מצעד הספרים שלי לשנת 2014

אלה הספרים הנבחרים שלי לשנת 2014 (מתורגמים בלבד). היה קשה לבחור אבל בסוף צומצמה הרשימה לחמשת המנצחים.

books

476792 ב- 1.1.14 קיבלתי מתנה נפלאה – מייל שהודיע לי שהתקבלתי כחברה בקהילת הקוראים המשפיעים של ידיעות ספרים לשנת 2014. קראתי את המייל אולי 10 פעמים עד שהאמנתי שזה באמת קורה! במהלך השנה נחשפתי להמון סגנונות שלא בטוח שהייתי מגיעה אליהם אלמלא הקהילה המופלאה הזו. בנוסף לספרים גם נחשפתי להרבה קבוצות בפייסבוק של קוראי ספרים ולהרבה המלצות נוספות (לא רק של ידיעות ספרים). קשה לצמצם את הרשימה (העובדה שצריך לבחור רק ספרים מתורגמים קצת עוזרת בצמצום) אבל לאחר הרבה מחשבה להלן חמשת המקומות הראשונים שלי:

1. איש ושמו אובה /פרדריק בקמן, הוצאת ידיעות ספרים

obe

אז מה עוד אפשר להגיד על מר אובה החביב שעוד לא אמרו??? לכולנו יש את השכן הקנטרן שתמיד יש לו מה להגיד על איך שהפחים מסודרים או על רכבים שחונים לא במקומם ועוד ועוד אבל האם באמת ניסינו פעם להכיר אותם???

אז בספר הזה השכנים של אובה כן מנסים ומגלים לו עולם חדש וצבעוני.

יש בספר הרבה הומור וציניות (שילוב מופלא בעיני) ומצאתי את עצמי צוחקת תוך כדי קריאה. ספר שנון במיוחד ולמרות שמתרחש בשוודיה אפשר בקלות למקם אותו בכל מקום אחר בעולם.

את "אובה" קיבלנו כספר לבן בספטמבר, וכל כך אהבנו אותו (כמעט ללא יוצא מן הכלל) שהצלחנו לשכנע את הוצאת ידיעות ספרים שיוציאו אותו מוקדם יותר לחנויות לפני ראש השנה כדי שאפשר יהיה לצרף אותו למתנות החג.

2. ללכת בדרכך / ג'וג'ו מויס הוצאת ידיעות ספרים

ללכת

על הספר – לואיזה קלרק בחורה צעירה ומובטלת מוצעת עבודה קצת שונה -להיות המטפלת של ויל – בחור נכה, משותק מהחזה ומטה בעקבות תאונת דרכים קשה שעבר. ויל לא מוכן לחיות את שארית חייו כנכה ואילו לואיזה מנסה להראות לו שיש חיים ואהבה גם לאנשים כמוהו.

ספר לא קל רגשית – תכינו הרבה טישו! רומן יפהפה ומרגש שמכניס פנימה הרבה סיפורים תחת סיפור אחד – גם היחס של החברה לנכה והיחס של הנכה לחברה הסובבת אותו, גם יחסי המעמדות באנגליה, וגם נוגע בשאלה הלא קלה על המתת חסד – ולחלק מחברי הדתיים שקראו את הספר היה מאד קשה עם הסוגיה.

3. לפני השינה / ס. ג'. ווטסון – הוצאת כתר

לפני

על מה הספר –

בכל בוקר, כאשר כריסטין מתעוררת משנתה, נדמה לה שהיא בשנות העשרים לחייה. בכל בוקר כשהיא מסתכלת בראי ומגלה מולה אישה עם קמטים ושיער שיבה היא מגלה שזה לא כך.

היא כבר בת 47, אבל בעקבות תאונת דרכים היא מאבדת את כל זיכרונותיה בשנתה, שוכחת את שמה, את עברה, את האנשים בחייה. כאשר היא מתעוררת היא צריכה ללמוד מחדש מי היא ומי היתה ומי אלה הסובבים אותה – האם הם לטובתה או שמא הם מסתירים ממנה דברים?

ספר מתח מצויין – אי אפשר לעזוב אותו מהיד! כל פעם שנדמה לך שהבנת משהו מהחיים שלה לפני התאונה בא היום החדש ומשנה הכל…

4. האביב שבלב / ברנדן ו. ג'ונס – הוצאת ידיעות ספרים

אביב

הספר מספר על גיונג–הו, נערה בצפון קוריאה שהגיעה לבית היתומים לאחר "חינוך מחדש" באחד מהמנות שהוקמו בדיוק למטרה הזו בצפון קוריאה. היא מתחברת לנערה אחרת במוסד איל–סון שמסבכת את שתיהן בדרכים נוראיות והן נמכרות לזנות ומועברות לדרום קוריאה.

מה שאותי משך בספר זה לקרוא על עולם חדש שלא הכרתי וגם אין לי כל כך דרך להכיר. ההערצה העיוורת של הצפון קוריאנים למנהיג והאמונה שלהם שהוא באמת סוג של אלוהים מצד אחד והחיים העניים מצד שני מרתקים אותי. הספר קשה לפעמים לקריאה ביחוד התיאורים על מה שקורה במחנות בצפון קוריאה (לא פחות אכזרי מהנאצים) אבל כאמור נותן לנו פתח קטן למקום שלא נחשפנו אליו כל כך.

5. עין האלוהים / רולינס ג'ימס – הוצאת מודן

eye

הספר השישי (שתורגם) בסדרה מצויינת על כוח סיגמא, יחידת עילית של משרד ההגנה האמריקני. הסדרה מתחילה בספר – "מפת העצמות" ששם אנחנו מתוודאים בפעם הראשון לאנשי הכח גברים ונשים כאחד.

ספר קונספירציה מעולה שמשלב הרבה היסטוריה (כל ספר על תקופה אחרת כמובן) והפעם על ג'ינגיס חאן והאטילה ההוני יחד עם תאוריית הקוונטים המודרנית תוך כדי סיפור מתח בנוי כהלכה – מזכיר קצת את הספרים של דן בראון אבל עם הרבה יותר עוצמה לדעתי.

אני קראתי את כל הסדרה שתורגמה אבל אפשר לקרוא רק אחד או שניים – הראשון השני והאחרון הכי טובים. מומלץ גם לבני טיפשעשרה שאוהבים לקרוא. אצלינו בבית הוא נקרא ב"שלוק" אחד!

עכשיו אחרי חנוכה וביקור במחסנים של ידיעות ושל סטימצקי אני מוכנה ל- 2015!

 

אורית רובינשטיין
אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על