משקל העבר הרחוק – על ספרה של ורוניק אולמי "עתיד כה מזהיר"

ורוניק אולמי

ספרה של ורוניק אולמי "עתיד כה מזהיר" מעלה את נושא הקשר בין החיים של אדם לבין שורשיו, עבר ההורים שלו והקשר לדורות הרחוקים.

איך העובדה שסבא של קלרה היה משתף פעולה ופושע מכתיבה את אישיותה ומשפיעה על אישיותה ? עד כמה נגזר עליה לחיות בצל העובדה הזאת? קלרה מחפשת שורשים שהיא לא רוצה למצוא בעצם, אך הם לא נותנים לה מנוח.

מאהבה בוריס ממציא לעצמו שם ושם משפחה חדשים כדי לשכוח שהוא יתום ולא ידע אהבת אם ואב. הוא נקרא לפגוש לראשונה את אביו כאשר זה עומד למות.
האם אפשר להימלט מהעבר ואיך לחיות אתו? – אלה הנושאים שמעסיקים את ורוניק אולמי, סופרת ומחזאית צרפתית שספרה "חוף הים" זכה בפרס אלן פורנייה בשנת 2001. גורל? פטליזם? האם זה מכתיב וקובע?
קלרה היא אישה יפה ומקסימה באופן כמעט מפחיד. היא מצליחה בעבודה שלה כעיתונאית ומנהלת תוכנית רדיו מפורסמת. היא גם נאהבת, אך משהו בה לא נותן לה לחיות. האם עבר הורים, היסטריה מכוערת ואף נפשעת יכולים למנוע מאדם לחיות חיים טובים ומלאים? אצל ורוניק אולמי היא מגיעה לבית חולים לחולי נפש, אף שלכאורה הכל נראה טוב ומבטיח.

לעומת זאת אליזבט, שכביכול דווקא אצלה הכל בסדר, מוצאת את חייה מתפרקים ומשנים פנים בבת אחת. כל מה שנראה לה יציב ושליו בחייה: נישואים מאושרים, בית ושתי בנות פתאום מתהפך על פיו, והיא מוצאת את עצמה נלחמת בבן זוגה כאילו היה האויב הכי גדול שלה.
הקשר בין שתי הנשים, קלרה ואליזבט, שמתפתח כמו באקראי ובעל כורחו הוא המעניין שבספר. שתי הנשים מוצאות דרך לנחם זו את זו ולטפל זו בזו. ההירקמות הקשר ביניהן מתוארת בעדינות גדולה וביופי על רקע העבר המאיים של האבות.

אף אחד מספריה של ורוניק אולמי לא תורגם לעברית.
Véronique Olmi , Un si bel avenir, Actes Sud, 2004.
ורוניק אולמי כותבת על הקשר בין הדורות

על ספריה של מירי ליטווק mirielitvak.com
על כתיבה והוצאה לאור של סיפורי חיים alife.co.il
ורוניק אולמי

מירי ליטווק - סופרת זכרונות
סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.