משלוחי מנות כמו פעם

מתגעגעים למשלוחי המנות של ילדותכם ? אישיים או קבוצתיים ? לחברים או לנזקקים ?

הכנת משלוח מנות הוא אחד המנהגים של חג פורים. אני זוכרת, כילדה, שהייתי הולכת עם אמא שלי לקנות צלחות חד פעמיות גדולות מקרטון, הייתי מקשטת אותן, סוגרת לצורת משולש, ממלאה בממתקים, מוסיפה ברכה ולסיום סוגרת בצלופן. כל-כך אהבתי את ההכנות. כל שנה הכנו האחים שלי ואני משלוחי מנות לחברים, גם כשגדלנו, עד שסיימנו תיכון. למחרת בכיתה, עם התחפושות ובסוף כל הפעילויות, החלפנו ביננו משלוחי מנות, בדרך כלל בהגרלה שמית.
בשנים האחרונות, כמעט ולא נתקלתי במשלוחים אישיים. במקום שהילדים יכינו משלוחי מנות במו ידיהם, ילמדו על ערכי הנתינה, יחליפו ביניהם משלוחי מנות, בהגרלה או בדרך של משחק כדוגמת "הענק והגמד", עושים רכישה משותפת של משלוחי מנות וכל ילד מקבל חבילת ממתקים זהה. מבחינת הילדים, קבלת ממתקים הם חלק ממנהגי החג, בדיוק כמו להתחפש.
השינוי נגרם בעיקרו בגלל, שתמיד היו ילדים שהביאו משלוחים מאוד מרשימים, מושקעים ומלאים בכל טוב ולעומתם אחרים שהביאו משלוחים דלים. קשה להסביר לילד שהשקיע רבות במשלוח המנות וציפה לקבל משלוח דומה מדוע הוא "זכה" במשלוח פשוט. במקביל התחילו בארגונים ובעמותות, שעושים עבודת קודש למען ילדים נזקקים או חולים, להציע למכירה משלוחי מנות שלהם, כתרומה לקהילה.
נראה היה שכל הצדדים מרוויחים, אבל לדעתי, יצאו הילדים בהפסד. כבר אין החלפת משלוחי מנות, אלא קבלת ממתקים. הילדים שלנו לא לומדים מהי נתינה, כי הם לא עבדו עבור הכסף, שהם מבקשים מההורים להביא לבית הספר, לרכישת המשלוחים במרוכז והם לא עוצרים לחשוב למי הכסף נתרם.
ובכלל, למה משלוח המנות חייב להכיל רק ממתקים ? אפשר בהחלט להכניס לתוך משלוח המנות הפתעות קטנות, פתקים עם ברכות ואיחולים או כל רעיון אחר, שאינו סובב רק סביב האוכל.

הכנת משלוחי מנות

אני חושבת, שהגיע הזמן לחזור להכנת משלוחי מנות אישיים. להחזיר לילדים את חדוות היצירה והנתינה, גם אם משלוח אחד יהיה קטן והשני גדול יותר. בסופו של דבר, הרעיון במשלוחי מנות הוא הנתינה ולא הקבלה והרי בחיים לא מקבלים ונותנים אותו דבר. פעם נותנים יותר ופעם מקבלים יותר וזו בהחלט הזדמנות טובה לדבר עם הילדים וללמד אותם ערכים אלו. דווקא השוני והצירתיות של כל אחד בהכנת המשלוח שלו, היא חלק מהעניין. לא צריך להתנהל לפי שבלונות קבועות מראש, אלא לאפשר לילד להביע את עצמו.

רעיונות למשלוחי מנות זהים

אם בכל זאת רוצים להמנע מגדלים שונים של משלוחי מנות, אפשר לבחור באחת או ביותר מהדרכים המוצעות, כדי שכולם יהיו מרוצים. למשל :

  • הילדים יקבלו את רשימת הפריטים, שיוכנסו לתוך המשלוח.
  • כל המשלוחים יארזו באותו אופן, למשל בכובע של ליצן או בתוך קופסה.
  • הועד יעשה רכישה מרוכזת של כל הפריטים, כל ילד יקשט ויכין מארז שונה למשלוח המנות האישי שלו וכל ילד יכניס בדיוק אותם מוצרים לתוך האריזה.
  • החלפת משלוחי מנות בין כיתות בבית-הספר. כל כיתה תכין משלוחי מנות עבור כיתה אחרת (לפי הגרלה או לפי כמות תלמידים זהה) וכל כיתה תבחר נושא למשלוח מנות אחיד, שיכינו בכיתה, כך שבכיתה המקבלת את משלוח המנות, כל הילדים יקבלו אותו משלוח.
  • החלפת משלוחי מנות בין כיתות בבתי-ספר שונים בעיר.

רעיונות למשלוחי מנות כיתתיים

  • שיפודים של ממתקים עטופים בצלופן, שמצורפת אליהם ברכה אישית.
  • קאפקייקס, שיקושטו ע"י התלמידים בכיתה, עטופים בצלופן, שמצורפת אליהם ברכה אישית.
  • שקית צלופן מלאה בממתקים ובהפתעות, שמצורפת אליה ברכה אישית.
  • הכנת עוגיות שונות ואריזתם בסלסלה, שמצורפת אליה ברכה אישית.

עמותות למען ילדים, נזקקים וחולים

מצאתי דרך נוספת להקניית ערכי הנתינה, שמשלבת גם תרומה לקהילה. הכנת משלוחי מנות עבור ילדים נזקקים ו/או חולים והעברת המשלוחים אליהם דרך עמותות, שדואגות להן לכל אורך השנה.
ישנן עמותות רבות ברחבי הארץ והם תמיד יקבלו בזרועות פתוחות משלוחי מנות, שתכינו עבור אותם אלה שהם דואגים להם, כמו למשל :
1. בית השאנטי – עמותת בית השנטי מפעילה שני בתים: בית השנטי ת"א ובית השנטי במדבר. הבית פתוח 24 שעות ביממה ותוכלו להגיע מתי שתרצו, אך רצוי  לתאם / לברר איתם זמן נוח להבאת המשלוחים בטל' 03-5103339
2. שמחה לילד – יש לעמותה שלושה סניפים : ירושלים, מרכז וצפון, שבהם כ- 300 חניכים קבועים, שמקיימים ביקורים קבועים בבתי החולים, כמו : רמב"ם, הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים, אלין, שניידר, תל השומר, בית לוינשטיין ואחרים. הם מארגנים פעילויות לילדים בבתי החולים ולילדים חולים, שמטופלים לא רק בבתי חולים וישמחו לקבל משלוחי מנות עבור ילדים אלו ו/או שתצטרפו אליהם לביקור בבתי החולים. ניתן לתאם איתם בטל' 02-6527007 ,02-6511627
3. חסדי נעמי –  עמותה שעוזרת לנזקקים ברחבי הארץ. ניתן ליצור קשר עם המרכז הארצי שלהם בטל' 1-800-677-777 לתיאום הבאת המשלוחים.
חג פורים שמח.