מעקב הריון

מעקב הריון

מעקב היריון הוא ביטוי שבוודאי יצא לכם לפגוש אך לא בטוח שאתם יודעים מהו בדיוק. מעקב היריון הוא מעקב סדיר אחרי התפתחות ההיריון כדי לוודא שהכול מתבצע באופן שגרתי ואין דבר חריג שעלול לסכן אותו ולגרום לבעיות במהלכו או בלידה עצמה. המעקב מתבצע במקומות שונים, ממרפאות ועד טיפול חלב, וכך למעשה קיימת נוחות לאורך כל התהליך. אמנם ההיריון יכול להלחיץ לא מעט אנשים אך חשוב לזכור שרוב ההריונות עוברים בצורה חלקה ונקייה מבעיות ומטרת המעקב היא למנוע בעיה או לטפל בה גם כשהיא צצה.

מעקב הריון

מה חשוב לדעת על מעקב היריון?

  • חשוב לחלק את מעקב ההיריון לנשים שנמצאות בסיכון ולנשים שלא נמצאות בסיכון. הסיבה לכך טמונה באופי המעקב שמשתנה מאוד כאשר ידוע על בעיה כלשהי שיש לאישה כמו למשל בעיית פוריות בגין מחלה כרונית מסוימת, בעיה בדם או במערכת ההורמונלית וכולה. כאשר האישה יודעת שיש לה בעיה היא צריכה לעקוב בצורה הדוקה יותר ויכול להיות שגם אופי המעקב ישתנה.
  • ברגע שמדובר באישה שאין לה בעיות והמעקב מתבצע באופן שגרתי לחלוטין, בדרך כלל מתבצעות מספר בדיקות שמוכרות לכל אחד, גם כאלו שלא חוו היריון. בדיקת אולטרה סאונד היא הבדיקה המוכרת ביותר וכך ניתן לעקוב אחרי התפתחות העובר ולוודא את תקינותה. יחד עם זאת, יימדדו מדדיה של האישה כדי לוודא שאין שום סימן חריג שיכול להאיר את עיני המטפל.
  • מעקב ההיריון צריך להתבצע על ידי גורם אחד. סיבה לכך היא שאם יש שינוי, יהיה הרבה יותר קל לאבחן אותו ולזהות אותו במקום להחליף את המידע שעלול ללכת לאיבוד. בנוסף, כולם יודעים שהיריון הוא נושא רגיש מאוד ולכן כדאי מאוד שיתפתח יחס אישי בין המטפל למטופלת וההיכרות כבר תעשה את שלה ותיצור נוחות ואמינות מוגברים.

מעקב היריון בהתאם לגיל ההיריון

בדרך כלל מעקב ההיריון הוא סוג של לוח זמנים, יש כאלו שיקראו לזה לוח שנה. כל אישה יודעת פחות או יותר מתי היא תצטרך לעבור בדיקות שונות בהתאם לשלב בהיריון. ספירת ההיריון מתבצעת בדרך כלל בשבועות כאשר הם מתחילים להיספר מהווסת האחרונה, המועד שידוע לכל אישה, ולא מועד הביוץ שאי אפשר לדעת אותו בוודאות.