משחק תחושתי – הפתרון המושלם לימי הגשם

אומנם כבר כתבתי בעבר על קופסאות סנסריות, אבל זו תעסוקה כל כך מוצלחת לילדים שהחלטתי להקדיש לה פוסט נוסף

PhotoGrid_1454079453216

כן, גם אלו משחקים סנסוריים, ויש עוד

השם משחק סנסורי נשמע מאוד מפוצץ, אבל בסף הכל מדובר במשחק תחושתי כלומר אחד שבו העיקר הוא חוש המישוש, כמו שניסיתי להסביר בעבר.

העקרון אומר שיש להניח בתוך קופסא פתוחה מצע שמכסה את כולה ומעליו לפזר אביזרים בעלי עניין משותף ולהניח לילד למצוא את המשחק שלו. אני מעולם לא הייתי טובה בלהישמע להוראות, אז אצלי המצע לא פעם לא מספיק (ככה זה כשצריך לכסות 3 קופסאות שונות) ולפעמים הקשר בין האביזרים הוא רק בדמיוני הפרוע, ובכלל – אני חושבת שהרבה דברים שאנחנו עושים הם גם משחק תחושות סנסורי.

דוגמא למשחקים סנסוריים שסביר שאתם כבר עושים, אבל הם לא קופסת תחושות?

משחק בחול (בחוף הים, בגן השעשועים, או קינטי בבית), אמבט עם קצף, משחק בבצק או פלסטלינה, לתת לילד לשחק עם ספוגים באמבטיה, צבעי אצבעות, ליטוף חיות, התגלגלות בדשא – כל אלו מרגילים את הילד וגופו למישוש של מרקמים שונים ומשונים, ותורמים להתפתחותו לא פחות מקופסאות סנסוריות שנשמעות כמו הדבר הכי מושקע בעולם.

[youtube vSKNyGRTjCc nolink]

יחד עם זאת, כשמוציאים לילד קופסא מוכנה ברגע הנכון – ייתכן שיהיה לכם עכשיו שקט של שעה שלמה, ובימים גשומים שקט כזה הוא דבר מתבקש ביותר…

אני קניתי שידת מגירות פלסטיק ובה מגירה לכל ילד, כך אני יכולה להכין מראש בזמני לאט לאט את המשחק, וגם יכולה להשאיר אותו לשימוש חוזר עד שנמאס להם.

PhotoGrid_1454078543281

בעבודה מישהו קיבל אריזה מרופדת ואני השתלטתי על הריפוד, הסתרתי לכל ילד כל מיני "אוצרות" וכיסיתי את הכל במילוי. התכוונתי להזמין אותם להיות פיראטים ולמצוא את האוצר אבל האמת ששכחתי לגמרי כי הייתי טרודה בילד שהיה חולה באותו היום. כך או אחרת זה היה ממש מוצלח. לכל ילד החבאתי אוצרות אחרים והם היו צריכים להבין מהו המכנה המשותף שבכל מגירה. לסיום הם ביקשו וקיבלו מהמטבח סירים וכפות ו"בישלו" מרק אוצרות

PhotoGrid_1454078884530

קניתי 3 חבילות צמר גפן עגול וצבעוני בפארם זה או אחר, ילד אחד קיבל צמר גפן לבן, עם שקית כחולה מתחת והרבה מטוסים בפנים. ילד אחר קיבל צמר גפן צהוב וטרקטורים, הילדה קיבלה צמר גפן בשלל צבעים וכלי מטבח.

fox

מגירות המטבח הם מקום נהדר למצוא בו מצע, הכי טוב ללכת על כל מה שפג תוקפו. פה פיזרתי לשלושתם שקית אחת של שיבולת שועל.

spageti

בחורף הקודם אספתי את כל עטיפות הקרמבו ובסופו הם קיבלו מגירת תחושות מלאה בדברים רועשים ונוצצים אך ללא מצע כלל.

bean

עוד אפשרות מהמטבח היא מיני קטניות ושאר גרעינים וגרגירים.

שימו לב שכמעט תמיד זה מסתיים (או מתחיל) בטרקטורים ובכלי מטבח וזה בסדר גמור. כל פעם כזו הציגה להם תחושות שונות ועוררה בהם עניין לשחק זמן רב ובכך השיגה את שלוש המטרות של המשחק הסנסורי, כמו שאני מבינה:

1. להעסיק אותם לזמן רב עם עצמם

2. לעורר מודעות לתחושות שונות

3. לתת לדמיון שלהם להמציא מה עושים עם מה שבתוך הקופסא, במינימום הנחיה

התכנון האישי שלי הוא ליצור כל מיני בצקי תחושות, יש אחלה מתכונים ברשת, אספר לכם מה יצא לנו מוצלח, אחרי שאתנסה.

ולכם מחכים לבנתיים כל מיני רעיונות נוספים בלוח פינטרסט שהכנתי

צאו לדרך!