מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל… עצמך?!

אנחנו עסוקות מהבוקר עד הערב ב: לספק, לשמח ולדאוג לאחרים. ובסוף היום, מרגישות מותשות, עייפות ומרוקנות.
אז איך אפשר אחרת? כשאין לנו זמן לשום דבר ובקושי הצלחנו להגיע לקפל את ערימת הכביסה!?

הבוקר מתאמן ביקש לקיים את הפגישה שלנו בחוץ במקום בקליניקה. לא היססתי לשתף פעולה עם הבקשה וכך מצאנו את עצמנו עם קנקן של תה צמחים ושתי כוסות יושבים על ספסל בחיק עצי האלון והציפורים המצייצות. היה יום מושלם כזה, של מזג אוויר טוב, לא חם ולא קר. שמחתי על ההזדמנות לנשום את האוויר הזה ולספוג את האווירה המדהימה הזו.

עוד קצת מהטבע הממכר הזה

כששבתי הביתה מהקליניקה הרגשתי שאני רוצה עוד קצת מהטוב הזה. לשמחתי, ולא במקרה, המרפסת שלנו בבית פונה לנוף ירוק ומשמח מאוד. למעשה, קנינו 'נוף עם בית'. ישבתי עם כוס הקפה שלי במרפסת והספגתי את הנוף לתאי גופי. כל עוד מזג האוויר הסתווי מאפשר, אין סיכוי שאני מוותרת על התענוג. על הזכות המדהימה הזו לקחת פסק זמן מהכל ולהקדיש כמה דקות כדי לשמח את עצמי מבפנים.

view

כי החיים והשגרה מתישים ועמוסים. אנחנו עסוקות כמעט כל היום בלשרת ובלדאוג לסביבה שלנו: לעמוד במשימות בעבודה; לספק את המנהלות שלנו; לדאוג לאוכל בבית; להסיע את הילדים לחוגים; לזכור לקפל את הכביסה שמחכה לנו כבר כמה ימים ועוד ועוד. ובין לבין אנחנו גם שורפות לא מעט שעות על מכשיר קטן שזולל לנו המון זמן ואנרגיה: הסמרטפון (אם כי הנשים שמגיעות אליי לקליניקה מדווחות שבני הזוג שלהן שורפים הרבה יותר זמן מהן על הסמרטפון, אבל זה לפעם אחרת).

אחרי כל זה, לא פלא שאחר כך אנחנו מוצאות את עצמנו באפיסת כוחות ובלי זמן לעשות משהו טוב ונכון עבור עצמנו. ואז אנחנו מרגישות מרוקנות, כי באמת שכחנו למלא ולהטעין את עצמנו. אנחנו עושות המון בשביל כולם, אבל לעיתים שוכחות את עצמנו.

רגע, אז מה באמת עושה לי טוב?

ככל שהשגרה עמוסה ולחוצה יותר, כך אנחנו "מועדות לפורענות" הזו. ולכן, חשוב להיות במודעות, לפנות את הזמן, אפילו באופן מלאכותי אם צריך. לשאול את עצמנו: "מה משמח אותי?" לשאול "מה עושה לי טוב?" לעיתים אנחנו כבר כמעט שוכחות וצריכות ממש להתאמץ על מנת להיזכר. מה עשינו או אהבנו לעשות פעם כשהיה לנו יותר זמן ופניות? לפני העומס, השגעת והטרפת הנפוצה?

האמהות שבינינו משקיעות כל כך הרבה אנרגיה וכסף במציאת החוג הנכון לילדים, בהסעות לשם ובחזרה, ברכישת תלבושות ובקניית ציוד. אבל רגע, יש גם חוגים לנו! לאמהות. מה עם לפרגן לעצמך איזה יוגה פעם בשבוע? מה עם לחזור לחוג קדרות או לחוג ריקוד? זוכרת שכנערה היית בחוגים האלה ופרחת?

"אין לי זמן!"

כפי שאמר דודו טופז בזמנו, בהקשר קצת אחר. אבל האמת היא שיש לנו. אנחנו פשוט לא ממש פנויות לזה. אבל מה אם נחליט שזו משימה, עוד אחת מהמשימות הרבות שאנחנו עושות כל הזמן למען אחרים? אנחנו פשוט נעמוד בה ונבצע אותה.

ולכל תירוץ יש תשובה. כי אם, למשל, אנחנו לחוצות כלכלית ולא יכולות לאפשר לעצמנו להירשם לחוג, אז ישנן המון פעילויות חינמיות לחלוטין כמו טיול עם הכלבה, הליכה עם חברה או עם בן הזוג או אפילו פשוט לשבת בטבע עם איזה ספר טוב. אפילו שעה אחת בשבוע- זמן לעצמך.

כי לפני שאנחנו חושבות על היחסים שלנו עם הסביבה: עם בני הזוג; עם הילדים; עם המשפחה המורחבת; עם החברות; עם הקולגות שלנו ועוד, לפני הכל, חשוב שנחשוב על היחסים שלנו עם עצמנו. וחשוב שנדע לראות את עצמנו. והכי חשוב: שנדע להיות טובות לעצמנו, כי הרווחנו הכל ביושר.

אם הזוגיות שלך מאתגרת ובמקום למלא אותך, היא מרוקנת וגוזלת ממך אנרגיה ואוויר, אני מזמינה אותך להתקשר אליי לשיחת ייעוץ ללא תשלום: 0545250268.

יעל כהן מרדכי ~  יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

Logo