"מרכבות באיילון" מאת לימור מויאל: הבחירה שלי לספר השנה

הבחירה שלי לספר השנה: סיפורם של שני גברים המהווים סמל הגבריות: יפים, חתיכים, שריריים, מסוקסים. הפגישה ביניהם משנה את הכול. בפקקים של איילון, בשדה הקרב ועמוק בתוך חלומותיהם הם יוצאים למסע גילוי עצמי. רומן בין שני גברים, לא מה שחשבתי.

מרכבות באילון 1

הספר שעשה לי את השנה

ספר הכתוב ברהיטות וברגש. סיפור בו האהבה מעמידה את הדמויות בפני קונפליקטים פנימיים קשים, היא מאלצת אותן להכיר במציאות שהם לא תמיד בשלים להכיר, היא דוחפת אותן לעשות בחירות קשות ולשלם מחירים כבדים ביותר כדי להיות יחד. מציאות המייצרת דרמה אמתית, מורכבת וכובשת לפחות כמו רומן הטרוסקסואלי. היא פתחה לי דלת לעולם חדש ואחר שהתגלה כלא כל כך שונה מהמוכר והידוע. אהבה, מתח, פעולה, דרמה, חברות, משפחה. כל כך הרבה חוטים נטוו בספר אחד ליחידה מרתקת, מגובשת ומרגשת. אהבה, היא אהבה, היא אהבה.

הנה הפוסט שלי המקורי. לא נגעתי:

גילוי נאות 1 : זהו ספור האהבה בין שני גברים הראשון שקראתי בחיי.

גילוי נאות 2 : אני שמחה על כך. ראשון שכזה לעולם לא שוכחים.

"מרכבות באיילון", ספרה של לימור מויאל.

הוצאת גוונים סדרת חלונות, 2015

הסיפור:

סיפורם של שני גברים המהווים סמל הגבריות: יפים, חתיכים, שריריים, מסוקסים.

דן גרין,  34, כחול עיניים ויפה תואר. איש עסקים מצליח, בעל חברה בתחומי ההייטק וציוד רפואי טכנולוגי שהונפקה בבורסה. הוא שרוי בדיכאון מתמשך, מתגרש מאשתו, מאוכזב מחייו ואינו מבין מדוע לא פגש באהבה עד היום.

תום פרידמן, הלא הוא "טקסס", בן ה- 23 הגיע מאמריקה כחייל בודד. בוגר קולג' בפיזיקה, חייל אמיץ ומצטיין האוהב פוטבול ובייסבול, אין לו מושג בבחירת וילונות ואינו אוהב מוזיקת אירוויזיון אך הוא יודע שאוהב גברים עוד משחר נעוריו.

הפגישה ביניהם משנה את הכול. מכאן מתחיל דן תהליך של גילוי עצמי, קילוף איטי ומלא רגישות והבנה שהתאהב בגבר.

היטיב להגדיר אותו הפסיכולוג: "אתה מתאהב באדם בזכות מי שהוא ומה שהוא מיצג עבורך, ומה שהוא גורם לך להרגיש, בלי קשר אם הוא גבר או אישה".

הסיפור ואני:

המבחן עבורי היה האם במהלך הספר אשכח שמדובר בשני גברים ואתייחס לסיפור כאל רומן בין שני בני אדם. זה יכול לקרות רק באם הספר טוב ומשכנע. זה קרה לי עם מולי בולט הלסבית בספרה הנפלא "בסבך הפרי האדום" של ריטה מי בראון שכה הקדים את זמנו וזה קרה לי גם ב"מרכבות באילון".

ואכן בתחילת הספר עוד חשתי נבוכה. אפילו רציתי שדן ימצא אהבה אמתית עם אישה. בואו של טקסס הפריע לי. חששתי לקרוא את סצנות האהבה בין שני גברים. עד מהרה זרמתי כנחל שוצף לתוך אהבתם והקרבה הפיזית ביניהם מתוארת בהדרגה בעדינות ויופי שהותירו אותי דומעת מהתרגשות, הזדהות ואהבה לשני הגברים.

מויאל אף היטיבה לתאר את הסצנות הצבאיות כמשכנעות והז'רגון הצבאי אותנטי. הקורא נותר עם קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות. ממש סרט מלחמתי מורט עצבים.

ישנם מומנטים מרגשים נוספים, בין דן והאישה השנייה של אביו שהייתה מן אומנית בוהמיינית , עם האח הנכה ועם חבר ותיק ששמר אמונים.

בין "טקסס" לחבריו ליחידה באחוות הלוחמים, והפצע עם משפחתו שנותרה באמריקה.  דמויות המשנה מצוינות ונותנות נפח עמוק ומשכנע לסיפור.

אהבתי את המטפורות בין הפקקים והתאונות באיילון למעמורות והפתרונות בחיים. להיסחף עם הזרם או לקחת את המושכות.

