משפחת פאנג

מה חשבתי על סיפרו של קווין וילסון, משפחת פאנג – The Family Fang.

בחורה עם מחשב נייד

מר פאנג צפה באשתו מטלטלת את ראשה ועוטה הבעה של חוסר אמון בעוד המנהל מצביע על התפיחות המגוחכות בבגדיה. הסחורה המוברחת הוסתרה בצורה עלובה במיוחד כדי להקנות לכל העניין נימת גיחוך נפלאה. אשתו צעקה: "אני סוכרתית, בשם אלוהים; בכלל אסור לי לאכול ממתקים." בשלב זה הסתובבו כמה אנשים בקהל לראות על מה המהומה. מר פאנג התקרב אל מוקד המהומה עד כמה שהצליח בדיוק כשאשתו צרחה: "אתם פוגעים בזכויות האזרח שלי! אבא שלי משחק גולף עם המושל! אני רק-" ואז, באמצעות שינוי קל בתנוחת גופה, שקיות הממתקים נשפכו כולן.
קטע זה מתחילתו של הרומן האינטיליגנטי במידה ודי משעשע הוא רק דוגמה אחת לתעלולים שעושים בני משפחת פאנג כחלק מהאומנות שלהם. הם לא נחים לרגע בחיפוש אחרי תעלולים חדשים וטריקים, הכל כדי למשוך תשומת לב ולהוות חלק מאיזו יצירה אומנותית שטיבה המיוחד ברור רק להם.

על מה הספר?

ההורים, כיילב וקמיל פאנג, מכנים את עצמם אומני מיצג. הם מחפשים כל פעם מקום חדש וקהל שלא ביוזמתו נהפך להיות חלק מיצירת אומנות מתממשת, בקניון, ביריד או סתם בבית נשרף. שני ילדיהם, אנני ובאסטר, המכונים לעיתים על ידי ההורים A ו B, עושים בבגרותם המוקדמת כל שביכולתם כדי להתרחק כמה שיותר מזוג ההורים. אבל זה לא כל כך מצליח. לכל אחד מהם קורה משהו, מה שבסופו של דבר מביא אותם חזרה לבית ההורים. כשהמשפחה מאוחדת לפתע הכל נראה אפילו עוד יותר מוזר. ואז נפחתח לה עלילה חדשה בכיכובם של ההורים. את ההמשך לא אגלה.

מה חשבתי עליו?

מדובר ברעיון מיוחד ומקורי שגורם לנו לחשוב על נושא הסמכות ההורית, התרבות בה אנו חיים ומה זו בעצם אומנות. ואם יש לה מחיר, מהו המחיר אותו תהיו מוכנים לשלם? והילדים, האם גם הם חלק מיצירת אומנות אחת גדולה?
"זה שיר חדש שבדיוק כתבנו," אמרה אנני לקהל, שמשום מה צמח מאז שפתחו בהופעה. אנני ובאסטר ניגנו כבר שישה שירים, כל אחד מהם אפל ואומלל ומנוגן בחוסר כישרון כזה שנדמה שלא מדובר בשירים אלא בהתקף זעם של שני הילדים. "אנחנו נעריך כל מטבע שתוכלו לתרום בשביל הכלב הקטן שלנו, מר קורנליוס. אלוהים יברך אתכם."

למה אהבתי אותו?

אהבתי את הספר כי הוא כתוב היטב, ובעיקר כי הוא גרם לי לחשוב על כל נושא החשיפה ברשת, וכמה רחוק אפשר ללכת כדי להביא קהל. אהבתי אותו כי הוא השאיר אצלי הרבה שאלות פתוחות.
קליק למועדון הקוראות.
316 עמודים, מחיר מומלץ לצרכן 94 שקלים.