מצוקת הדיור של פושטי הרגל

מ' היא אם ל-4 ופושטת רגל. היא ואחרים במצבה נמצאים במלכוד ומתגוררים בדירות מוזנחות בשכירות מופקעת, בלי דרך לצאת מהחובות אליהם נקלעו, למרות מאמציהם. אז מה עושים?

לפני שנה, כאשר פנתה אלי מ' מאזור הצפון עם בעייתה, לצערי היא לא חידשה לי דבר. כבר מספר שנים שאני מטפל בפושטי רגל ובעיית תשלום שכירות בדירה, צצה שוב ושוב. כדי להבין את גודל הבעיה, צריך לרדת לשורשה.

"פושטי רגל" צמד מילים שאומר הכל ואינו אומר מאום. רבים טועים לחשוב כי פושט הרגל הוא אדם מפוקפק ולפיכך לא כדאי או מומלץ לסמוך עליו, אך המצב שונה לחלוטין. אני רואה את פושט הרגל כאדם אשר לקח אחריות על חייו והחליט לשקמם. יתכן ופושט הרגל, הוא אדם אשר שגה כלכלית בעבר, אך בעצם החלטתו לפנות להליך פשיטת הרגל, על כל מגבלותיו כגון איסור על קבלת פנקס צ'קים או כרטיס אשראי, הוא מוכיח כי למד את השלכות מעשיו, לקח אחריות על חייו, וסביר להניח שלא יחזור על אותן הטעויות בעתיד.

חשוב להבין שהליך פשיטת הרגל הוא הליך שקומי, אך לצד היותו הליך שיקומי, הוא גם הליך "מחנך", מחנך כלכלית, היות ופושט הרגל יודע שההליך בעניינו יבוטל במקרה של צבירת חובות נוספים, לכן הליך זה מבטיח לאלה המתקשרים עמו בקשרי מסחר, כי יעמוד בתשלום באופן כמעט ודאי, כיוון שאי עמידה בתשלום החוב בזמן הנקוב, תשיבו למצב בו היה שרוי טרם פשיטת הרגל.

אך אליה וקוץ בה – בעוד אותן הגבלות עוזרות לפושט הרגל להימנע מחובות חדשים, הן גם מזיקות לו בחיפושיו אחר דירה להשכרה. על פושטי הרגל נאסר להחזיק בפנקס צ'קים, דבר אשר מקשה עליהם לשכור דירה במציאות בה רוב בעלי דירות מסרבים סירוב מוחלט להשכיר דירות ללא הפקדת צ'קים כעירבון. אם אין לפושט הרגל חברים או קרובי משפחה שיכולים ומוכנים לעזור, הוא נמצא בבעיה.

פושטת רגל מחפשת בית (צילום: שאטרסטוק)

בחזרה לסיפורה של מ': בעלי הדירה בה היא מתגוררת מסרבים להאריך את חוזה השכירות מפני שאין באפשרותה לתת צ'ק פיקדון. מ', אם ל-4, לא ידעה כיצד להתמודד עם המצב החדש. מעולם היא לא איחרה בתשלום שכר הדירה וכעת, כשניסתה לגשש ולבדוק אודות שכירת דירה חלופית, הסתבר כי היא נתונה במצב של "צרכן שבוי". בעלי הדירות שמוכנים להשכיר לה דירה, מנצלים את מצבה ואת אי-יכולתה להוציא צ'קים, ומבקשים שכר מופקע לדירה סבירה ובתנאים גרועים.

מ' ומשפחתה לא לבד. משפחות רבות ״נתקעות״ בגלל הצ'קים ונזרקות החוצה מבתיהם. משפחות רבות מתגוררות בדירות לא ראויות ומשלמות עליהן מחיר גבוה, רק בגלל שאין להן צ'קים. מדובר באוכלוסייה אשר נופלת דרך קבע בין ״כיסאות״ הבירוקרטיה.

כדי להתמודד עם הבעיה, הגשנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה, לפיה הצענו לאפשר הוצאת צ'קים מיוחדים לפושטי רגל על מנת שיוכלו לשכור דירות. הכוונה לצ'קים אשר מוטבעים בהם שמות בעלי הדירות והם מיועדים אך ורק לשכירות דירה. בכך, הופך הצ'ק למעין הוראת קבע (דבר אותה מאפשרים לפושטי הרגל). בדרך זו, שני הצדדים מרוויחים –

גם המדינה, שמצליחה לעזור לפושטי הרגל לשקם עצמם, וגם פושטי הרגל שיצליחו לשכור דירות ראויות במחיר הוגן או לשמור על דירותיהם מבלי שגורמים זרים יתערבו ויקשו עליהם.

האם בית המשפט המחוזי יקבל את בקשתנו? ימים יגידו. אם לא תתקבל הבקשה, נערער לבית המשפט העליון על מנת לדאוג שגם פושטי הרגל יוכלו לממש את זכותם הבסיסית לקורת גג.

כולי תקווה כי במאמר זה הצלחתי להסביר ולו במעט עד כמה חשוב והכרחי שבעלי דירות יגלו מעט גמישות כאשר מדובר בשוכרים פושטי רגל.

עו"ד אורי גילת