מתי אפשר לקיים יחסי מין אחרי התקן?

בחורה עם מחשב נייד

היכולת לחזור לקיים יחסי מין יחסית מהר אחרי החדרת התקן תוך רחמי עולה בקנה אחד עם האינטרס של נשים בגילאים שונים. במאמר הבא נרחיב על כך ונבין את ההבדל בין סוגי התקנים

התקן תוך רחמי מוחדר כידוע על ידי רופא נשים בכפוף לקבלת מרשם ובדרך כלל מומלץ להתקין אותו במהלך ימי הווסת. בגלל שבימי הווסת נוטה צוואר הרחם להיות גמיש יותר, קל יחסית להחדיר את ההתקן ולהשיג הגנה מיידית. עם זאת, חשוב גם לקחת בחשבון שבמהלך ימי הווסת קשה לקיים יחסי מין.

חזרה לשגרה אחרי החדרת התקן

השאלה מתי אפשר לקיים יחסי מין אחרי התקן רלוונטית עבור נשים בטווח רחב של גילאים. באופן עקרוני, היכולת לחזור לקיים יחסי מין עם הגנה מלאה מיד אחרי התקנת ההתקן עולה בקנה אחד עם האינטרסים של אותן נשים. מצד שני, החדרה של ההתקן במהלך ימי הווסת עלולה למנוע את האפשרות לקיים יחסי מין רגילים.

מה עלול לפגוע בחזרה לשגרה?

מלבד העובדה שאת ההתקן מעדיפים להחדיר במהלך ימי הווסת, יש לפחות עוד כמה גורמים שעלולים לפגוע בחזרה לשגרה עבור נשים צעירות ומבוגרות כאחד:

א. דימום מוגבר – בתקופת שלאחר החדרת התקן תוך רחמי, עשויה האישה לחוות דימום מוגבר. בין אם הדימום עצמו קשור לווסת ובין אם לא, הוא עלול למנוע את האפשרות לקיים יחסי מין בצורה נוחה.

ב. התכווצויות – תופעת לוואי של התכווצויות נפוצה מאוד לאחר החדרת התקן. החדשות הטובות הן שההתכווצויות בדרך כלל חולפות אחרי כמה ימים, אך החדשות הרעות הן שבתקופה הזו קשה ולא נעים לקיים יחסי מין.

ג. תקופת הסתגלות – רוב הנשים עוברות תקופת הסתגלות של כמה ימים לאחר החדרת ההתקן. בתקופה הזו עלולים להופיע דימומים קלים ויש תחושה של עצם זר בתוך הגוף. כחלק מאותה תחושה, עלולה גם להיות מגבלה בקיום יחסי מין.

השפעת סוג ההתקן על יחסי מין

עוד פרמטר שצריך להתייחס אליו כאשר מחפשים תשובה לשאלה מתי אפשר לקיים יחסי מין אחרי התקן הוא סוג ההתקן שבו משתמשים. ההבדל העיקרי הוא בין סוגי התקני נחושת נפוצים, שנבדלים אחד מהשני בצורה ובאופן הפעולה. יתרה על כך, לא כל רופא מתקין את כל סוגי ההתקנים ואפשר לבדוק מראש לאיזו קליניקה לפנות על מנת לבצע החדרה של ההתקן המבוקש.

התייעצות עם אנשי מקצוע

מצד אחד, היתרון של החדרת התקן תוך רחמי בא לידי ביטוי בהגנה מיידית שלא דורשת שום סוג של התעסקות מצד נשים בגילאים שונים. מצד שני, ההתקן עשוי לגרום דימומים כבדים בזמן הווסת והוא פחות מומלץ עבור נשים עם פרטנרים מרובים שנמצאות בסיכון לדלקות באגן. לכן, החלטה נכונה תהיה כרוכה בהתייעצות עם אנשי מקצוע.

המאמר באדיבות – דר אילן ברעם

להתייעצות עם רופא מומחה להתקנים תוך רחמיים לחצו כאן