף את השמש
להקיף את השמש

צבע השמיים שלנו, אמיטה טראסי, תרגום: רחלי לביא, הוצאת אריה ניר, 2018

על הספר: צבע השמים שלנו נע מהכפר ההודי המסורתי אל העיר ההומה מומבאי, ומביא את סיפורן של שתי נשים אמיצות המשמיעות את קולותיהן של מיליוני נשים שקולן מושתק. זהו ספר יפהפה ושובר לב על חברות בלתי אפשרית, על בגידה ובסופו של דבר, על גאולה.

על הסופרת: אמיטה טראסי נולדה במומבאי, הודו, וגדלה בה. כיום היא מתגוררת ביוסטון, טקסס. בקרו אותה באתר האינטרנט שלה www.amitatrasi.com.

השראה: ספר המספר את סיפורן של נשים ונערות שאין להן קול. הן נמכרות בילדתן לתעשיית המין של הודו ורובן לא יוצאות ממנה בחיים. מוקטה בתה של זונת מקדש ניצלת על ידי אביה של טארה ומובאת לביתן רק כדי להגיע חזרה לידי תעשיית המין. ספר נפלא על גאולה מאוחרת המספר סיפור שאסור להתעלם ממנו.

*

להקיף את השמש
להקיף את השמש

להקיף את השמש, פולה מקליין תרגום: עפרה אביגד,  הוצאת ידיעות ספרים, 2017

על הספר: ספרה המרתק של פולה מקליין, שעלילתו מתרחשת על רקע נופיה הבראשתיים של אפריקה , מתאר את קורותיה של אישה הרפתקנית ויוצאת דופן שהקדימה את זמנה, ומספר במקביל את סיפורה של אפריקה על תושביה הילידים והאירופאיים שמתחילים לגלות אותה.

על הסופרת: פולה מקליין, מחברת רב-המכר "האישה מפריז", מגוללת את סיפורה של הטייסת האגדית שהייתה צלע במשולש אהבים שבו לקחו חלק גם צייד חיות הפרא דניס פינץ' האטון וקארן בליקסן, הלוא היא הסופרת איסק דינסן, מחברת רב-המכר הנודע "זיכרונות מאפריקה".

השראה:  אישה שהקדימה את זמנה הייתה מאמנת סוסים וטייסת בזמן ובתקופה שזה היה בלתי מקובל לחלוטין. עזבה נישואים קשים ובחרה בחיים חופשיים ומלאי אהבה. ספר שמגלה את פניה היפים של אפריקה ומעביר אותנו בזמן לתקופה מרתקת, זיכרונות מאפריקה – הסיפור הלא מוכר.

*

גם קופים נופלים מעצים
גם קופים נופלים מעצים

 

גם קופים נופלים מעצים, מאת מעין רוגל, מרווחים, 2018

על הספר:  סיפור של מסע ושינוי. מסעה של ילדה שרצתה להיות אלופה והפכה למתחרה ולספורטאית ובהמשך לאישה שמצאה באמנות הלחימה את המרחב הבטוח שלה. רוגל חושפת סיפור אוטוביוגרפי ואינטימי מאוד שמתחיל בחוג בלט, עובר ל"חוג עם מכות" וממשיך לזירות, לתחרויות, לאליפות עולם, להר אחד עם נזיר אחד ובחזרה לאולם האימונים.

על הסופרת: מעין רוגל, סופרת, תסריטאית, מנחת סדנאות כתיבה ומפתחת חוויות סיפור אימרסיביות. בוגרת מסלול תסריטאות בבי"ס לקולנוע וטלוויזיה סם שפיגל בירושלים. בתחום אמנות הלחימה, רוגל בעלת ניסיון של שלושים ואחת שנים על מזרן האימונים. זהו ספרה השלישי של מעין רוגל. קדמו לו "היינו יכולות לנסוע" ו"יער".

השראה: הספר הוא מיקרו-קוסמוס של עולם של ילדה שחולמת לפרוץ, לשרוד, להשיג, להתגבר על קשיים ולהצליח לשלב בין עולם אמנות הלחימה לעולם הכתיבה, באופן שאף אחד לא יפריע לעולם האחר. זהו סיפור אישי ואינטימי המתרחש כולו במרחב האימונים של אמנות הלחימה ועדיין עומד בפני עצמו כסיפור רך ונשי עם עוצמות בלתי רגילות. זה לא סוד שאני אוהבת מאוד את כתיבתה של מעין רוגל ועוקבת אחריה. אהבתי מאוד את היינו יכולות לנסוע וכתבתי עליופוסט, וכן את יער, אני מעריכה סופרים וסופרות שכל ספר שלהם שונה מקודמיו ולא מהססים לפרוץ לעצמם דרכים חדשות.

*

סודות של חיים מופלאים
סודות של חיים מופלאים

סודות של חיים מופלאים, סוזן מייסנר, תרגום: דורית בריל-פולק, מודן, 2018

על הספר: רומן היסטורי מרתק. כל חייה סירבה איזבל בת ה–93 לדבר על מה שחוותה בזמן הבליץ על לונדון. רק כעת, שבעים שנה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, היא משתפת סטודנטית אמריקאית להיסטוריה בסוד שלה: היא לא בת 93,  ושמה הוא לא איזבל.

על הסופרת: סוזן מייסנר היא מחברת רומנים היסטוריים זוכת פרסים, זהו ספרה הראשון המתורגם לעברית.

