משחק ההמתנה/ ברניס רובנס

"משחק ההמתנה", פרוזה מקסימה, כנה ואנושית המספרת בשנינות והומור ללא כפפות את סיפורם של זקנים בבית אבות יוקרתי אי שם באנגליה בו ההתרחשויות והמזימות הן דרך קבע.

בחורה עם מחשב נייד

"משחק ההמתנה"
מאת: ברניס רובנס
270 עמודים
הוצאת ידיעות ספרים, פן הוצאה לאור, ספרי חמד 2019

משחק ההמתנה

"משחק ההמתנה", פרוזה מקסימה, כנה ואנושית המספרת את סיפורם של זקנים בבית אבות יוקרתי אי שם באנגליה.
הספר מעלה סוגיות ואתגרים רבים שמביא אתו הגיל, עם הומור שחור וחסר פשרות נחשפים בפנינו הקשיים הנלווים למגורים בבית אבות "אם הבית ידעה שתמיד מתעוררת אי נעימות מסוימת כשמגיע דייר חדש. הוא או היא מהווים איום על מעגל סגור מאד". וגם חרטות החיים ומכאובי הגיל, כמנחה לבני הגיל השלישי לא יכולתי שלא לזהותם. לא פעם נחשפים פצעי הבדידות והבידוד, הוויתור על העצמאות, הגוף המזדקן והקושי בקבלת השינויים "שנים רבות חלפו מאז הביטה גברת תאקרי בגופה הערום. הביטה ברצינות, זאת אומרת, בחנה אותו כאילו היה שייך לאישה זרה. באמבטיות היומיומיות שלה היא עצמה את עיניה חזק, ולא מפחד שייכנס אליהן סבון", המרדף אחר אהבה וריגוש והאחיזה בתקווה כי "לוותר על התקווה זה להתחיל למות".
הסיפור מתרחש בהוליהוקס, בית אבות יוקרתי ומבוקש שרשימת ההמתנה אליו ארוכה, ומתקבלים אליו דיירים אמידים ובעלי מעמד הנבחרים בקפידה על ידי אם הבית על פי מוצאם, מעמדם ובעיקר ממונם למרות ש"בחוברת צוין בפשטות שהוליהוקס הוא בית לקשישים. המעמד החברתי לא הוזכר, ואפילו לא נרמז. לא בצורה גלויה. אבל אם לא היית ממעמד מכובד, לא היה לך סיכוי להתקבל. אם הבית דאגה לכך." אם הבית עצמה היא אישה גזענית, חמדנית ורודפת בצע אשר פועלת מתוך אינטרס אחד והוא לזכות בנתח מהירושה של דיירי הבית.
בבית האבות, מתגוררים דיירים מבוגרים לרובם אין כמעט קשר עם בני משפחתם ומרביתם זוכים לביקור נימוסין חגיגי אחת לשנה ביום המשפחה. הבדידות מורגשת באוויר ומרימה ראשה לא אחת בסיטואציות שונות. ההגעה לבית האבות בו אף אחד אינו מכיר אותך, מאפשרת לדיירים למחוק את העבר ולהמציא לעצמם דמות מחודשת.
שיגרת היומיום בבית האבות לכאורה קבועה, הארוחות קבועות והמשקאות בטרקלין באדיבותה של אם הבית. דיירי הבית מבוגרים, מרביתם בסביבות שנות השמונים לחייהם וכולם משחקים ב"משחק ההמתנה" אך לצד המוות המצפה לכולם ולמרות השיגרה וגילם המבוגר, במקום אין רגע דל, "ללא כפפות" ובהרבה הומור, לעיתים שחור אנו נחשפים לסודותיהם של הדיירים, להתרחשויות, להתפתחויות ולאהבות פורחות וריגושים אך גם לתככים, להתעללויות, מזימות, סחיטות מתוחכמות, טיוח כשצריך ותחבולות ערמומיות.
כל אחד מהדיירים מביא את סיפורו האישי בין אם אמיתי ובין אם שקרי ובמקום נרקמות חברויות, יריבויות, אהבות, תחבולות והתרחשויות רבות. אנחנו נחשפים לסודות אפלים מהעבר, סודות מחדר המיטות, נטיות שונות, העדפות מיניות ואף התעללויות.
בין הדמויות שבסיפור פוגשים את מר קרוס שחי בניסיון לנצח את כולם במשחק ההמתנה ולהאריך חיים יותר מכולם, הוא עסוק בציפייה למות אחרים עד שאפילו מנהל בגב דלת ארון הבגדים שלו רשימה של אלו שהלכו לעולמם כשאויבתו הראשית היא ליידי סיליה.
ליידי סיליה נחשבה ל"ראש הבית" הזוכה לכבוד הן מצד דיירי הבית והן מצידה של אם הבית בזכות התואר המלווה את שמה, כל זאת מבלי שאף אחד יידע כי מנהלת עסק נבזי של סחיטה המפרנס אותה ואת שותפתה בעזרת המוציא לפועל שלהן המכונה "החמוס".
גברת בלמי בוחרת שלא "למות בנסיבות טבעיות" וחותכת את גרונה, דבר שמאיים על שמו של הבית ואם הבית תעשה הכל כדיי להסתיר את המקרה אך משלמת על כך ביוקר.
גברת תאקרי שמספרת על חיי נישואיה סיפורים נפלאים וורודים למרות שהיו ההיפך הגמור.
וגברת גרין שעסוקה כל היום בשקרים על עברה.
הסיפור מקבל תפנית אשר תוביל להפתעה הגדולה כאשר מצטרפת לבית גברת פיינברג היהודייה ומר רופוס האלגנטי והצעיר מכולם.
"משחק ההמתנה" ספר מקסים ומהנה שקשה לעזוב, הדמויות נהדרות, התיאורים נפלאים כך שאפשר להרגיש דייר בתוך הוליהוקס, ההתפתחויות מפתיעות והמזימות מרתקות.
הספר כתוב בשנינות ואינטליגנטיות, מביא תובנות מחייהם של בני הגיל המבוגר ואנושיות המשולבות בהומור לעיתים מרושע ולעיתים שחור.