משהו יפה קרה/איווט מנסיס קורפורון

ספר מרתק שהחושף גם הסיפור המשפחתי אך גם את תהליך המחקר וגילוי האמת

משהו יפה קרה/איווט מנסיס קורפורון, כנרת זמורה, 2019

ספרים המבוססים על סיפורים אמיתיים תמיד מרגשים אותי אך כשאני מגלה שמחבר הספר מספר את הסיפור האישי שלו, אני לרוב קצת נרתעת וניגשת לספר בזהירות. כי יש הבדל בין לספר בע"פ את הסיפור המשפחתי-האישי לבין המעבר למדיה הכתובה. ולא תמיד זה עובר טוב.  לכן כשהספר הזה הגיע לידי קצת חששתי, מה שעודד אותי זה העבודה כי הסופרת, היא עיתונאית במקצועה וזהו כבר ספרה השני ולכן המילה הכתובה לא זרה לה. ובהחלט מרגישים את זה בספר המיוחד הזה.

כילדה, איווט מנסיס קורפורון, שמעה מפי סבתא סיפורים על המשפחה היהודית שאי שלם הסתיר והציל. זה היה חלק משיחות הסלון וחלק מהסיפורים שסבתא חלקה על ילדותה, בעודה מבשלת ומלמדת את בנות המשפחה את התבשילים היוונים המסורתיים. רק כאשר היא בגרה ונהפכה לאם בעצמה היא החלה להבין את המשמעות של הסיפור הספציפי הזה, אי שלם, נוצרי לחלוטין, מחליטים להסתיר משפחה של חייט יהודי מהאי השכן, שכולם העריכו והאהבו, תוך סיכון חייהם של כל התושבים.

כעיתונאית חוקרת היא מתחילה לחקור את הנושא ומגלה כי אנשי שני האיים בכלל לא מכירים את הסיפור ורק בעזרת "יד ושם" וצוות מחקר של MyHeritage  היא מתחילה לאט לאט לחשוף את התעלומה סביב סיפורי הילדות של סבתא. את כל המידע שהיא אספה היא בחרה לעבד לספר מקסים "משהו יפה קרה:סיפור על הישרדות ואומץ לב מול פני הרוע" שיצא לאחרונה בהוצאת כנרת זמורה. הסיפור קופץ בזמנים, בין עבר והפלישה הנאצית ליוון, ארה"ב של שנות '80, כאשר איווט הנערה מתחילה להחשף לסיפורים של סבתא ועד 2015 ומתאר את התהליך המחקר, הבין לאומי, שעובר על העיתנואית הנחושה עד לרגע שבוא היא מוצאת את ילדתיו ונכדיו של האיש המיוחד, הצנוע, חייט יהודי אחד ומשפחתו שאי שלם הצליח להסתיר מהנאצים. סוף הספר מוכיח לנו שמשפחה לא נמדדת בקשר דם, היא נמדדת במעשים של אנשים.

לכתבה שפורסמה עם איווט מנסיס קורפורון במוסף האינטנרטי של מעריב לחצו כאן!

 הספר זמין להשאלה בספרייה ולרכישה בחנויות הספרים.

 תקציר הספר מתוך אתר "עברית" :

כאשר איווט מנֶסיס קוֹרפּוֹרוֹן הייתה ילדה באמריקה, היא שמעה לא אחת את סיפורי סבתה כיצד הצילו משפחתה וכל תושבי האי היווני הזעיר אֶרִיקוּסָה את החייט היהודי סאוואס ישראל ואת שלוש בנותיו מציפורני הנאצים. הסיפורים לא נתנו לה מנוח, וכאשר בגרה ונעשתה עיתונאית החליטה לנסות למצוא את בנותיו של החייט או כל קרוב משפחה אחר שלו.

במבצע בילוש של ממש, ובעזרת ארגון MyHeritage, הצליחה קורפורון לגלות מה עלה בגורלה של כל אחת מבנותיו של סאוואס, ליצור קשר בישראל עם מקצת צאצאיו, ולארגן מפגש מרגש על אדמת אותו האי, שבעים שנה אחרי ששימש מחבוא מוגן ובטוח.

אך בעודה עסוקה במשימה זו, רצח נאו־נאצי אנטישמי את אחיינה בן הארבע־עשרה ואת סבו האהוב. הם היו נוצרים מאמינים אך המתנקש חשב שהם יהודים, שכן היו בדרך לתחרות שירה שהתקיימה במרכז הקהילה היהודי בעירם הקטנה שבקנזס. אכן, אירוניה אכזרית.

 "משהו יפה קרה" הוא סיפור של נאמנות ואלטרואיזם מול שנאה ואנטישמיות, סיפור של אמונה בטוב, של חמלה ושל אהבה.

 mashu_master

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.