מקולומבוס עד הבוידעם

בחורה עם מחשב נייד

אבא שלי ז"ל               קופסת הצילומים והגלויות שנמסרה למוזיאון

במהלך השבעה על אבי ז"ל לפני שנתיים, מצא אחי אוצר של ממש בבוידעם בבית הוריי.

אבא סיפר לנו שכשהיה מלח בחיל הים הפליג במשחתת לארה"ב להשתתף במצעד בניו יורק, אך לא נתן הרבה פרטים. בבוידעם היו בשקית ניילון קטעי עיתונות, מסמכים, צילומים, גלויות, דיסקית, דרגות ועיטורים של חיל הים. מסתבר שאבי השתתף ב"מבצע קולומבוס" בשנת 1951 – מבצע שאחי ואני לא הכרנו ולמדנו עליו בעקבות מציאת האוצר.

המבצע היה הפלגה של משלחת חיל הים שכללה 2 אוניות: הפריגטה אח"י משגב ק-30 (שבה היה אבא) והקורבטה אח"י הגנה ק-20. ההפלגה נקבעה לכבוד פתיחת "מלווה העצמאות" בארה"ב (הבונדס). האניות הפליגו דרך נאפולי ומיצר גיברלטר וביקרו בנמלי החוף המזרחי של ארצות הברית: ניו יורק, בוסטון, פילדלפיה, בלטימור ווושינגטון.

אבא קנה בכל חוף שעגנו חבילת גלויות למזכרת. בצילומים אפשר לראות את המלחים ובתוכם אבא הצעיר החתיך, האניות, המצעדים ואת הנספח הצבאי דאז חיים הרצוג (גם בן גוריון הגיע לשם).

סרקתי את כל המסמכים, הגלויות, קטעי העיתונות והצילומים – ולאחר שכל המסמכים היו מתועדים ושמורים ושותפו עם אחי ובנותיי – תרמתי את האוסף למוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה. כעת אבי ופועלו מונצחים במוזיאון ולמשפחה יש את הזכרונות היקרים מונצחים בענן.

שלכם, מיכל

המסרקה

www.hamisraka.co.il