מתכוננים לראיון עבודה? כך תנצלו את ההזדמנות שקיבלתם

הזמנה לראיון עבודה היא צעד משמעותי בדרך למשרה הנחשקת, אבל חשוב לדעת כיצד לנהל את השיחה, מה לענות כשישאלו אתכם על ציפיות שכר – ולא לשכוח לדרוש תנאים סוציאליים, ששווים לכם הרבה כסף

תנאים סוציאליים בראיון עבודה

מזל טוב! קורות החיים שלכם עברו מסלול מכשולים מפרך מול עשרות ומאות מתחרים אחרים, התבלטו מעל כולם – והצליחו להשיג לכם זימון לראיון עבודה. אבל עכשיו מתחיל הלחץ האמיתי: קיבלתם הזדמנות להוכיח את עצמכם ולמקסם את הסיכוי להשגת המשרה המועדפת עליכם. עכשיו רק נשאר לוודא שתקבלו אותה בשכר ובתנאים העומדים בקנה אחד עם מה שקיוויתם להשיג, בין אם מדובר בהצטרפות לקרנות ההשתלמות של החברה, תכנית בונוסים, ימי עבודה מהבית, או כל רף אחר שתציבו לעצמכם.

הצעד הראשון לקראת ראיון עבודה צריך להיות מחקר מעמיק – על החברה שהזמינה אתכם לראיון, על המראיין עצמו ותפקידו בחברה, על המשרות השונות בחברה, המוצרים והשירותים שהיא מספקת ועוד. חפשו כותרות המזכירות את החברה, כדי לדעת במה היא מתמקדת בשנים האחרונות – ומהם הביצועים העסקיים שלה. עשו "שיעורי בית" גם בלי שביקשו מכם – ונסו לחשוב על שיפורים אפשריים למוצרי החברה, או על כיווני פיתוח עתידיים הרלוונטיים לתחומכם.

השאלה המלחיצה: מהן ציפיות השכר שלך?

אחת השאלות המאתגרות ביותר עבור מחפשי העבודה היא זו הנוגעת לציפיות השכר שלהם. המלכודת ברורה – אם נבקש שכר גבוה מדי, המעסיק עלול להירתע ולעבור למועמד הבא; ואם נבקש שכר נמוך מדי, ניראה כאילו אנחנו ממעיטים בערכנו, ובמקרה שנתקבל לתפקיד – נרוויח פחות ממה שמגיע לנו. כך תגלו את התשובה הנכונה – וזכרו שבראיון עבודה, מקובל לדבר על שכר במונחי ברוטו, ולא נטו.

למדו את השטח

קודם כל, כמו לכל שאר השאלות בראיון, הנוגעות לניסיון מקצועי, לימודים, חוזקות ועוד – גם לשאלה הזו חשוב מאוד להתכונן מראש. כיום ניתן למצוא באתרי האינטרנט טבלאות שכר למגוון ענפים ותפקידים במשק. אל תשכחו להביא בחשבון נתונים שמשפיעים על גובה השכר, כמו מספר שנות הניסיון שלכם, השכלה רלוונטית ועוד. לאחר שבדקתם את כל אלה, יהיה בידכם טווח שכר כללי – ותוכלו להחליט באיזה חלק של הטווח הזה אתם רוצים ויכולים להתמקם.

שקללו את כל הנתונים

כעת, כשאתם יודעים מה טווח השכר הרציונלי עבורכם, אפשר להביא בחשבון גורמים נוספים. למשל, אם מקום העבודה רחוק מהבית שלכם, וידרוש מכם לבלות מדי יום שעות ארוכות על הכבישים – ככל הנראה, תרצו שכר גבוה יותר שיפצה על כך. לעומת זאת, במקום עבודה קרוב מאוד לבית, שקל להגיע אליו – תוכלו להתפשר מעט, שכן גם שיקול הנוחות הוא חשוב.

פרמטרים נוספים שאפשר להביא בחשבון בשלב זה הם מספר שעות העבודה – סטנדרטי, גבוה או נמוך מהמקובל; וגם זהות המעסיק – אם מדובר בחברה גדולה ומוכרת, שתשדרג מאוד את קורות החיים שלכם בהמשך הקריירה, אפשר גם כן להתפשר מעט בשכר לטובת חיפושי העבודה העתידיים שלכם.

אל תשכחו להתעקש על תנאים סוציאליים

אנחנו משקיעים הרבה זמן ומאמץ במחשבה על השכר המתאים לנו – אבל לא פעם שוכחים את התנאים הסוציאליים. זה אולי נשמע כמו משהו שהסבא והסבתא שלנו קיבלו במקומות העבודה בהם עבדו עשרות שנים, אבל תנאים סוציאליים רלוונטיים מאוד גם כיום, והשווי שלהם יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה. כך למשל, ימי חופשה מעבר ל-12 ימים הקבועים בחוק, פירושם שתוכלו לצאת לחופשה ארוכה יותר – מבלי לאבד משכרכם.

בהקשר זה, חשוב לדעת כי כל המעסיקים מחויבים להפריש עבור עובדיהם לקרן פנסיה, בשיעור קבוע פחות או יותר – הנקבע כחלק מהשכר. עם זאת, ישנם סעיפים אחרים שעליהם אפשר ואף רצוי להתמקח – כמו למשל קרן השתלמות. ישנן חברות המעניקות קרן השתלמות לכל עובדיהן, אך במקומות עבודה אחרים, נדרשים העובדים לנהל מו"מ כדי לקבל את הקרן. רוב החברות מפרישות 7.5% מהשכר לקרן ההשתלמות.

מדוע חשוב להתעקש על קרן ההשתלמות?

גם אם אין לכם שום תוכניות לצאת להשתלמות מקצועית בשנים הקרובות, עדיין כדאי להתעקש שהמעסיק העתידי יפתח עבורכם אחת כזו. זאת, מאחר שמדובר בתוכנית חיסכון משתלמת במיוחד, עם הטבות מס משמעותיות. את הכספים שנצברים בקרן אפשר למשוך לאחר שש שנים מתחילת החיסכון, לכל מטרה שהיא – וליהנות מפטור על מס רווח הון.

זכרו – גם אתם מראיינים את המעסיק

לאחר התחקיר והמחשבה המקדימה שהקדשתם לראיון, סביר להניח שאתם מוכנים. כעת, כדי להוריד את רמת הלחץ, חשוב מאוד לברר מראש היכן בדיוק מתקיים הראיון, ואיך להגיע אליו – כדי שתוכלו להגיע מעט מוקדם יותר. כך תימנעו מסכנת האיחור – וגם תיצרו רושם טוב יותר.

בזמן הראיון, אתם כמובן מנסים "למכור" את עצמכם – אך תנו גם לצד השני להסביר לכם מדוע כדאי לכם לבחור דווקא בו. נכון, אתם מחפשים מקור פרנסה מתגמל, אך המעסיקים מחפשים עובדים מקצועיים, עם הידע והניסיון הרלוונטיים. לכן, אל תסתפקו במענה על שאלות המראיין, ושאלו גם אתם שאלות משלכם – רצוי כאלה שהכנתם בבית, ומעידות על ההכנה המקיפה שערכתם לקראת הראיון. בהצלחה.