משכנתא לכיסוי חובות- מה זה בכלל?

בחורה עם מחשב נייד

משכנתא מוחקת חובות היא משכנתא על נכס קיים בלבד, כאשר המטרה היא לקחת את כל החובות, הלוואות והתחייבויות שיש ולהכניס אותם לתוך המשכנתא. כך מקבלים החזר בודד אחד במקום החזרים רבים על הלוואות רבות שיכולות להיות.

דוגמה: נניח שהמשכנתא הקיימת שלי היא 100 אלף שקלים נכון להיום, וקיימים אצלי הלוואות או התחייבויות בסך 250 אלף שקלים. במצב הזה אני מגדיל את המשכנתא הקיימת בסכום של 250 אלף שקלים ומגיע למשכנתא כוללת של 350 אלף שקל.

בכסף שאני מקבל מהגדלת המשכנתא אני סוגר את כל ההלוואות הקיימות, בסופו של דבר המטרה היא להישאר עם המשכנתא כהתחייבות יחידה.

איך הדברים עובדים?

הפרוצדורה היא מקבילה למשכנתא רגילה, כאשר נדרשת הוכחת הכנסות, בדיקה של העבר ופיננסי וכל הנוגע לתהליכי המשכנתא.

בכל הנוגע לתהליך של משכנתא לכיסוי חובות הפרוצדורה כוללת בדיקת שמאי שהבנק שולח, כאשר חשוב להבין שישנה מגבלה של עד 50 אחוז משווי הבית.

כלומר אם יש לכם משכנתא של 100 אלף שקלים כרגע והבית שווה נניח 1 מיליון שקלים, אני יכול להגדיל את המשכנתא עד 50 אחוז משווי הנכס- כלומר להגדיל את המשכנתא עד 500 אלף שקלים.

אסמכתה לכל הסכום:

הבנקים במשכנתאות לכיסוי חובות מבקשים אסמכתה לכל הסכומים שמבקשים. כלומר אם מבקשים משכנתא לכיסוי חובות בגובה 300 אלף שקלים- הבנק יבקש לראות הלוואות בגובה 300 אלף שקלים ויותר מאוחר הוא יבקש לראות שאכן סגרתם את ההלוואות.

ריביות גבוהות יותר:

חשוב להבין שהמשכנתא שמטרתה לסגור הלוואות והתחייבויות הן בריביות גבוהות יותר מאשר משכנתאות שהן לרכישת דירה. הריביות מן הסתם יחסית סבירות, זה בכל זאת לא הלוואה- אבל ביחס לריביות של דיור, זה עדיין גבוה. חשוב להבין את זה מראש.

הנטייה הראשונה היא פשוט ללכת לבנק שבו המשכנתא נמצאת היום, אבל הרבה פעמים שווה לבדוק עוד בנקים ולראות מה ניתן לקבל, אולי בכלל ניתן לשפר את כל החבילה כולה.

קריאה נוספת על משכנתא למסורבים, אפשר ללחוץ כאן