מתחם ביאליק, סיור עכשווי במנהרת זמן

עיריית תל אביב פועלת ליצירת מרחבים תרבותיים שמחברים בין העבר להווה. מתחם התרבות העברית מצליח לחבר בין אדריכילי התרבות העברית לחדשנות, אומנות עכשווית, ביקורת והנאה. קחו את עצמכם לשעתיים של השראה.

כשרק עברתי לגור בתל אביב, לפני למעלה מעשור, היה לי תחביב, למצוא בעיר מקומות חדשים; גם היום, 12 שנה אחרי, לא גיליתי לעומק את כל פינות הקסם של תל אביב – יפו,
ואני נהנית לגלות עוד גינה, עוד רחוב, עוד פיסת הסטוריה.

WhatsApp Image 2019-04-05 at 08.46.08

ביום רביעי האחרון זכיתי להיות חלק מסיור שהעבירה איילת ביתן שלונסקי, מנהלת המתחם, יחד עם צוות המתחם, וגיליתי מידע חדש על ביאליק ופועלו, ובעיקר, על תפיסת השימור והשימוש בבית ביאליק ובבית העיר כמתחמים פעילים ורלוונטיים.
החלטתה של העיר תל אביב – יפו להפוך את המתחם למתחם שמיש, נגיש ועדכני היא החלטה חשובה בעיניי בעולם שלא תמיד משכיל לייצר קשר עם העבר שיש לו חשיבות להווה. במציאות בה השיח שלנו עוסק ב"עולם החדש",  בהמצאת העצמי, בהצפת מידע, מצליחות העושות במלאכה להפוך את המתחם למקום מסקרן ומעניין. עברנו בין החדרים בבית ביאליק ובבית העיר והקירות, הספרים, התמונות העבירו סיפור של תקופות אחרות, סיפור של חשיבה.
אופן הבנייה, החלונות הגדולים שצופים החוצה ופנימה, הכנסת החוץ אל תוך הבית – שהתחברה עם הכנסת מעריציו של ביאליק אל הבית להתייעצויות ושיחות אינספור, שמסתבר שהיו חלק משמעותי מחייו – לטוב ולרע; המרצפות – בבית ביאליק – מרצפות תוצרת בצלאל – אומנות ישראלית פרקטית, ובבית העיר – מרצפות עבודת יד שנאספו ממבנים מראשית תל אביב, צבעוניות משמחת.

WhatsApp Image 2019-04-05 at 09.10.23
התצפית מחדרו של דיזינגוף, צבעי הקירות ששידרו פקידות ממלכתית בבית העיר וצבעי הקירות הצבעוניים (אדום, כחול וירוק) בביתו של ביאליק שחיבר מזרח ומערב, בביתו וביצירותיו. הספריות – ומה יש בהן – עולם ומלואו, מעורר מחשבה לכל אוהבות הקריאה והמילה הכתובה. והתמונות הישנות והחדשות, בבית ביאליק ובבית העיר הפכו את המרחבים למרחבים לתערוכות ולמפגשים ייחודיים, כדוגמת המפגש המדהים שהתקיים השבוע – "קונקשן" – מפגש חיבור בין צעיריי ויוצריי העיר לבין מנכ"לי מוסדות התרבות, מפגש שמטרתו חיבורים והבנה של איך להוציא לפועל יצירות חדשות. בבית העיר מתארחות תערוכות של אומנות מעניינת ובועטת.

WhatsApp Image 2019-04-05 at 08.46.07 (1)

ומכיוון שמטרת העירייה היא להנגיש את המידע לכל מי שייכנס, ישראלים ותיירים, היא הוציאה אפליקציה לסיור עצמי (אשת הלמידה שבי מתרוננת, זה בדיוק מה שצריך לחקר עצמי), בשם Bialik house TLV.  בחזון, כלל מבני התרבות והמורשת יהיו באפליקציה ויאפשרו לכל ישראלי ולכל תייר להכיר את תל אביב, בשפות שונות (אפילו סינית!!), חשיבה נפלאה.

מה עומד להתרחש במתחם בקרוב?
ב- 15/4 יתקיים לילה לבן

וב-16/4 יהפכו את בית העיר לגן חיות – בהשראת גן החיות "גן העיר" של תל – אביב.

אני אגיע בוודאות, מסוקרנת לראות איך יפתיעו אותי, ובפוסט הבא, אכתוב על הכניסה לחדר ה-VIP בבית העיר, ועל איך ניתן להפוך ילדים לחוקרי אורבניות בתל אביב.

 

בתמונה, שיחה על שירים (:

WhatsApp Image 2019-04-05 at 08.46.08 (1)

 

תמונות- שרון ורותם מיכאלי.

מילים יוצרות אומנות

WhatsApp Image 2019-04-05 at 08.46.07

שרון מיכאלי- רמון
מומחית לחינוך גמיש ומישחוק, חינוך באזורי אסון, מנתחת התנהגות ומנחת מחנכות והורים, מפתחת שיטת התנועה ההדדית ויזמת TOGI http://www.facebook.com/people/Sharon-Ramon/608627297