השראה: כמו בהרבה סיפורים העוסקים במלחמת העולם השנייה, נדרשה הגיבורה להמציא את עצמה מחדש וליצור לעצמה חיים חדשים כדי לשרוד, עם זאת היא לא שוכחת את עברה וממשיכה במסע אליו. חשבתי על כל האנשים והנשים שהכרתי ושקראתי עליהם ששרדו את התופת והצליחו לחיות חיים חדשים עם העבר בליבם, חשבתי על סבתא שלי שאחיותיה ואמא לא עזבו את נפשה מעולם. ספר שמספק לנו הישראלים זווית נוספת על האימה שבמלחמת העולם השנייה.

*

פלפל חריף לארוחת בוקר
פלפל חריף לארוחת בוקר

פלפל חריף לארוחת בוקר, ג'יי ריאן סטראדל, מאנגלית: אורלי מזור-יובל, הוצאת כנפיים, כתר

על הספר: אחרי טרגדיה המערערת את ילדותה בבלי דעת, אווה תורוַולד מוצאת נחמה בבישול מטעמים מן המטבח של מקום הולדתה, מינסוטה. כל אחת מהמנות שהיא מבשלת מייצגת תחנה במסעה – מנערה גבוהה וגמלונית שאינה מוצאת את מקומה ועד שהיא נהפכת לשפית אגדית המבשלת ארוחות סודיות, יקרות להחריד ומבוקשות מאוד המתקיימות פעמים אחדות בשנה.

על הסופר: ג'יי ריאן סטראדל חי ועובד בלוס אנג'לס. הוא גדל בהייסטינגס מיניסוטה ("אנשים צנועים עם טעם פשוט") ומצטיין ביכולתו לתאר לעומק את המערב התיכון של ארצות הברית. בצעירותו אכל במסעדות כתחליף לנסיעות בעולם וכשעבר לקליפורניה נחשף לאנשים שקוראים את תוויות המרכיבים על אריזות המזון. הוא אוהב לקרוא, ונהנה מיין, בירה, ספורט ואפונה. הוא פרסם סיפורים במגזינים מובילים. פלפל חריף לארוחת בוקר, הרומן הראשון שלו, זכה בשבחי הביקורות וכיכב ברשימות רבי המכר.

השראה: גיבורה שלמרות השבר של ילדותה שאינה מודעת לו נשארת נאמנה לעצמה ולמה שהיא אוהבת באמת – לבשל. ספר מצוין בעל מבנה מיוחד, שמונה נקודות מבט שכל אחת מייצגת תקופה בחייה של הגיבורה. בסוף הקריאה נוצר פסיפס צבעוני ומלהיב המלמד כמה חשוב להישאר נאמנים לעצמנו ולמורשת שלנו.

*

דיאטלנד
דיאטלנד

 

דיאטלנד, סארי ווקר, תרגום טל ארצי, הוצאת מטר 2017

על הספר: דיאטלנד – ספק סיפור התפכחות ספק פנטזיית נקמה – הוא רומן ביכורים נועז, מקורי ומצחיק העוסק ביסודיות וללא מורא בתעשיית היופי, באי־שוויון מגדרי ובאובססיית הרזון של כולנו.

תות גיבורת הספר משתדלת מאוד לא להיראות. כי כשאנשים רואים אישה שמנה הם תמיד מותחים עליה ביקורת או לועגים לה – וזה רק במקרה הטוב. רוב הזמן היא יושבת בבית הקפה הקבוע שלה, ובמסגרת עבודתה במגזין מחלקת באימייל עצות לנערות מתבגרות ומחכה בקוצר רוח לניתוח קיצור הקיבה שאחריו יתחילו חייה החדשים כאישה רזה, לפחות ככה היא מאמינה.
אלא שאז מתחילה לעקוב אחריה בחורה מסתורית, המובילה אותה אל קהילה מחתרתית של נשים החיות את חייהן בהתאם לחוקים שלהן, מתחת לפני האדמה. במקביל נחשפת קבוצת גרילה מסוכנת בשם "ג'ניפר", המטילה טרור על העולם בשל יחסו הפוגעני לנשים. תות, גיבורה ספרותית נדירה ושובת לב הנתונה במאבקים אישיים קשים, מתחילה להסתבך במזימה מסוכנת ומותחת, שתוצאותיה נפיצות ומאוד מפתיעות.

על הסופרת: סָארַי ווקר היא בעלת תואר שני בכתיבה יוצרת מ"בנינגטון קולג"" שבוורמונט. כתבות פרי עטה התפרסמו בכתבי עת אמריקניים מובילים ובהם "סבנטין" ו"מדמואזל". בהמשך דרכה עבדה כעורכת וככותבת במהדורת 2005 של הספר על מיניות ובריאות האישה, " Our Bodies, Ourselves", ואז עברה ללונדון ולפריז והשלימה לימודי דוקטורט באנגלית. היום היא גרה ליד העיר ניו יורק. דיאטלנד הוא ספרה הראשון.

השראה: אחד הספרים החזקים שקראתי העוסק בשני נושאים נפיצים – נשים שמנות ופמיניזם ועושה זו בדרך מקורית ומרשימה. גילוי נאות עבדתי בחברת שומרי משקל כעורכת המגזין ושעשעה אותי מאוד הפרודיה בספר על חברת "שוטרי משקל", עם זאת הספר עוסק בנושאים חשובים כיחס לנשים ולנראות שלהן ואלימות כנגד נשים ועושה זו בצורה מקורית. ספר שהוא מעין פנטזיית נקמה נשית בחברה שאלימות נגד נשים והחפצת נשים היא כבר כמעט בגדר נורמה. אהבתי מאוד.

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il