משפחה כן בוחרים

איך אומר השיר, פתאום קם אדם ומרגיש כי הוא עם, ממש ככה אני מרגישה, נולדה לי משפחה חדשה שהייתה רדומה במשך הרבה מאד שנים ועושה רושם שכולם יצאו באותה תחושה.

לחם

"אתה יכול לחיות חיים שלמים בלי בגדים אבל אינך יכול לחיות ללא לחם"

את המשפט הזה פגשתי אתמול על הקיר של החדר הפרטי בביסטרו "טאטי" tatti.co.il  , בגדול אני לא מאלה שלא מבינים איך אפשר בלי בגדים, אבל, כמה הוא נכון, את זה הבינה סבתי מלכה ז"ל בהיותה בת עשר כשהתייתמה מאמה והיה עליה לעזור בגידול ופרנסת אחיה הקטנים, בגיל ארבע עשרה היא כבר נישאה לסבי רפאל שהיה מבוגר ממנה בעשור וביחד גידלו את אחיה ולימים גם את שבעת ילדיהם, ילד נוסף חלה ונלקח ועד היום לא נודע מקום קבורתו.

22894897_10213636088593123_68738882_n

 

חיים קשים היו כאן בארץ בתקופה ההיא  בתחילת האלף הקודם, סבתי גדלה בחיפה כדור שישי בארץ למשפחת אלקיים ומשהתחתנה נולדו להם ילדים,  אליהו, מרדכי, שמשון, רחל, אסתר, יעקב, שושנה ויוסף.

בהיות יעקב בן שלוש הוא חלה ונלקח לבית החולים, כששאלתי את אימי במה הוא חלה היא ענתה "עין הרע", מצחיק כמה זה מסגיר את האופן שבו גידלו אותי בבית, מעולם לא אמרו שאנחנו יפים, חכמים או מוכשרים, תמיד בשקט ובצנעה, את יעקב ומקום קבורתו מעולם לא ראו שוב, הוא הושאר בבית החולים ומשחזרה סבתי לקחתו נמסר לה כי הוא נפטר בשל סיבוך מהמחלה ונקברה עד יום מותה היא חייתה עם השאלה האם הוא נמסר למשפחה אחרת.

הם גידלו משפחה  בדוחק, סבי עבד ב"סולל בונה" ולימים הם עברו לתל אביב וגרו על גבול שכונת שבזי ונווה צדק, הם ידעו לספר על ימים קשים של צנע והפגזות ועל סבתא לביאה שגידלה אותם בצנעה ועם המון אהבה, היא הייתה אישה חזקה, עצמאית, יום אחד כשרשל (רחל) נבהלה מכלב נשר לה כל השיער והיא לקחה אותה לרופא ערבי אשר טיפל בביתה והשיער צמח שוב, סבתא מלכה למדה את רזי הטיפול והחלה לטפל באנשים  בביתה ועשתה זאת עד סוף ימיה, את סוד הטיפול היא לקחה עמה לקבר.

אלה הם פחות או יותר הפרטים שקיבלו כל ילדי לעבודת השורשים שלהם, וכאן נכנסת התוספת,

לסבתא היו שבעה ילדים נשואים כולם באושר ולהם נולדו ילדים שהביאו גם נכדים ונינים ופעם בשנה בצאת יום כיפור נפגשו כולם אצל סבתא לשתות מיץ שקדים, רוזטה שהיא הייתה מכינה ולאכול עוגת "טישפשטי", כך קרה שהזיכרון האחרון מהמשפחה המורחבת היה בהלוויה של סבתי ולפני כן במפגשים המשפחתיים ובחתונות.

ואז בוקר בהיר לפני כחודשיים קיבלתי לסקר את התפריט החדש של מסעדת "טאטי" ומכאן נולדה לי משפחה חדשה, ענת זרמתי הלא היא טאטי היא בת דודתי אותה ראיתי לאחרונה לפני כשלושים שנה, כשישבתי אתה על התפריט קיבלנו החלטה להפגיש בין כל המשפחה אבל אז זה היה עדיין בגדר חלום, ענת דיברה בערגה על העוגה ומיץ השקדים המפורסם של סבתא והבטחתי שאזמין אותה לאכול מהעוגה של אימי בסוכות.

טישפישתי

כך היה שלמפגש בסוכות כבר קירבנו בין המשפחה, העוגה חיכתה לענת שהגיעה בידיים עמוסות עוגות ביניהן המסורת האישית שלה העוגה של דודה מרים  ה"מימי קייק",

אז, כן אז, עלתה שאלת השאלות, כשאת דור שמיני בארץ עם נדודים למצרים וחזרה את רוצה לקבל זהות ולדעת מה הם בכל זאת השורשים שלך, העלנו את דוד יוסי על הקו שסיפר לנו על השורשים מיוון והמשכנו והגענו לבן משפחה רחוק בנצי ששם את האצבע על קזבלנקה בנצי הוא פרופסור בטכניון והוא, כך אני רוצה להאמין, יודע.

קבענו מפגש, שלחנו תמונות והגיע היום, שולחן עמוס כל טוב חיכה לנו בחדר הפרטי של ביסטרו טאטי http://tatti.co.il/he/givatayim בגבעתיים, ענת ואיריס אחותה עמדו שם נרגשות והם הגיעו כל בני הדודים שלנו כמעט ושלושת הדודים שיבדלו לחיים ארוכים, הערב היה מרגש, גילינו אחד את השני וניסינו להדביק את הפער, פתאום ביום אחד נולדה לנו משפחה ויש מסורת ויהיו ספינז'ים בחנוכה ואת יום הולדתי שבדרך כלל נופלת במימונה אחגוג בצלילים אתניים ואותנטיים,  יש לנו זהות חדשה וקוסקוס ומופלטה יתפסו של מקום של כבוד במטבח ויובל הקטנה שהודיעה כבר מזמן שהיא תרצה חינה לפני החתונה קיבלה גושפנקה רשמית כי חייבים.

איריס וענת

שולחן1

התעוררתי הבוקר לקבוצת ווטס אפ חדשה עם שבט ענק של בני דודים, ובניהם ובני בניהם,  אחד מהם עובר משבר כי יצטרך לחשוב פעמיים על הבדיחות שהוא משתף, יש לנו עוד הדלקת נר משפחתית, כבר מדברים על החג הבא ועל עוד פיקניק משותף.

איך אומר השיר, פתאום קם אדם ומרגיש כי הוא עם, ממש ככה אני מרגישה, נולדה לי משפחה חדשה שהייתה רדומה במשך הרבה מאד שנים ועושה רושם שכולם יצאו באותה תחושה.

 טישפישתי:

טישפישתי1 טישפישתי 2

תודה רבה למערכת סלונה על האפשרות לצאת להרפתקאות נהדרות, תודה ל אפרת גת שהשכילה לשמוע את רחשי ליבי ושלחה אותי למשימה ומלווה אותי מאז.