מרי כריסמס גאוצ'וס

כריסמס בדרום ברזיל, זה חוויה אחרת. מסתובבים עם גופיות וכפכפים בתוך תפאורה וקישוטים עם מוטיבים אירופאים חורפיים של סנטה קלאוס, איילים וכל הג'אז הזה ובמקום שלג הם מפזרים פתיתי סבון מלמעלה.

חג מולד בדרום ברזיל הוא חוויה משונה: המהגרים האירופים, שהם הרוב בדרום, הביאו מסורות מהמולדת הישנה, וערבבו אותם עם הקיץ המקומי ועם מסורת התהלוכות. מה יצא? פסטיבל כריסמס מרהיב, כשהמזחלת של סנטה דוהרת בין פתיתי סבון.

natal luz

כבר הזדמן לי לא פעם לבלות את חג המולד בכל מיני מדינות. התעוררתי לא פעם בהתרגשות ל-White Christmas, כשהכול מכוסה בשלג צחור ונקי. גם כריסמס גשום אינו זר לי. אבל כריסמס קיצי? עוד לא יצא לי. בחורף שעבר נפלה בחלקי הזכות לחוות חג מולד בברזיל, ולהתנסות לראשונה בחיי בחג מולד שטוף שמש. זה הזכיר לי נסיעה אחרת לברזיל, שבה הגעתי אחרי חניית ביניים באמסטרדם, שם גם התעלות היו קפואות. אף שהייתי מצוידת בכפפות ובמגפיים קפאתי מקור, אבל 15 שעות טיסה מאוחר יותר הגעתי לחום מטורף של ארבעים מעלות ואל אנשים שהסתובבו בגופיות, בבגדי ים ובכפכפים.
חברי אמרו בואי, יש כאן חגיגות כריסמס במשך חודש שלם. "כאן" זו העיר גרמדו (Gramado), שלוקחת את חג המולד ברצינות גדולה יותר מכל מחוז אחר בברזיל. העיר כולה מקושטת באורות, יש שפע של הצגות ושל הופעות, וגולת הכותרת – תהלוכה ענקית מרהיבה. לא התלבטתי הרבה. שמחתי לעזוב את החורף הקר בארץ ולנסוע לקיץ הברזילאי.
כבר בשדה התעופה בסאו פאולו, כשחיכיתי למטוס לפורטו אלגרה, יכולתי להבחין שאני נוסעת לדרום. רוב הנוסעים היו בהירי שיער ובהירי עור, לא מעט בלונדינים, האוכלוסיה בדרום מורכבת בעיקר מגרמנים, מאיטלקים ופורטוגזים ברובם הגיעו במאה ה-19, שנות ההגירה הגדולה מהרעב ומהעוני באירופה אל עולם החדש.

gramadogramado
כעבור יומיים נסענו לגרמדו. זוהי עיירה קטנה, שגורמת לך לתהות אם לא נחטפת בלילה בידי חייזרים שהנחיתו אותך בעיירה קטנה בגרמניה: בתי עץ, גגות משולשים עם רעפים, מרפסות עם אדניות וצמחייה, כנסיות עם צריחים גבוהים בסגנון כאילו-גותי, הרבה חנויות שוקולד ובתי קפה שבהם מוכרים עוגות מיוחדות לכריסמס עם שמות גרמניים. ואם לרגע נדמה היה לי שאני בבוואריה, אז ברחוב מדברים פורטוגזית ומדי פעם עובר ברחוב איש מבוגר עם בגדי גאוצ'וס מסורתיים – מכנסיים תפוחים, מגפיים וכובע של בוקרים – כדי להזכיר שאני בברזיל.
הגאוצ'וס (שכאן מבטאים את המילה גאושוס, שלא כמו בארגנטינה) הם הקאובויז של אמריקה הלטינית, עם כל המיתוס והרומנטיקה של הרוכב וסוסו, חוות הבקר הגדולות והרכיבה עם העדרים במישורים הרחבים. במקור הייתה למילה בפורטוגזית אותה משמעות כמו בספרדית של ארגנטינה הסמוכה, חוואי בקר שחי בחווה, אבל בפורטוגזית המודרנית היא כבר איבדה את משמעותה המקורית ומשמשת ככינוי לתושבי המדינה הדרומית, גם אם אין להם שום קשר לסוסים. עם זאת – ההווי של הגאוצ'וס עדיין נוכח באזור – במוזיקה, באוכל, בביגוד. יש הרבה חוות בקר וסוסים, והמטבח המקומי שלהם מבוסס על בשר ועל אסאדו, שכאן מכנים אותו שוראסקו.

gaucho
גרמדו לא איכזבה. הרחובות היו מוארים בצבעים שונים, אנשים הסתובבו בחוץ קורנים ומחויכים. גם הרחובות הקטנים היו מקושטים לקראת החג: כאן שדרה של עצי חג מולד מקושטים, שם סנטה קלאוס עם איילים, שלושה ימים נשארנו שם, וראינו את כל
האטרקציות של חג המולד. צפינו בהצגה המסורתית "בית חרושת לצעצועים", קלאסיקה מקומית מלאה בדימויים של חג מולד מארצות צפוניות, וכמובן – צפינו בתהלוכה המפורסמת, שהייתה אכן מושקעת מאוד, מלאת אור ופירוטכניקה, והתרגשנו עם כולם כשהדליקו את עץ חג המולד הגדול בכיכר העיר.

natal luz
הזיקוקים עפו לכל עבר, כמובן, אבל כשעמדתי במרכז העיר הרגשתי קצף שניתז עליי מלמעלה, גם סוג של White Christmas. הסבירו לי שאחרי הכול סנטה הגיע מהצפון המושלג, וצריך לכבד את מורשתו. ככה נכנסו המון סממנים אמריקאיים ואירופיים לריטואל הברזילאי. אז מה אם קיץ בחוץ, צריך שלג! הילדים התרוצצו והשפריצו קצף זה על זה כמו היו אלה כדורי שלג אמיתיים, אבל בניגוד למטח כדורי שלג, כדור קצף לא כואב.

natal luznatal luz
אחרי שצילמתי הרבה תמונות של ברזילאים בלונדינים חוגגים חג מולד עם קצף סבון דמוי פתיתי שלג בעיר שדומה לעיר אחרת בגרמניה, חזרנו "הביתה" לנובו המבורגו (המבורג החדשה). שם הלכנו לבית קפה וזללנו עוגות גרמניות מסורתיות של חג המולד, ואחר כך הלכנו לשתות בירה ולאכול נקניקיות בפאב, וגם שם, כמו בבית הקפה, התפריטים בפורטוגזית ובגרמנית.

צילומים: תמר מצפי©

צלמת תיירות ומסעות. עושה גם צילומי פרופיל ותדמית לכל סוגי המדיה

www.tamar-matsafi.co.il

תמר מצפי
אני VISUAL STORYTELLER, מספרת סיפורים בתמונות. צלמת דוקומנטרית ומסעות. מתמחה בפורטרטים עיסקיים וצילומי תדמית. השתתפתי בתערוכות בארץ ובברזיל. תמונותי התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם, ספרים ואתרי אינטרנט. בוגרת לימודי "פוטותרפיה" מרצה ומעבירה סדנאות בארץ ובחו"ל בנושא "הצילום כראי הנפש".