מצילות/תמר לזר

אנו מלווים את הדס בתקופת חיים קצרה יחסית אולם משמעותית עד מאוד. אנו פוגשים אשה צעירה עם כוח רצון אדיר מישהי שברור לה שלחיות זו האופציה היחידה

בחורה עם מחשב נייד

מצילות

 הדס בת השלושים וקצת ואמה חיות יחדיו בדירה ברמת-גן, "האור של חיי" "שלמות קטנה שלי, נטולת רבב" קוראת לה אמה בכינויים מסוג זה לא מודעת כלל, או אולי אינה מעוניינת להיות מודעת לתחושות התעוב שהדס חשה כלפיה. כלפי חוץ חייה של הדס פשוטים, עבודה נטולת אתגרים אצל מעצבת תכשיטים במרתף, פעם בשבוע פסיכולוגית, חדר כושר מספר פעמים בשבוע ועמית – סטודנט, שמתפקד כבן זוגה של הדס. כלל לא ברור מה בדיוק טיב היחסים בין שניהם, נראה שהקשר לא באמת מתממש אין יחסי מין בניהם וכשמדובר בשני בוגרים בשיא חייהם  סטודנט שחי בדירה ללא שותפים וצעירה בת 31 העדר המיניות הזה מעלה שאלות, בעיקר לגבי טיבו של עמית. אנו מבינים מדוע הדס נרתעת מקיום הקשר המיני, סיבותיה רבות מאוד, כאשר הראשונה שבהן היא שנראה שעמית כלל לא מוצא חן בעיניה "אין לי כוח לעמית, עזבי את עמית, עמית לא כזה מעניין" אומרת הדס לאלינה הפסיכולוגית באחת הפגישות בניהן, ובניגוד לאלינה שלא מקבלת את האמירה הזאת בפשטותה ובכנותה, נראה לי שאנו כקוראים מבינים זאת די מהר, עמית פשוט לא מעניין את הדס, היא נאחזת בו כסוג של אתנחתא מחייה שלה, בין המרתף של מירי ובין מגוריה עם אמה עמית מספק לה סוג של בריחה או אשליה של נורמליות, הנה היא – יש לה בן זוג היא כמו כולם. אולם הדס מודעת לגמרי להיותה לא כמו כולם, היא אשה צעירה אשר מודעת לחלוטין לתהליכים הקורים בנפשה, היא מודעת למצוקות שלה להיותה נפש במצוקה. עמית למרות שנוכחותו בחייה של הדס לא ברורה לגמרי, אנו לא יודעים עליהם כזוג שום דבר, איפה הם הכירו? מה מחבר בניהם? מה הקשרים של עמית עם העולם? היכן הוריו? חבריו? ממה הוא מתפרנס?  אנו לא יודעים עליו שום דבר כמעט ועדין תרומתו לחייה של הדס מתבררת כאשר הוא שוטח בפניה את הדרך לעולם המדיטציה. בכלל תיאורי המצבים המדיטטיבים  שהדס שורה בתוכם, הם לפי דעתי תיאורים מהטובים ביותר שנכתבו כאן. ניתן ממש לחוש את מצב התודעה  שלתוכו היא נכנסת, תיאורי הכניסה למצב "האין" מצב של "אי הימצאות" הם תיאורים מהטובים שישנם "מעט הרעש שהצליח לחדור את השלווה החדשה שלי, כבה כולו כשאני עוצמת עיניים, בתוך עצמי רק שקט טהור, אני נושמת לאט"  התיאורים של מצב הריחוף הזה מחוץ לתודעה המסוכסכת של הדס הם תיאורים כל כך חיים כל כך מלאי חיות שתוך כדי קריאה נדמה לרגע שגם אני כקוראת נכנסת למצב התודעה הרחפני הזה. הדס כמספרת מצטיינת בתיאורים המדיטטיבים שלתוכם היא גולשת בקלות מפתיעה כל כך, פשוט זורמת פנימה למצב של אין, למצב של העדר. מצבי הרחיפה הללו משמשים כתמונת ראי לשעות השינה המרובות שלה, הדס פותרת את כל מצוקותיה תחילה בשינה ממושכת ולאחר מכן בצלילה למצבים של ריחוף מדיטטיבי. וכל השעות האלו של ההעדר מתרחשים בין כותלי הבית כשהאם נוגחת לפחות באופן פיזי, אולם נדמה לעיתים שהיא רחוקה שנות אור מביתה הישנה והמרחפת. אמה של הדס   כל כך מנותקת ממצבה הרגשי של הדס שהניתוק הזה נותן סוג של תשובה אם כי עדין מעורפלת למצב שבו הדס הייתה חשופה להתעללות ללא התערבות או הגנה מצד האם.

אנו יודעים שקרה משהו, אנו יכולים לנחש או לדמיין מה בדיוק קרה, לאורך כל הספר, מה שקרה לא מוסבר ולא מתואר, אולם אין צורך בכך, הדס עצמה היא עדות חיה למעשה שהיה.

אנו מלווים את הדס בתקופת חיים קצרה יחסית אולם משמעותית עד מאוד. אנו מלווים אשה צעירה שלמרות קשיים רגשיים למרות שנדמה שהיא במצב של חסך אדיר, למרות שלכאורה לפנינו אשה צעירה שתלויה באם שהיא אינה אוהבת שמתפרנסת ממש בקושי וודאי לא מספיק לכלכל את עצמה לו הייתה חיה לבדה, באותה המידה אנו פוגשים אשה צעירה עם כוח רצון אדיר מישהי שברור לה  שלחיות זו האופציה היחידה ואם כבר חיים אז עדיף לחיות באופן מיטבי. אם מחליטים שלא לוותר על החיים הללו אז כבר שווה שהם יהיו סבירים אולי אפילו טובים.

יש התפתחויות בחייה של הדס פגישתה עם תהילה נערה אובדנית בת 16 מצילה את חייה של הדס הפגישה עם תהילה והפיכתה של הדס לדמות משמעותית עבור תהילה בדיוק באותו האופן שתהילה תהפוך לדמות משמעותית עבורה, הם מסוג הפגישות שמשנות חיים. המפגש עם תהילה נותן משמעות לחייה של הדס, הדס לא חיפשה משמעות, היא חיפשה לא לסבול, היא חיפשה להיות מסוגלת לחיות, והנה בהפתעה בלי הכנה נכנסות לחייה שתי נשים שישנו את חייה, שיהפכו את הקיום הזה שלה בעולם למשהו שהוא הרבה יותר מרק להתקיים, אנו מלווים את הדס בתהליכי נפשה המיוסרת, אנו אתה ממש שהיא פוגשת את הלן, הלן החכמה והטובה כמו הדס אף לבנו שלנו מפרפר בהתרגשות לקראתה "מצילות" הוא סיפור יפיפה רוצו לקרוא.

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon