משא ומתן אפקטיבי- 5 טיפים שיעזרו לכם בכל תחום בחיים

משא ומתן הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. מאז שאנחנו נולדים אנחנו נושאים ונותנים עם הורינו ועם הסביבה. אנחנו מנהלים משא ומתן עם בן/ בת הזוג, עם חברים, עם משפחה, עם הילדים, בעבודה, כשאנחנו רוצים לקבל שירות ועוד. מוזמנים להכנס ולקרוא כמה טיפים שיעזרו לכם במשא ומתן אפקטיבי.

20160911_184059~3

משא ומתן הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. מאז שאנחנו נולדים אנחנו נושאים ונותנים עם הורינו ועם הסביבה. אנחנו מנהלים משא ומתן עם בן/ בת הזוג, עם חברים, עם משפחה, עם הילדים, בעבודה, כשאנחנו רוצים לקבל שירות ועוד.

מה הוא משא ומתן?

משא ומתן הוא תהליך שבאמצעותו צד מבקש להגיע למימוש מטרותיו מבלי לאבד ערך.

כשאנחנו מנהלים משא ומתן, אנו רוצים משהו שנמצא בבעלותו או שליטתו של אדם אחר. זה יכול להיות משהו מוחשי (כסף או חפץ) או שהוא ינהג בצורה מסויימת שתשרת את האינטרסים והרצונות שלנו. למשל, עם חבר ננהל משא ומתן לגבי זמן ומקום מפגש.
ולא פחות חשוב, אף אחד לא יכנס איתנו למשא ומתן, אם אין משהו שהוא רוצה מאיתנו או שהוא מפחד שנזיק לו באופן כלשהו. להזיק יכול להיות גם שנאמר משהו עליו ונפגע במוניטין שלו. למשל, רכשתם משהו שלא היתם מרוצים ממנו, הספק יכול לפצות אותכם כדי שלא תוציאו לו שם רע (במיוחד בעידן של היום, שבו תוך כמה דקות ניתן להפיץ מידע כזה במדיות כמו פייסבוק וכדומה).

כמו שאנשים שונים מתנהגים וחושבים אחרת, כך הם גם מנהלים משאים ומתנים באופן שונה. ישנם סגנונות שונים לניהול משא ומתן. כדאי לאבחן אותם וללמוד להשתמש בהם במשא ומתן.

השקעה בתהליך מושכל, משפרת גם את תוצאות המשא ומתן וגם בונה תשתית למערכת יחסי משא ומתן עתידיים. כלומר, אם המשא ומתן הנוכחי הוא עם צד שהוא לא חד פעמי, חשוב מאוד להשקיע בו. למשל אם מדובר בבני זוג ומשפחה, מדובר על משאים ומתנים מתמשכים ותמידיים.

הכנתי עבורכם מספר טיפים, שכולי תקווה, שיעזרו לכם בכל תחום בחיים:

1. בשלב הראשון, חשוב לבחון את הסיטואציה, האנשים והמבנה של המשא ומתן. ללא התייחסות לאלה, המשא ומתן לא יהיה מספיק אפקטיבי ואף עשוי להיכשל. לפעמים לא כל הצדדים נוכחים במשא ומתן. למשל, קחו לדוגמא: הבן זוג רוצה שתלכו לארוחה אצל משפחתו והוא יודע שאת אינך מעוניינת. המשפחה היא זו ששלחה אותו. היא עשויה להיות גם צד לא נוכח, שכדאי ורצוי לקחתה בחשבון.

2. אינטרסים במשא ומתן– בכל משא ומתן ישנם מגוון של אינטרסים. חלקם גלויים , חלק סמויים וחלקם עומדים מאחורי עמדות. חשוב להבין את מגוון האינטרסים ולנסות לפרק את העמדות עצמן לאינטרסים. כיצד עושים זאת? על ידי שאלת שאלות (עדיף פתוחות לקבלת מירב המידע).

3. ניתוח האלטרנטיבות שלכם ושל הצד השני– מהם הקווים האדומים שלכם שאותם לא תחצו? מה יקרה אם לא תגיעו להסכמה? על מה אתם מוכנים להתפשר ועל מה לא? על כל אלו רצוי לחשוב מראש, אם זה אפשרי.

4. אם הצד השני מתנגד לכם, חקרו את מקור ההתנגדות על ידי שאלות הבהרה פתוחות או שיקוף בלתי שיפוטי (עם הדגש על הבלתי שיפוטי…)של הצד השני. חשוב שתקפידו להקשיב לצד השני היטב ותנסו לבחון האם ההתנגדות היא עקרונית (ממוקדת עמדות) או נקודתית (ממוקדת אינטרסים). נסו להבין את ההיגיון של הצד השני, עם אותו ההיגיון תשתמשו על מנת להגיע להסכמה ביניכם. אתם יכולים לקבל את העובדות, אבל להגיע למסקנה שונה. או לקבל את הרגשות אבל לא את העובדות.

5. מבוי סתום- מצב של מבוי סתום במשא ומתן הוא מפחיד. הוא מלווה ברגשות אשם, פוגע בביטחון ובאמון של הצדדים ואף יוצר תחושת חוסר אונים. לפעמים וויתור זעיר או שינוי עשוי להוביל לתוצאה אחרת. המפתח לפתרון של משא ומתן זה לשנות בו משהו או אפילו להיעזר בגורם שלישי, כגון מתווך או מגשר.

מוזמנים להוסיף טיפים ודוגמאות שלכם בתגובות.

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)