משרד החינוך וספקי התוכן במסר מפלג

סרטון שמוצג לתלמידים משווה את מי שאינו לומד תורה ומקיים מצוות לערבה "שאין לה טעם ואין לה ריח", מה המסר לתלמידים חילונים ומה הקשר לאחדות?

מאת: רונית גרינברג, מורה ומחנכת

 

בתחילת דרכי כתלמידה במערכת החינוך ניכוותי כמה פעמים ונתקלתי לצערי במורות ומורים שלא ראויים להיות במערכת ולחנך ילדים. חלומי עד גיל 18 היה ללמוד מחול כפי שעשיתי עד גיל 18 ולהמשיך לתואר באקדמיה למוזיקה ולמחול בכדי להמשיך לרקוד וללמד מחול. זה היה החלום.

בגיל 18, נחשפתי בצבא , בעקבות תפקידי ( מש״קית הוראה- מורה ומפקדת) לאוכלוסיות מיוחדות בצבא. ואז בגיל 20 החלטתי שלא יתכן שמערכת החינוך מוציאה בוגרים שלא מוכנים לחיים , לא משכילים ובעלי בעיות התנהגות וגבולות קשים. ולכן- הלכתי ללמוד חינוך מיוחד. במהלך כל שנותיי כמורה ,מחנכת ,מדריכה , מקדמת פרויקטים ובעשייה שלי- העיקרון המנחה שלי תמיד הינו- אחריות, שינוי, תיקון עוולות ויצירת עולם טוב יותר.

והיום, בחסות משרד החינוך אני נחרדת לגלות כי המערכת שאמורה לטפח ולחנך לערכים- לוקחת את היופי של חג הסוכות והופכת אותו- ומחנכת לבידול, מחנכת להשוואה , פוגעת, מעליבה ולא מעריכה. משרד החינוך וספקי התוכן (שיוצרים בדרך כלל, יאמר לזכותם, סרטונים איכותיים ומחנכים) התבלבלו, שכחו את המטרה , את המהות.

בסרטון שהופק על ידי חברת בריינפופ, ספק תוכן פופולרי מאוד בקרב מורים ותלמידים שתכניו זוכים לחשיפה גדולה מאוד, מספר צמד דמויות מצוירות חביבות על חג סוכות ועל ארבעת המינים שמייצגים "טיפוסים שונים שמשלימים זה את זה ויחד מרכיבים את עם ישראל". נו, יפה מאוד, לא? אז זהו, שלא בדיוק. לפי ההסבר, האתרוג, פרי הדר שיש לו גם טעם וגם ריח, מסמל תלמידי חכמים שיודעים תורה וגם מקיימים מצוות. הלולב, שפריו מתוק אך אין לו ריח, מסמל את הידענים הגדולים בתורה שאינם עושים מעשים טובים. ההדס, שיש לו ריח אבל אין לו טעם מתייחס לאלה שעושים מעשים טובים אך אינו ידענים ולמדנים בתורה. הערבה, חסרת הטעם והריח מייצגת את אלה שאינם לומדים תורה ואינם מקיימים מצוות. אם תהיתם מי הם אותם אנשים ריקים מידע וממצוות, הדמות המופיעה על המסך, של נער מתנודד בערסל, מבהירה את הכוונה.

ילד חילוני הוא ערבה (צילום מסך)

כן, לפי הסרטון שמוצג לילדים בבתי ספר בכל הארץ, מי שאינו מקיים מצוות או בקיא בתורה, הוא חסר טעם וחסר ריח.

 אז קבלו הסבר קטן וחלופי על ארבעת המינים- ממני-

ארבעת המינים מאוגדים תחת הסוכה אמורים להוות את המשמעות של עם ישראל, את הייחודיות שלו- כל מין שונה ממנו אך יחד הם יוצרים ומסמלים את עם ישראל שאמור להיות מאוגד , משלים חרף השוני וההבדל.

אתרוג – יפה, בעל טעם וריח, מסמל אדם שפיו וליבו שווים.

לולב – בעל טעם אך חסר ריח מסמל אדם שפיו וליבו אינם שווים. אדם נטול עמוד שדרה. אחד שנע ונד עם הרוח

הדס – חסרת טעם ובעלת ריח, אמנם אינה משכילה היא אך טובה במהותה ובעשיה

ערבה – חסרת טעם וריח, מתארת אדם שאינה מעורה ועושה למען האחר.

כאשר כולם מאוגדים – הם מהווים את קבלת האחר והשונה ויחד עם זאת כולם יושבים תחת אותה הסוכה. אין כאן קשר לתפילה, למסורת ומי שחילוני בטח אינו משול לערבה.

בחרתי בשתי תמונות להמחשה- התמונה הראשונה לקוחה מכתבה ב-ynet שמדווחת על התרעומת שעורר הסרטון בקרב הורים ועל הנחיית משרד החינוך להסירו מהאתר (נכון לכתיבת שורות אלה, הסרטון עדיין מופיע שם). התמונה השניה- צולמה לפני שנים רבות בתקופה שבה חילונים דתיים נשים וגברים כולם הלכו לכותל ללא מחיצות והתפללו יחד. אז לארבעת המינים היתה משמעות אחרת.

הכתבה ב-YNET

נשים וגברים יחד בכותל (צילום: ספריית הקונגרס)

הגדרות לארבעת המינים עפ״י ויקיפדיה:

אתרוג – בעל טעם ובעל ריח – מסמל אנשים הלומדים תורה (טעם) ועוסקים במעשים טובים (ריח). לולב בעל טעם (התמר) וחסר ריח – מסמל אנשים שלומדים תורה ובעלי ידע נרחב, אך מעשיהם אינם טובים. הדס – חסרת טעם ובעלת ריח – מסמלת אנשים שלא לומדים תורה, אך מעשיהם טובים. ערבה – חסרת טעם וחסרת ריח – מסמלת אנשים שאינם לומדים תורה ואינם עוסקים במעשים טובים. אגידת ארבעת המינים מסמלת את האחדות בין כל הסוגים בעם ישראל.

האתרוג דומה ללב, והוא מכפר על הרהורי לב של חטא וחיבול. הלולב דומה לעמוד השדרה של האדם, והוא מכפר על הגאווה והשינאה. ההדס דומה לעיניים, והוא מכפר על הסתכלויות אסורות ומורדות. הערבה דומה לשפתיים, והיא מכפרת על לשון הרע.

הגדרת ארבעת המינים עפ״י תום ומובי ( משרד החינוך): ערבה = ״חילוני שלא לומד תורה ולא עושה מצוות״

מקווה מאוד שיעשה שם ״חישוב מסלול מחדש״ לטובת עתידה של המדינה