משכנתה לשיפוצים

בחורה עם מחשב נייד

מי מאיתנו לא חולם לגור בבית מעוצב שמתאים בדיוק לצרכים שלנו? מדפדוף במגזיני עיצוב לגלילה בפיד באינסטגרם או בפייסבוק, אנחנו נחשפים כל הזמן לטרנדים החמים ביותר בעיצוב הבית וחולמים גם.

יש לכם דירה, אותה רכשתם בעמל רב, ואתם אוהבים את המיקום שלה, את הגודל שלה, את השכנים, אבל משהו בה חסר. המטבח קצת מיושן ולא נוח, השרותים ומקלחת לא מספיק מפנקים, הילדים גדלו והחדרים שלהם כבר לא מתאימים להם ועוד ועוד.

לעיתים רבות אנשים שוקלים מעבר לדירה חדשה אותה יוכלו לעצב מ0 לפי טעמם אך ההוצאות הכרוכות בכך גבוהות ביותר- מס רכישה, עורך דין, דמי תיווך, דמי מעבר ועוד ועוד ועוד. גם במקרה כזה אף אחד לא מבטיח לכם שהשכן מעליכם לא יעשה רעש או יהיה מטרד אחר בבניין.

הפתרון לעיתים הוא פשוט לשפץ את הבית הקיים ולהתאים אותו לצרכים ולרצונות שלנו מבלי לוותר על המקום האהוב והנח שאליו התרגלנו.

שיפוץ דירה הוא תהליך שדורש תכנון נכון ולרב גם מומלץ ליווי של איש מקצוע וכמובן יש בו גם עלויות.

השלב הראשון הוא הגדרת המטרות שלכם בשיפוץ- מה אתם רוצים להשיג? לשנות חללים ולשבור קירות? לעצב את הקיים? לשפר תשתיות כגון צנרת וכו'?

ברגע שתדעו מה המטרות שלכם רצוי להכין תקציב. כדי שהתקציב יהיה כמה שיותר ריאלי תפרקו כל דבר לגורמים. אני ממליצה לכם בחום להעזר בשרותים של מעצבת פנים או אדריכלית פנים לצורך העניין שתוכל לעזור לכן בחשיבה על כל הדברים הקטנים שלא תמיד אנחנו מודעים אליהם.

חשוב ביותר לקחת בחשבון 10%-15% חריגה מהתקציב כתוצאה מבלתמ"ים שיכולים לצוץ במזן העבודה.

לאחר שהחלטתם על התקציב זה הזמן לבדוק מקורות מימון. כאן יש המון אפשרויות וכדאי לבחון כל אחת על פי היכולת שלכם.

  1. הון עצמי- חסכתם לאורך השנים סכום יפה או קרן השתלמות עומדת להיפרע. מצד אחד זה כסף שחסכתם ואתם רוצים להשתמש בו למטרת השיפוץ, מצד שני יכול להיות שיש לכם תשואה יפה על ההשקעה וחבל לפרוע אותה.
  2. הלוואה מהבנק/חברת אשראי: הבנקים וחברות האשראי מאפשרות הלוואות בגובה של כמה עשרות אלפי שקלים. היתרון הוא במיידיות- ניתן לקבל את ההלוואה תוך מספר ימים. החסרונות לעומת זאת רבים:
  • ריבית גבוהה על ההלוואה
  • פריסת שנים קצרה מדי
  • סכום לא מספק
  1. משכנתה על הנכס שלכם: במידה ואין לכם כבר משכנתה על הנכס או שהמשכנתה יחסית נמוכה, ניתן לקחת משכנתה לצורך שיפוץ הנכס. היתרון במשכתה הוא ביכולת לקבל סכום גבוה (בחלק מהמקרים ניתן להגיע עד 70% משווי הנכס). יתרון נוסף כמובן טמון באפשרות לפרוס את ההלוואה לתקופה ארוכה – עד 20 שנה, תלוי בגיל הלווים.

מה הם הדגשים לקבלת משכנתה לשיפוץ הדירה?

  1. יש להציג חוזה שיפוצים מול קבלן השיפוצים הכולל את הסכום ואת פרטי הדירה
  2. לעיתים ניתן לצרף גם הצעות מחיר של כלים סניטרים/מטבח/ריצוף
  3. נסח טאבו או אישור זכויות המאשר את הזכויות שלכם בבית
  4. אישורי הכנסות ודפי חשבון על פי מצבכם- עצמאים או שכירים

כמו בכל מקרה של לקיחת משכנתה- גם במשכנתה לשיפוצים יש לדאוג לתכנון נכון ובניית תמהיל נכונה. על ידי ייעוץ מקצועי לתכנון המשכנתה תקבלו שקט נפשי וידיעה שקיבלתם את המשכנתה הטובה בשבילכם.

אז אם אתם חולמים על בית מעוצב, חדר שינה מפנק כמו בבית מלון, מקלחת ושרותים שנראים כמו במגזין עיצוב, חדרי ילדים חלומיים שמתאימים לאופי של כל ילד ועוד ועוד תדעו שאפשר להגשים את החלום.