איך הפכתי בן לילה מציירת למבקרת אמנות ?!

ציירת בנשמה שמאוהבת במכחולים וצבע יכולה לסקר פתיחת תערוכה של אמנים אחרים?

מי היה מאמין שאמנית בנשמה שעובדת בבנק בימים וחולמת על צבעים מכחול וגלריה משלה בלילות תהפוך למבקרת אמנות?!  בסלונה חשבו שהכל אפשרי כי דיגטליות בעסקים מגשימות חלומות והלכתי לסקר   ביחד עם עיתונאים נוספים, כנציגתם,  את פתיחתה של התערוכה "עידן חדש" במוזיאון  בן ארי לאמנות עכשווית בבת ים.

כבר בכניסה למוזיאון המראה המעגלי שנגלה לעין היה  יוצא דופן ושונה מכל מוזיאון אחר בארץ, ובעיקר מאתגר את מי שאמור לאצור  ולתלות כאן תערוכה.

במוקד התערוכה נמצא החיפוש אחר אומנות "העידן החדש" מתוך הבנה שהוא קיים ונוכח אבל בהחלט מתפשט  ומתמזג עם הוירטואלי והדיגיטלי. אמנות העידן החדש נותנת לצופה אפשרות להתקרב לחומר ולגעת בו וזו חווית אומנות חדשה, ומסוג אחר. 12 אמנים מציגים בתערוכה  ומרחיבים את התודעה של מהות המושג עידן חדש.

בקומה הראשונה של המוזיאון במקום דיי בולט ומושך את העין תלויה לתפארת יצירתו של יששכר בר  ריבק צייר ופסל יהודי שגדל באוקראינה. פורטרט שבור  קוביסטי משהו שמפורק למשטחים ונקודות , כולו פחם על נייר משנת 1921. הגוונים של הנייר החום והכהות של הפחם השחור נותנים מראה דרמטי מאד לדמות שגם כך נראה שעיניה עצובות ושבורות. יצירה מהפנטת עם המון כוח ונוכחות שנעים לעמוד ולהביט בה, ועוד יותר מעניין להתרחק ולהמשיך ולהתבונן.

ישראל בר ריבאק. פחם על נייר

יששכר

בקומה השנייה   תופסת יצירתו של מילי ברזילי, אמן צעיר שחווה פוסט טראומה בעקבות מותם של חבריו לשירות בשייטת 13 לנגד עיניו,  את העין בצבעוניות החזקה המוגזמת והזועקת מחד אך מוארת וזוהרת מאידך.  יצירותיו הן יציקות של  חלקי גופות מפנדה צבעונית, הרבה מאד אדום  צהוב וכחול, הגופות השרועות קטועות גפיים  ועם הראשים המנותקים  צולמו במצלמה תרמית צבאית  והיוו בסיס ליצירה, ועדיין, בגלל צבעם והחומר ממנו הם עשויים הם בעלי אופי ילדותי מעט. מצד אחד מרככים את הזעקה והכאב מהמיצג ומצד שני אנו מבינים שהאמן עדיין רדוף בכאב  שלא מניח לו.

מילי ברזילי . צבעי פסטל יצוקים לתבניות דמויי גוף

עידן

ובנימה מעט אישית, כציירת  שאוהבת צבע, הרבה צבע תנועה וציור שבעיקר ידבר אליי וינגע בי, שבה את ליבי הציור הקטן והצבעוני  בכניסה למוזיאון. ציור שהוא מאוספו הפרטי של עמוס שוקן והוצג בעבר במוזיאון ישראל, יש  בו כל מה שצריך כדי להתאהב ביצירה צבע אור שפורץ תוהו ובוהו ומכחול שמשתולל באנרגיה נעימה.

עמוס שוקן

את ההדרכה על התערוכה המיוחדת והכל כך משמעותית הזו הדריכה בחן רב ובהרבה מאד ידע ומקצועיות האוצרת הילה כהן שניידרמן ונראה שהושקעה בה עבודת מחקר מעמיקה.

התערוכה  פתוחה לקהל הרחב עד חודש מרץ 2019, הכניסה בעלות של 10 שח ולתושבי בת ים בחינם

מוזיאון בת ים לאומנות ע"ש בן ארי- רחוב סטרומה 6 בת ים.

צילומים: עליזה גוטמן

מוזמנים להמשיך לעקוב אחריי, אני אמנית רב תחומית שהכי אוהבת לצייר

https://www.instagram.com/layzagallery1

https://www.facebook.com/layzagallery