משהו במים / קתרין סטידמן

ספר ביכורים נהדר! מותחן פסיכולוגי שמראה לנו שתאוות בצע עלולה להכתיב את המשך חיינו ולאו דווקא באופן מיטבי.

52585209_2130485770365768_6360453464199266304_n

ז'אנר: מותחן פסיכולוגי
413 עמודים | הוצאה: דני ספרים הוצאה לאור | תרגום: ימימה עברון | שנת הוצאה בארץ 2019

הספר נפתח בצורה מטלטלת: ארין כורה קבר! אם זו איה התחלה לופתת, אני לא יודעת מה כן! זה פשוט מאוד הדהים אותי ותפס אותי לא מוכנה. א ה ב ת י! ואז ארין לוקחת אותנו אחורה בזמן כדי להסביר לנו כיצד הגיעה למצב הזה.

ארין היא מפיקת סרטים בתחילת דרכה והיא השיגה אישורים ותקציב לסרט תיעודי מרתק! היא תראיין ותלווה שלושה אסירים העתידים להשתחרר מהכלא. שתי נשים וגבר אחד. לשלושתם סיפורים שונים ומעניינים! בד בבד, בחייה האישיים, היא מאוהבת עד מעל לראש במארק העובד כיועץ השקעות. השנים מתכננים חתונה בצל משר כלכלי אך מנסים להפיק את המירב ואת המיטב מהמצב שלהם. הם נוסעים לירח דבש בבורה בורה (אתר חלומי!).

בירח הדבש שניהם נהנים מכל מה שהאי האקזוטי יכול להציע עבורם. יום אחד הם מחליטים לצלול. מה שאינם יודעים זה שצלילה זו תהווה נקודת מפנה בחייהם. הם מגלים משהו מחריד במים ונאלצים לקבל החלטות. לדווח? להזעיק עזרה? למסור את מה שמצאו? לשמור אותו לעצמם?

החלטות החלטות החלטות!

הסיפור מסופר בגוף ראשון מפיה של ארין מה שתורם רבות לחיבור לעלילה. חייבת לציין שאחרי הפתיחה המטלטלת, הסופרת הלעיטה אותי בפרטים שלטעמי היו חופרים ומיותרים אבל משהו בכתיבה השאיר אותי בעניין. הכתיבה ממש טובה וקולחת! הסיפור הזה, על אף מורכבותו, בעצם מצביע על דבר אחד פשוט: תאוות בצע עלולה לגרום לאנשים לנקוט בצעדים, להחליט החלטות הרות גורל, לעשות דברים שיעצבו את עתידם ואת עתיד הסובבים אותם ולאו דווקא בצורה טובה. אהבתי את המתח הזה בין מה שטוב, נכון ומוסרי לעשות לבין חולשותיו של אדם ורצונותיו להיחלץ מהבוץ אליו נקלע בדרך מהירה יותר.

סיקרן אותי לראות כיצד הסופרת תבחר לטפל בבעיה אליה נקלעו בני הזוג. כמו כן, רציתי לראות איזה תפקיד ישחק הסרט התיעודי של ארין בעלילה כי הרי ברור שהוא אמור לשחק תפקדי כלשהו. חיכיתי לראות לאן יוביל כל מהלך של ארין ושל מארק. האם שניהם יהיו מתואמים? האם ההחלטות שלהם יהיו חכמות? האם ימתחו קו כלשהו? האם יש נקודה שבה יגידו כאן אנחנו עוצרים? מה אם אחד מהם יחליט לפעול על דעת עצמו? אילו השלכות יהיו למהלכים חד צדדיים?

מודה ומתוודה שנהניתי ומאוד מספר זה הן בגלל המתח שנבנה בהדרגה והן בגלל דמותה של ארין שמצד אחד מצטיירת כאימפולסיבית ומצד שני, מנסה להיות מחושבת וחכמה. מה עם שימת לב לפרטים? לדקויות? לסיכונים? לסיכויים ושקילתם? הסקרנות לגבי מי שמושך בחוטים הייתה רבה למרות שבשלב די מוקדם חשדתי (ולא טעיתי) אך רציתי לראות כיצד זה יבוא לידי ביטוי. הסופרת עשתה עבודה טובה בעניין הזה ובאמת ניסתה לטשטש את הדברים בהצלחה לא מועטה. התוצר הסופי הוא מותחן פסיכולוגי מרתק, עתיר תובנות על טבעו של האדם, בעל תפניות מעניינות וכמה סצנות שהותירו אותי דרוכה ומאוד. ממליצה מאוד!

#מתח_גבוה
מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי
הסקירות של איה

ayaib
שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.