משלוחי מנות לפורים

אין מצווה שכל כולה נעימה, טעימה ומתוקה כמו מצוות משלוח מנות. אפשר לשלוח מה שרוצים, למי שרוצים , מתי (פורים) שרוצים… זו מצווה שבאה באהבה- אהבת חינם. היא כל כולה פרי רצון טוב, חמלה, נתינה. אין בה קמצוץ שיקול זר. פורים מהווים סיבה מוצדקת ומספיקה למשלוחי מנות אבל  "מנות"- במירכאות ובלעדיהן- ניתן, כמובן, לשלוח בכל עת  לכל אחד. זה מה שיפה במשלוח המנות- כל כולו חופשי חופשי.

משלוח מנות הוא ממצוות פורים, ועל פי המסורת יש לשלוח לכל הפחות שתי מנות ולאדם אחד לכל הפחות. יש המהדרים במצווה זו ומרבים לשלוח מנות לאנשים שונים. אין במנהג זה משמעויות נסתרות אלא זו  הגלויה- להרבות אחווה ורעות בין אנשים.

משלוחי מנות לפורים הם אפוא מנהג יפה אבל אסור להגזים, ילדים, ואסור להיסחף, הורים… לא צריך להפוך את המשלוח לפלטפורמה של תחרות ולהוכחה "למי יש יותר גדול". זו מצווה שבאה מהלב ולכל אחד לב משלו. האנונימיות של משלוחי מנות לפורים מאפשרת גם להיות יצירתיים וגם לא להתבייש במה שנותנים.

משלוחי מנות לעניים

אין ספק כי משלוח מנות לעניים מגלם בתוכו מצווה מיוחדת. על  פי הכתוב יש לתת "מתנות לעניים"- בלשון רבים. כמה רבים? לשיקולו של שולח המנות. משניים והלאה, משניים ומעלה… על פי המסורת יש לתת "שיעור לסעודה", וסעודה, לצורך העניין, היא אפילו מנת פלאפל, אשר במכפלה לשני עניים עשויה להיות בת 30 ₪. כסף קטן- תועלת גדולה.

חשוב לציין כי מצוות משלוח מנות לאביונים יש לקיים ביום פורים עצמו או לייעד המשלוח ל"שימוש" ביום זה. ככלל, המסגרת חופשית. אין מגבלות. אין איסורים. כל אחד עושה מה שנכון לו. אין מתכון אחיד ואין מתכונת אחידה למשלוח מנות בכלל ולתכולתו בפרט. מדובר במנהג מסורתי יפה שמאפיין את הקהילה ככזאת שמתקיימת בה מידה של ערבות הדדית, עזרה לחלש, רצון לשמח, וכל מה שמייחד נתינה שבאה מהמקום הכי נקי והכי טהור של הלב.

לשאלה מה כוללים בתוך משלוחי מנות לפורים אין אפוא תשובה אחידה. אנשים שונים זה מזה "כשוני האש מן המים", כמאמר המשוררת יראת שם שמים, זלדה מישקובסקי, ולכן טבעי ולגיטימי הוא השוני בין תכולות משלוחי המנות. מקובל לכלול בו דברי מתיקה, אבל  אם וכאשר מייעדים בכוונת מכוון את משלוח המנות לעניים, ודאי נכון, ראוי ורצוי לכלול בו מזונות ולא רק קינוחים. מנה ולא רק תוספת…

חג הפורים, שהוא שעתנו המשעשעת, השמחה והמבדחת, הוא גם שעתנו היפה כחברה- חברה שבה ההכרה בקיומו של הזולת בכלל והחמלה כלפי הנזקקים בפרט באה לידי ביטוי המשלוח המנות. יש סיפוק רב בעצם הנתינה, סיפוק שחווים מי שעושים מעשים שנובעים מהלב ונכנסים אל הלב. חג שמח, משעשע ומחויך, נעים וטעים גם יחד.