מתגייסים כמו כולם

שום דבר לא הכין אותי לרגע שבו בני הבכור פסע לעבר האוטובוס שאמור להסיע אותו ועוד עשרות בני נוער, מלש"בים כמוהו, לבקו"ם.
שם ייכנסו נערים שזה עתה סיימו את מבחני הבגרות מצד אחד ויצאו מהצד השני אזרחים לובשי מדים, חיילי צה"ל.

מתגייסים כמו כולם קרדיט צלם: נמרוד בן צור
מתגייסים כמו כולם קרדיט צלם: נמרוד בן צור

לרגע אחד עצרתי את הריצה שלי, התחביב שאותו בחרתי לעצמי, בשביל לכתוב על קמפיין מימון ההמונים של 'הרוח הישראלית' לטובת בני הנוער שלא בחרו את המציאות בה הם חיים ולמרות זאת וכנראה בזכות זאת הם נוער משובח שגדל בנינו מלא אמונה וחדור מוטיבציה, רגע לפני שהם מתגייסים לצבא.

לילה ראשון בלי אמא

שמונה עשרה שנים וחצי חלפו מרגע שנולד ועד לרגע שהתגייס לצה"ל.  ההליכה לעבר האוטובוס עם תרמיל ענק על הגב הייתה לי קשה מנשוא, קראתי לו והוא הסתובב לעברי, הרים את היד ונופף לשלום והמשיך לעבר האוטובוס.  מה המחשבות שמתרוצצות לו בראש.  איזה מחשבות מתרוצצות אצלי בראש.

בפנים ידעתי, אחרי שיחות אינספור שהיו לנו בתקופה האחרונה, ברור לו שהוא מתגייס לצבא ויהיה תחת חוקים וכללים צבאיים, מפקדים ואוליי יום אחד יפקד בעצמו, אבל תמיד תמיד יהיה מאחוריו הגב של המשפחה, תמיכה שלנו ההורים והרוח הגבית שלי.  באיזשהו מקום מרגיע לדעת שהוא סומך עליי.  בערוץ היוטיוב שלו, מדבר הבן שלי על התחושה שלפני הגיוס ועל הטיפים שהוא קיבל מהמשפחה והחברים.

ההתרגשות בימים שאחרי יום הגיוס, הדאגה והרצון לדעת שהוא ישן טוב, אוכל טוב, שפגש חבר'ה טובים, שהמפקדים מבינים את נפשם של נערים שזה הרגע סיימו את מבחני הבגרות ועמדו בפתחו של החופש הגדול הביאו אותי לענות בחיוב כשראיתי שצריך לכתוב פוסט על קמפיין מימון ההמונים של הרוח הישראלית לטובת בני הנוער המגיעים מרקע סוציואקונומי נמוך, ללא תמיכת הורים ואף נוער בסיכון.

מתגייסים כמו כולם

כ- 200 נערים ונערות מסיימים מדי שנה את לימודיהם בכפרי הנוער של הסוכנות היהודית. על פי נתונים של 'הרוח הישראלית' אחוזי הגיוס בקרב הבוגרים גבוה מהממוצע והוא עומד על 96%. רובם המכריע של הצעירים מתגייסים לשירות צבאי משמעותי ורבים מהם מצטרפים למערך הלוחם בצה"ל.

עשרות מבין הבוגרים גם בוחרים להצטרף למכינה קדם צבאית של הסוכנות היהודית לפני השירות הצבאי. "רבים מהם מגיעים מרקע סוציו-אקונומי לא גבוה ורבים אחרים חסרי עורף משפחתי. הם מלאי מוטיבציה לתרום למדינה כמו כולם 'ולרוח הישראלית' חשוב לתת לנערים אלה את ההרגשה שהם "מתגייסים כמו כולם", עם מנטורים של הרוח הישראלית שמלווים אותם עד הבקו"ם ועם כל הציוד שצעירים מגיעים איתו לבקו"ם", אומרת מיקי דהב, מנכ"לית הרוח הישראלית.

רשימת הציוד למתגייס (זו הרשימה שאנחנו השתמשנו בה) היא אותה רשימה שהלכנו יחד לקנות לקראת הגיוס.  מגופיות לבנות, גופיות בצבע חאקי, גרביים ועד ערכה לצחצוח נעלים מגבת מבד שמתייבש מהר, תיק רחצה והכל בחשיבה של חיסכון במשקל ובמקום בתרמיל.