אהבתי את הרגישות של הגברים שאינה נתפסת כחלשה אלא מתוך עצמה פנימית. ושאמנם הם אוהבים אחד את השני אך הם אינם מוצגים כנשיים או כסטריאוטיפיים אלא כגברים שכל אישה תשמח להתאהב בהם. שפת הכתיבה עשירה ומרתקת ואני מאשרת שאכן התאהבתי.

בפגישתי עם הסופרת:

הופתעתי לגלות אם לארבעה, אישה שאוהבת אמנות ומילים שמצאה את התמהיל הנכון של שני העולמות הללו בטקסטים שלה. כשהיא כותבת היא מרגישה כמו לפסל במילים, כמו אמנות פלסטית, שחומרי הגלם העיקריים בה הם מילות תואר, מטפורות, ודימויים.

היא שמחה לדעת שאני "בתולה הז'אנר" ושהרומן שלה יהיה הראשון, אך בוודאי  לא האחרון.

גלשתי היישר לשאלה אותה היא נשאלת אינסוף פעמים ביום:

כיצד אישה הטרוסקסואלית, נשואה ואם לארבעה מוצאת את עצמה באמצע החיים כותבת רומן על שני גברים. מה לה ולזה?

רומנים שעוסקים בסיפורי אהבה בין שני גברים (ולא סתם היא נמנעת מלהשתמש במונח רומן הומוסקסואלי ומיד היא תסביר מדוע) נקראים באנגלית M/M  שזה קיצור לביטויMan on Man. הז’אנר הספרותי הייחודי הזה התפתח בשנים האחרונות לממדי ענק וכיום נחשב לאחד הפופולאריים והמצליחים בספרות לנשים. למעשה אמזון הגדירה אותו כז’אנר עם עקומת הצמיחה המשמעותית ביותר בחמשת השנים האחרונות.

תשעים ושישה אחוזים מקוראיו הן נשים הטרוסקסואליות בעלות השכלה גבוהה, השאר הם גברים הומוסקסואלים חובבי ספרות. רוב הסופרים של הז’אנר הן נשים הטרוסקסואליות. אחת התופעות המעניינות בז’אנר הזה היא ההגירה החד-כיוונית של נשים קוראות לעברו. במילים אחרות, מי שמנסה ונדלקת לא רוצה ולפעמים לא מסוגלת ,לקרוא שום דבר אחר (כמוה למשל).

מה מיוחד בז'אנר?

ברוב הספרים בז’אנר אחד מהגברים ולעיתים שניהם, סטרייטים, או לפחות חושבים שהם כאלה עד שמתברר להם אחרת. זה חלק מהקסם של הסיפור, מציאת אהבה במקום הכי לא צפוי, עם האדם הכי לא צפוי, וזו אגב הסיבה מדוע נמנעים מלהתייחס לספרות הזו כאל ספרות הומוסקסואלית. אם כי ישנם גם ספרים שברור לשני הגיבורים שהם גייז, ומניסיון אישי היא מעידה שזה באמת לא משנה כל עוד הספר איכותי, כתוב טוב, ומספק סיפור מעניין.

אחרי עשרות קילומטרים של קריאה החליטה שהגיע העת  לכתוב סיפור משלה.

סיפור בו האהבה ספרותית מעמידה את הדמויות עצמן בפני קונפליקטים פנימיים קשים, היא מאלצת אותן להכיר במציאות שהם לא תמיד בשלים להכיר, היא מאלצת אותן לעשות בחירות קשות ולשלם מחירים כבדים ביותר כדי להיות ביחד. מציאות הזו מייצרת דרמה אמתית, מורכבת וכובשת שהיא הרבה יותר מעניינת מרומן הטרוסקסואלי.

לסיכום היא רוצה שתדעו שהיא פה בגלל הספרות, אבל לא רק:

היא בוחרת לטפח את הספרות הזו ולהשריש אותה בארץ בגלל שהיא מצוינת ונחוצה וכיפית, אבל גם ובעיקר כי היא פותחת עיניים ולבבות לאהבה אחרת ושוברת את התדמית העקומה והמכוערת עליה גדלנו לגבי אהבה חד מינית. היא פותחת דלת לעולם חדש ואחר שהוא לא כל כך שונה מהמוכר והידוע, וזו לדעתה התובנה החשובה ביותר.

נודע לי במקרה שאחד הספרים האהובים עליה הוא טרילוגיית "הגיהינום של גבריאל" ובכך מצאתי חברת נפש חדשה.

הספר מומלץ למבוגרים והקריאה בו מעניקה הנאה שלמה.

אחד הרומנים הרומנטיים הארוטיים הטובים של השנה.

מרכבות באילון

ניתן לרכישה בחנויות הספרים ובאתר הסופרת:

http://www.limormoyal.com/

לרכישת הגרסה באנגלית:

http://www.amazon.com/Limor-Moyal/e/B00WONEOUS

 Chariots in the highway

שלכם בסגנון והשראה,

רוית

כנסו לדף "הכותבת לעוד סקירות ודברים טובים":

https://www.facebook.com/%D7%94%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%91%D7%AA-525232204302344/?fref=ts

 

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.