המשקל שנושאים הצעירים המתגייסים על גבם הוא עצום: האחריות לבטחון המדינה.  הידיעה שהמשפחה עומדת מאחרייך ותומכת בך מקלה במעט.  לצעירים שאין גב משפחתי, המשקל כבד תרתי משמע ולפעילותה של הרוח הישראלית יש משנה חשיבות.  ליווי המתגייס לקראת גיוסו הכרוכה בהתרגשות שיש בקניית הציוד וכמובן גיוס כספים לטובת אותם בני הנוער מלאי המוטיבציה שאוטוטו יהפכו לחיילים במדים.

mitgaisim (2)

הרוח הישראלית – מתגייסים כמו כולם. צילום: נמרוד בן צור

הרוח הישראלית

הרוח הישראלית שהוקמה על ידי הסוכנות היהודית, היא ארגון ללא מטרות רווח שפועל לצמצום פערים חברתיים בישראל ולהעצמת ילדים בסיכון. מנכ"לית הרוח הישראלית, מיקי דהב, ציינה כי הנערים והנערות שיוצאים מכפרי הנוער לשירות הצבאי עוזבים מקום שהיה להם בשנים האחרונות לבית ולמשפחה. המטרה שלנו היא להעניק להם מעטפת משפחתית בדיוק בשלב המשמעותי הזה.

לתרומה: www.jumpstarter.co.il/projects/1679

קמפיין המונים

הרוח הישראלית יצאה בקמפיין המונים, "מתגייסים כמו כולם", שמציע לאנשים להצטרף ליוזמה ולתרום לכל נער ונערה תרמיל גב מאובזר ובו כל הציוד ההכרחי שכל מתגייס ומתגייסת לא נכנסים בלעדיו לבקו"ם: החל מגרביים וגופיות טרמיות וכלה בשעון, פנס ראש ואולר רב תכליתי.

 קמפיין זה יסייע לעשרות צעירים חסרי עורף משפחתי וכלכלי שיתגייסו הקיץ לצה"ל לקבל תמיכה משפחתית של "הרוח הישראלית": מתנדבים של הארגון ילוו את הצעירים לאורך תקופה ממושכת בהתלבטויות שלפני הגיוס לצבא, קצת כמו אבא ואימא, ביום הכניסה לבקו"ם, במהלך השירות הצבאי ובתקופה שאחרי השחרור וההשתלבות בחיים האזרחיים.

[youtube _YtdZVvxyxQ nolink]

החברה הישראלית

70 שנות עצמאותה שלמדינת ישראל שלנו ואנחנו והיא עדיין נלחמת על קיומה. ההבטחה שהם יגדלו כבר לא יהיה צבא וככל הנראה יהיה שלום עולמי עומדת בלי כיסוי דורות של אמהות ואבות שמגייסים את ילדם לצבא.   נערים אלה, בהם תומכת הרוח הישראלית,  באים לממש את זכותם ואת חובתם כאזרחי מדינת ישראל והם יתגייסו לצה"ל כמו כולם.  עלינו, החברה הישראלית, על כל פניה, גווניה, דעותיה ואזרחיה חלה האחריות והחובה להעניק לבני נוער אלה את הביטחון שעם ישראל עומד מאחוריהם, שהחברה הישראלית מוקירה ומעריכה את הנוער הגדל כאן ומטפחת את הדורות הבאים.

IMGL2665הרוח הישראלית – מתגייסים כמו כולם. צילום: נמרוד בן צור
שרית כהן חכם
לאן את רצה אני שואלת את עצמי בכל פעם מחדש. לאן יש לך לרוץ?שואלים אותי. לא עדיף לך ללכת? זה גם יותר בריא, מצקצקים. אוליי תוותרי (המהדרין). מה יש לך עם השיגעון הזה של הריצה? איך יש לך כח לרוץ? הריצה... ב 2012 התחלתי בתור אתגר עם חברה ומאז זה נשאר. הפך לתחביב, הפך לדרך חיים. הריצה מתנהלת במקביל לחיים. היא חלק מהחיים. מלמדת ומשקפת את החיים עצמם. את הרגעים הקשים, את ההצלחות, המלחמות, וויתורים, פציעות, יעדים, מטרות, חברים, ויותר מכל את המשפחה. בלוג שנכתב בזיעה עם שתי רגליים על הקרקע. תפעילו שעון... מתחילים.